23 вересня 2014 р.Справа № 820/13730/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Вовченко І.В
за участю представника позивача: Онопрієнко Л.М.
за участю представника відповідача: Бондар Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2014р. по справі № 820/13730/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідпльністю "Торгсервіс"
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення відповідача № 0003032203 від 04.07.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 100938, 75 грн. ( в т.ч. за основним платежем - 80751,0 грн., штрафні санкції 20187,75 грн.).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що грошові кошти у розмірі 510000,0 грн. в т.ч. ПДВ 85000,0 грн., отримані від ТОВ "Компанія Пром - Сервіс" не є безповоротною фінансовою допомогою, оскільки зазначені грошові кошти були отримані як сплата за поставлений товар за договором поставки, що підтверджується належно оформленими первинними документами бухгалтерського та податкового обліку, фактом проведення розрахунків, фактом настання змін у складі та структурі активів учасників господарських операцій, даними бухгалтерського обліку.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2014 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс" задоволено в повному обсязі.
Скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області від 04.07.2014 року №0003032203.
У апеляційній скарзі відповідач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови без повного та всебічного дослідження обставин по справі.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримала з викладених у ній підстав, просила суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову позивача.
Представник позивача заперечувала проти задоволення апеляційної скарги відповідача, посилаючись на законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, яке просила суд апеляційної інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ "Торгсервіс" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по взаємовідносинам з ТОВ "Компанія Пром - Сервіс" за період з 01.01.2012р. по 31.12.2013р., за наслідками якої складений акт від 19.06.2014 року №1925/23-5/24269511 на підставі якого податковим органом відносно позивача було прийняте податкове повідомлення - рішення № 0003032203 від 04.07.2014р. про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 100938,75 грн. ( в т.ч. за основним платежем - 80751,0 грн., штрафні санкції - 20187,75 грн.).
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що грошові кошти у розмірі 635000грн. отримані позивачем від ТОВ «Компанія Пром - Сервіс» за умови договору поставки №17 від 17.12.2012 року , що не підпадає під визначення безповоротної фінансової допомоги.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, про що мається запис в реєстрі від 05.06.1997р. №14801050001008094. Як платник податків перебуває на обліку в ДПІ у Київському районі міста Харкова, про що видана довідка №3009 від 12.06.1997р., являється платником податку на додану вартість, про що видане свідоцтво про реєстрацію №200071581 (а.с.7,8,10).
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій ТОВ "Торсервіс" здійснює наступні види діяльності: оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами, роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах, вантажний автомобільний транспорт (а.с.9).
Між ТОВ "Торгсервіс" ( постачальник) та ТОВ "Компанія Пром - Сервіс" ( покупець) 17.12.2012 року був укладений договір поставки №17, відповідно до якого постачальник зобов'язується здійснити передачу товару партіями у власність покупця товари народного споживання, а покупець зобов'язаний прийняти товар та своєчасно його оплатити на умовах, передбачених існуючим договором; п.1.2 - Конкретний асортимент, кількість та ціна товару зазначається у видаткових накладних. Всі накладні, оформлені сторонами у відповідності та на виконання існуючого договору, являються його невід'ємною частиною, в частині визначення конкретної номенклатури та ціни товару; п.1.3 - Накладна, оформлена належним чином, яка підтверджує передачу товару у відповідності до умов існуючого договору, являється документом, підтверджуючим факт згоди між сторонами відносно асортименту ( номенклатури) товару, його кількості та ціни; п.1.4 - Продаж товару постачальником здійснюється по заявці покупця ( усної або письмової); п.1.5 - поставка товару здійснюється само вивозом зі складу постачальника, якщо інше не оговорюється в додатковій угоді до існуючого договору. Відповідно до п.2.1 договору ціна товару вказується в накладній, форма оплати - безготівковий розрахунок (а.с.26).
Відображення господарських операцій первинними документами закріплено пунктом 1.2 статті 1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Міністерством Фінансів України від 24 травня 1995 року. Згідно пункту 2.1 статті 2 Положення, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Так, ТОВ "Торгсервіс" на адресу ТОВ "Компанія Пром - Сервіс" були виписані видаткові накладні №РН-0001968 від 18.12.2012р., №РН-0001969 від 18.12.2012р, № РН-0001970 від 18.12.2012р., №РН-0000135 від 01.02.2013р., №РН-0000135 від 01.02.2013р., №РН-0000137 від 01.02.2013р., №РН-0000134 від 01.02.2013р., №РН-0000150 від 04.02.2013р., №РН-0000157 від 05.02.2013р., №РН-0000158 від 05.02.2013р., №РН-0000461 від 01.03.2013р., №РН-0000531 від 06.03.2013р., №РН-0000553 від 07.03.2013р. та податкові накладні №159 від 18.12.2012р. на суму 59637,43 грн. в т.ч. ПДВ 9939,57 грн., №160 від 18.12.2012р. на суму 39124,8 грн. в т.ч. ПДВ 6520,8 грн., №161 від 18.12.2012р. на суму 26237,77 грн. в т.ч. ПДВ 4372,96 грн., №3 від 01.02.2013р. на суму 53251,3 грн. в т.ч. ПДВ 8875,22 грн., №4 від 01.02.2013р. на суму 52826,45 грн. в т.ч. ПДВ 8804,41 грн., №5 від 01.02.2013р. на суму 54499,5 грн. в т.ч. ПДВ 9083,25 грн., №2 від 01.02.2013р. на суму 39422,75 грн. в т.ч. ПДВ 6570,46 грн., №18 від 04.02.2013р. на суму 60000,0 грн. в т.ч. ПДВ 10000,0 грн., №25 від 05.02.2013р. на суму 50000,0 грн. в т.ч. ПДВ 8333,33 грн., №26 від 05.02.2013р. на суму 50000,0 грн. в т.ч. ПДВ 8333,33 грн., №95 від 06.03.2013р. на суму 50873,68 грн. в т.ч. ПДВ 8478,95 грн., №25 від 01.03.2013р. на суму 60000,0 грн. в т.ч. ПДВ 10000,0 грн., №117 від 07.03.2013р. на суму 39126,32 грн. в т.ч. ПДВ 6521,05 грн.(а.с.28-56).
Транспортування підтверджується товарно - транспортними накладними від 18.12.2012р. №12/1968, від 18.12.2012р. №12/1969, від 18.12.2012р. №12/1970, від 01.02.2013р. №2/137, від 01.02.2013р. №02/135, від 01.02.2013р. №2/136, від 01.02.2013р. №02/134, від 04.02.2013р. №02/150, від 05.02.2013р. №02/158, від 05.02.2013р. №02/157, від 01.03.2013р. №03/461, від 06.03.2013р. №03/531, від 07.03.2013р. №03/553 (а.с.90-102).
Транспортування відбувалось з орендованого ангару ТОВ "Торгсервіс" на адресу ТОВ "Компанія Пром - сервіс".
Оплата проведена шляхом перерахування грошових коштів з рахунку ТОВ "Компанія Пром - Сервіс" на рахунок ТОВ "Торсервіс" у розмірі 635000,0 грн., заборгованість відсутня (а.с.57-60).
Відповідно до договору оренди від 19.03.2012р. №25/04 ТОВ "Торсервіс" орендує ангар загальною площею 190 квадратних метрів за адресою: місто Харків, вул. Червоного Міліціонера, буд.30. За цією ж адресою ТОВ "Торгсервіс" орендує морський контейнер ZCSU 5907078IL4532, договір оренди №17 від 31.10.2012р. (а.с.80-89).
Приписами ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинний документ, згідно ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Господарською операцією, відповідно до ст. 1 цього Закону, є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Сторонами не заперечувалося, що усі первинні документи не мають недоліків, оформлені належним чином за формою та змістом, виписані реально існуючим суб'єктом господарювання та підписані уповноваженими на те особами, тим самим підтверджують формування даних податкового обліку.
Згідно вище перелічених видаткових накладних були реалізовані курчата бройлерів та м'ясні продукти курчат бройлерів, які отримані особисто директором ТОВ "Компанія Пром - Сервіс" Мєдведєвим О.В. без виписування довіреності, що цілком узгоджується з чинним законодавством, ст.65 Господарського кодексу України.
Таким чином, ТОВ "Торгсервіс" законно та правомірно в умовах існуючого договору поставки №17 від 17.12.2012р. отримало грошові кошти у розмірі 635000,0 грн., що не підпадає під визначення безповоротної фінансової допомоги.
До складу доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування ТОВ "Торгсервіс" включена сума у розмірі 529166,7 грн., в т.ч. за 2012 рік у розмірі 104166,0 грн. та за 2013 рік у розмірі 425000,0 грн., що не заперечується перевіряючими в акті перевірки (стор. 6 акту перевірки).
Відповідно до п.п.135.5.4 п.135.5 ст.135 Податкового кодексу України інші доходи включають: суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, вартості товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначені на рівні не нижче звичайної ціни, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до приписів п.п.14.1.257 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних); сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.
Отже, норми Податкового кодексу України чітко визначають критерії визначення безповоротної фінансової допомоги, і жоден з них не підпадає під взаємовідносини, які склались між ТОВ "Торгсервіс" та ТОВ "Компанія Пром - Сервіс".
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Однак, відповідачем, в порушення приписів ч.2 ст. 71 КАС України, не надано ні до суду першої, ні до суду апеляційної інстанції належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності, законності та обґрунтованості прийнятого ним (оскаржуваного позивачем) податкового повідомлення -рішення.
Натомість, позивач, на виконання приписів ч.1 ст. 71 КАС України, надав належні та допустимі докази на підтвердження та обґрунтування позовних вимог, яким суд першої інстанції дав належну правову оцінку.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів вважає, що дії відповідача, пов'язані з прийняттям оскаржуваного податкового повідомлення-рішення щодо позивача, не кореспондуються з вимогами ч.2 ст. 19 Конституції України.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2014р. по справі № 820/13730/14 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з судовим рішенням суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2014р. по справі № 820/13730/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.
Повний текст ухвали виготовлений 29.09.2014 р.