Постанова від 18.09.2014 по справі 607/12391/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2014 Справа №607/12391/14-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Герчаківської О.Я.,

за участю секретаря Мандзія В.П.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Качор В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови серії АВ №795035 від 14 липня 2014 року по справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з адміністративним позовом до Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови серії АВ №795035 від 14 липня 2014 року по справі про адміністративне правопорушення. В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що 14 липня 2014 року він отримав постанову №795035 по справі про адміністративне правопорушення, якою його визнано винним за порушення, передбачене ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 грн. Позивач вважає дану постанову незаконною з наступних підстав. ОСОБА_1 працює директором ДП «Тернопільський облавтодор». Згідно статуту ДП «Тернопільський облавтодор» виконує роботи, пов'язані з ремонтом та утриманням автомобільних доріг на виконання відповідних державних програм. Фінансування цієї діяльності здійснюється з державного бюджету через Головне управління Державного казначейства. Кошти для виплат отримує від Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, в тому числі кошти для сплати єдиного соціального внеску, комунальний податок, заробітну плату та інші обов'язкові платежі. Станом на 02 червня 2014 року на замовлення Служби автомобільних доріг у Тернопільській області ДП «Тернопільський облавтодор» виконано роботи на загальну суму 24800000,00 грн., які не оплачені у зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань. За вказаних обставин, ненадходження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в порядку та строки, визначені чинним законодавством, відбулося не з вини позивача, а тому він просить скасувати постанову заступника начальника Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області по справі про адміністративне правопорушення №795035 від 14 липня 2014 року стосовно ОСОБА_1 і закрити провадження у справі.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, просив задовольнити, скасувати постанову заступника начальника Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області по справі про адміністративне правопорушення №795035 від 14 липня 2014 року і закрити провадження у справі.

Представник відповідача Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов. Просив суд відмовити в його задоволенні.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до частково задоволення, виходячи з наступного.

Постановою по справі про адміністративне правопорушення серії АВ №795035 від 14 липня 2014 року, винесеною заступником начальника Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області Кравцем В.Т., встановлено, що ОСОБА_1, який працює керівником ДП «Тернопільський облавтодор», здійснив несвоєчасну оплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21 червня 2014 року по 03 липня 2014 в сумі 91508,84 грн., чим порушено ч.8 ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08 липня 2010 року. Вказаною постановою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 грн.

Згідно п.1.1. Статуту дочірнього підприємства «Тернопільський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (нова редакція), затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг №10 від 13 січня 2012 року, дочірнє підприємство «Тернопільський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» створене відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09 квітня 2002 року №156 на власності відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», яке відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» та Наказу Державної служби автомобільних доріг України №73 від 16 березня 2011 року визнається за типом публічним акціонерним товариством, що зазначено в найменуванні та статуті.

Відповідно до п.2.1. Статуту підприємство засноване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні і розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації. Для цього підприємство: здійснює будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування, виконання відповідних державних програм; проводить науково-технічну політику з метою скорочення інвестиційного циклу і впровадження найновіших досягнень вітчизняної та зарубіжної техніки, концентрації науково-технічного виробничого потенціалу з розроблення та впровадження нових прогресивних видів техніки, технологій і матеріалів та впровадження нових прогресивних видів техніки, технологій і матеріалів.

Управління Підприємством здійснює директор, який призначається а посаду та звільняється з посади засновником (за погодженням з вищим органом засновника) та діє на підставі контракту, що підписується з ним Головою правління ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (п.6.1. Статуту).

Пунктом 9.1. Статуту визначено, що підприємство здійснює управлінський, бухгалтерський та податковий облік своєї господарської діяльності, а також веде статистичну звітність. Порядок ведення бухгалтерського, податкового обліку та статистичної звітності визначаються відповідними законодавчими актами.

В силу ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі Закон), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 8, 12 ст.9 Закону передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

ДП «Тернопільський облавтодор» порушило строки сплати єдиного соціального внеску за період з 21 червня 2014 року по 03 липня 2014 року.

В судовому засіданні встановлено, що кошти для виплат ДП «Тернопільський облавтодор» отримує від Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, в тому числі кошти для сплати єдиного соціального внеску.

Як вбачається із долучених до матеріалів справи платіжних доручень, а саме №3313 від 04 червня 2014 року, №3314 від 04 червня 2014 року, №3315 від 04 червня 2014 року, №3131 від 27 травня 2014 року, №3400 від 06 червня 2014 року, №3402 від 06 червня 2014 року, №3404 від 06 червня 2014 року, №3408 від 06 червня 2014 року, №3567 від 23 червня 2014 року, №32 від 04 липня 2014 року, №33 від 04 липня 2014 року, №34 від 04 липня 2014 року, №35 від 04 липня 2014 року, №36 від 04 липня 2014 року, №162 від 11 серпня 2014 року, №163 від 11 серпня 2014 року, №164 від 11 серпня 2014 року, очолюване позивачем підприємство здійснювало сплату єдиного соціального внеску до Тернопільської ОДПІ по мірі поступлення коштів на рахунки ДП «Тернопільський облавтодор».

Також, з платіжних доручень №37 від 04 липня 2014 року, №160 від 11 серпня 2014 року, №161 від 11 серпня 2014 року, №3133 від 27 травня 2014 року, №3134 від 27 травня 2014 року, №160 від 11 серпня 2014 року, №161 від 11 серпня 2014 року слідує, що ДП «Тернопільський облавтодор» сплатило штрафи і пені за несвоєчасно оплачений єдиний соціальний внесок.

Згідно п.1.1. Положення про Службу автомобільних доріг у Тернопільській області (нова редакція), затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02 листопада 2011 року №12, зареєстрованого у виконавчому комітеті Тернопільської міської ради 03 січня 2012 року, Служба автомобільних доріг у Тернопільській області є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, яке відповідно до Указу Президента від 13 квітня 2011 № 456/2011 «Про положення про Державне агентство автомобільних доріг України» є правонаступником Державної Cлужби автомобільних доріг України. Пунктом 1.2. Положення передбачено, що Служба у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами профільного міністерства, нормативно-правовими актами Укравтодору, рішеннями органів місцевого самоврядування, прийнятими в межах їх компетенції, а також цим Положенням.

Відповідно до п.1.6. даного Положення Служба утримується у межах кошторису видатків, затвердженого Укравтодором, за рахунок: коштів, передбачених у вартості будівництва та ремонту автомобільних доріг, виходячи з законодавчо встановлених нормативів на утримання служби замовника; коштів, передбачених у вартості експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування згідно з розрахунками за Методикою, затвердженою Укравтодором.

Відповідно до п.3 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно ст.71 КАС України в адміністративних справах, про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин на які вона посилається, суд, вирішує справу на основі наявних доказів.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній умисел на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.8 ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки кошти для виплат ДП «Тернопільський облавтодор» отримує від Служби автомобільних доріг України у Тернопільській області, а тому ненадходження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в порядку та строки, передбачені чинним законодавством, відбулось не з вини позивача. Тобто, в діях ОСОБА_1 відсутній умисел на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.234-2 КУпАП, його суб'єктивна сторона.

Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інші.

В силу ст.280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про відсутність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.234-2 КУпАП, ч.8 ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме відсутності вини останнього у його вчиненні.

Таким чином, порушені права позивача підлягають захисту шляхом скасування постанови заступника начальника Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області по справі про адміністративне правопорушення №795035 від 14 липня 2014 року стосовно ОСОБА_1

Суд не вбачає підстав задовольняти позовні вимоги в частині закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення, оскільки спір між сторонами розглядається в порядку адміністративного судочинства. Статтею 157 КАС України визначено підстави закриття провадження у справі, які на момент розгляд позову ОСОБА_1 відсутні, а тому в цій частині позовні вимоги до задоволення не підлягають.

З урахуванням вищенаведеного, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.ст.8, 234-2, 245, 280 КУпАП України, ст.ст.11, 18, 70, 71, 86, 158, 163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Постанову заступника начальника Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області Кравець Василя Тарасовича по справі про адміністративне правопорушення серія АВ №795035 від 14 липня 2014 року стосовно ОСОБА_1 - скасувати.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя О.Герчаківська