Справа №741/1278/14-а
"24" вересня 2014 р. м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Кучерявця О.М.,
за участю секретаря Мартиненка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення,
Старший державний виконавець відділу ПВР управління ДВС ГУЮ у Чернігівській обл. звернувся до суду з поданням, в якому просить змінити спосіб виконання рішення Носівського районного суду від 17.12.2013 р. № 741/1619/13-а, зазначивши, що на виконанні у відділі ПВР управління ДВС ГУЮ у Чернігівській обл. знаходиться виконавчий лист по справі № 741/1619/13-а про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 суму допомоги при народженні дитини у відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14.04.2011 р. по ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахуванням раніше виплачених сум.
13.08.2014 р. державним виконавцем було відкрито виконавче провадження ВП № 39012216. Згідно листа від 04.09.2014 р. № 06-28\1377 Управлінням праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації проведено перерахунок допомоги ОСОБА_1 згідно рішення суду і сума до виплати становить 8 494,28 грн. Рішення суду виконано частково в частині нарахування допомоги в сумі 8 494,28 грн., але виплата не здійснена у зв'язку з відсутністю коштів. Оскільки боржник не виконує рішення суду більше двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження - державний виконавець згідно ч. 2 ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення, так як не може виконати рішення суду через наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення суду, зокрема - виконавчі документи в резолютивних частинах яких зазначено спосіб поновлення прав стягувача зобов'язального характеру відносяться до категорії виконання рішень у немайнових спорах, застосувати до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством і призначити новий строк для виконання не має можливості оскільки боржник позбавлений права розпоряджатися коштами на рахунку пов'язаних з виконанням рішень судів про виплату вищезазначеного збільшення, як таких, що не враховані Державним бюджетом України, як наслідок державний виконавець не отримує право організовувати виконання рішення суду без участі боржника. В той же час, державний виконавець позбавлений можливості самому організувати виконання рішення без участі боржника у зв'язку з обранням судом способу поновлення порушених прав стягувача шляхом зобов'язання боржника вчинити певні дії. Витрати, пов'язані з виконанням судових рішень відсутні в бюджетних призначеннях, додаткових асигнувань на рахунки боржника не надходило, до того ж кошторисом боржника вказані видатки не передбачені. Здійснити поновлення порушених прав стягувача можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків боржника. Постановою суду було визнано неправомірність дій боржника щодо стягувача, тому при зміні способу поновлення порушених прав стягувача зміст судового рішення щодо неправомірності рішення боржника не змінюється. В разі зміни способу виконання рішення суду, шляхом стягнення з відповідача на користь позивача недоплаченої допомоги, державний виконавець буде вправі застосувати накладення арешту на кошти та майно відповідача, також виставляти платіжні вимоги фінансовим установам з метою списання коштів з рахунків боржника, як наслідок порушені права позивача будуть реально поновлені. Тому він просить суд змінити спосіб виконання рішення, сформувавши рішення наступним чином - стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Носівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини у відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахуванням раніше виплачених сум та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14 квітня 2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі 8 494,28 грн.
Державний виконавець у судове засідання не з'явився, зазначивши у поданні про розгляд справи без його участі.
Стягувачка в судове засідання не з'явилася, про причину своєї неявки чи перешкоду своєї явки до суду суд не повідомила.
Представниця Управління праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації Чернігівської обл. в судовому засіданні погоджувалась з поданням і просила про його задоволення.
Вивчивши доводи подання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні подання, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 17.12.2013 р. Носівським районним судом Чернігівської області позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, а саме визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації Чернігівської обл. щодо призначення та виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 14.04.2011 р. по ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірах менших, ніж передбачено ст. ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації Чернігівської обл. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 суми допомоги при народженні дитини у відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації Чернігівської обл. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14.04.2011 р. по ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахуванням раніше виплачених сум.
17.04.2014 р. Київський апеляційний адміністративний суд переглянув на підставі поданої апеляційної скарги Управління праці та соціального захисту населення Носівської райдержадміністрації Чернігівської обл. постанову суду першої інстанції, залишивши апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
06.08.2014 р. судом першої інстанції видано виконавчий лист, який перебуває на виконанні у відділі ПВР управління ДВС ГУЮ у Чернігівській обл.
Згідно з частиною першою ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Із змісту статті 263 КАС України видно, що суд у виняткових випадках може змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі.
Оскільки ОСОБА_1 при зверненні до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Носівської районної державної адміністрації ставила питання про визнання дій управління неправомірними, а старший державний виконавець в поданні ставить питання про зміну форми позову, тобто просить стягнути заборгованість в розмірі 8 494 грн. 28 коп., що по своїй суті змінює зміст постанови суду. А це не допустимо на стадії виконання рішення суду, тому суд приходить до висновку, що подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд -
В задоволені подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Чернігівській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 741/1619/13-а - відмовити.
Ухвала може бути оскарженою до Київського апеляційного адміністративного суду відповідно до ст. 186 КАС України.
Суддя О.М. Кучерявець