Постанова від 07.10.2014 по справі 201/10986/14-а

Справа № 201/10986/14-а (2-а/201/306/2014)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2014 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючого - судді Черновського Г.В.,

при секретарі - Пісчанській Т.М.,

за участю: позивач - ОСОБА_1,

представника відповідача - Терещенка О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2014 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача щодо не донарахування та недоплати разової щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними, а також просив зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щорічну грошову допомогу на оздоровлення як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, 3-ої групи інвалідності за 2014 рік в розмірі 4 мінімальних заробітних плат у відповідності до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В обґрунтуванні своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії та інвалідом ІІІ групи по захворюванню, пов'язаному з аварією на Чорнобильській АЕС. В березні 2014 року позивач отримав допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 90,00 грн., що не відповідає положенням ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 23 червня 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою з приводу недоотримання допомоги, на що отримав відповідь про те, що допомога на оздоровлення за 2014 рік призначена вірно і виплату проведено в повному обсязі. Такі дії відповідач позивач вважає неправомірними.

У судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, просив суд відмовити в його задоволенні.

Вислухавши пояснення осіб, що приймали участь у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії відповідно до посвідчення серія А № 158643 та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а. с. 6).

Також встановлено, що 23 червня 2014 року представник ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради з заявою про виплату ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення у відповідності до ст.. 48 ЗУ «Про статус и соціальну допомогу громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» (а. с. 8).

Листом від 07 липня 2014 року УПСЗН Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради позивачу повідомлено про те, що ОСОБА_1 була виплачена така допомога у березні 2014 року за 2014 рік у розмірі 90,00 грн. (а. с. 9).

Відповідно до підпункту 11 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викладено в наступній редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

За Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зазначені вище зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону 796-XII, визнані неконституційними.

Згідно із ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин, статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено виплату щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії - у розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

Кабінетом Міністрів України 23 листопада 2011 року була прийнята постанова № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до пункту 2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ. Зазначеною постановою Кабінетом Міністрів України не встановлено порядок і розмір виплати допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону № 796.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру виплат застосуванню підлягають положення статті 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вишу юридичну силу. Отже, у спірних правовідносинах Закон має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ.

Слід зазначити, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не містить обмежень щодо застосування ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, дії відповідача стосовно виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі меншому, ніж передбачений ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати протиправними. Суд також вважає за необхідне зобов'язати відповідача нарахувати виплатити таку допомогу за 2014 рік в розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» передбачено розмір мінімальної заробітної плати в 2014 році у місячному розмірі - 1218 гривень.

Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 33, 46 Конституції України, ст.ст.6-11, 71,99, 256 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради щодо нарахування та виплату допомоги на оздоровлення за 2014 рік ОСОБА_1 як особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, ІІІ групи інвалідності у розмірах менших, ніж передбачено ст.. 48 ЗУ - протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну грошову допомогу на оздоровлення як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, ІІІ групи інвалідності за 2014 рік в розмірі 4 мінімальних заробітних плат у відповідності до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.

Головуючий суддя: Г.В. Черновськой