Постанова від 06.10.2014 по справі 809/2797/14

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" жовтня 2014 р. Справа № 809/2797/14

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру,-

ВСТАНОВИВ:

26.08.2014 року Державна служба геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра України) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) з вимогою застосувати заходи реагування шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4194 від 26.07.2012 року наданого фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод Великокам'янського прояву (джерело №1).

В обґрунтування позовних вимог посилається на акт перевірки, яким встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів у сфері користування надрами. Вважає, що у зв'язку з наявністю таких порушень є передбачені законом підстави для застосування заходів реагування.

09.09.2014 року відповідно до пункту 3 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України судом винесена ухвала про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, в якій містяться відомості про порядок і строк подання заперечення проти позову та наслідки неподання такого заперечення, копія якої, згідно частини 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України, направлена відповідачу за адресою його проживання (індекс 78244, АДРЕСА_1, Коломийський район, Івано-Франківська область), та яка отримана ним 17.09.2014 року. У встановлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався.

Відповідно пункту 3 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Враховуючи, що до суду не було подано заперечення відповідача проти заявленого позову та те, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, поданий Державною службою геології та надр України позов до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності підлягає розгляду в строк визначений пунктом 3 частиною 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини, прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України наділена функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 р. № 391/2011 (далі - Положення).

Держгеонадра України з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок) та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).

Згідно з пп.18 п. 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до ст. 4 Порядку органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Відповідно до статті 19 Кодексу України Про надра - надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. № 615 (далі Порядок № 615).

Судом встановлено, що фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4194 від 26.07.2012 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку питних підземних вод Великокам'янського прояву (джерело №1) терміном дії до 19 листопада 2017 року (надалі - спеціальний дозвіл).

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Судом встановлено, що Держгеонадрами України наказом від 18.06.2013 року за №469 затверджено план проведення органами державного геологічного контролю планових перевірок надрокористувачів у ІV кварталі 2013 року, відповідно до якого заплановано провести перевірку Відповідача (реєстраційний номер спеціального дозволу 4194) у ІV кварталі 2013 року.

Згідно з Порядком № 1294 у строк з 02 по 06 липня 2012 року Західним міжрегіональним територіальним сектором Держгеонадр України, проведено планову перевірку господарської діяльності Відповідача, на яку отримано Дозвіл.

Для проведення планової перевірки Держгеонадрами України видано наказ від 24.09.2013 року за № 482 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2013 року», який містить перелік надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль, та предмет перевірки.

Листом від 14.11.2013 року № 14108/03/14-13 Держгеонадра України повідомили Відповідача про проведення планової перевірки у строк з 16 по 20 грудня 2013 року.

На підставі наказу оформлено направлення від 29.11.2013 року №189 на проведення перевірки, видане на виконання наказу Держгеонадр України від 24.09.2013 року № 482 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2013 року» про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування Відповідача, якому надано Дозвіл.

За результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами (пункт 15 Порядку №1294). У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами (пункт 16 Порядку №1294).

За результатами проведеної посадовими особами Сектору перевірки складено Акт перевірки №2-03/09/2013-84/п від 20.12.2013 року, згідно з яким Відповідач в перевірці участь не брав, у зв'язку з відсутністю на території України. Акт направлено Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який отримано 24.12.2013 року.

На підставі вказаного Акта складено Припис № 2-03/09/2013-84/п від 20.12.2013 року про надання реєстраційної, установчої, проектно-кошторисної та дозвільної документації у строк до 27.12.2013 року та усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. Зазначений Припис оскаржений Відповідачем не був.

Згідно з підпункту 13 пункту 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.

Пунктом 23 Порядком № 615 визначено, що право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу.

Оскільки Відповідачем у встановлені терміни інформації відповідно до припису не надано, за результатами перевірки Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було внесено подання від 26.02.2014 № 196-14/02 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4194 від 26.07.2012 року.

Державна служба геології та надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 23 Порядку № 615 має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Так, наказом від 10.04.2014 року № 106 «Про анулювання, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зупинено дію спеціального дозволу та надано відповідачу 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень. Про прийняте рішення Відповідача проінформовано рекомендованим листом від 17.04.2014 року за № 5614/01/14-14, який направлено 22.04.2014 року. Однак, відповідачем не вжито заходів по усуненню виявлених порушень.

Станом на 16.05.2014 Відповідачем не надано матеріалів, які підтверджують виконання в повному обсязі вимог чинного законодавства, а також проведення робіт з геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки ділянки надр відповідно до Дозволу.

Як наслідок, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було направлено в Департамент державного геологічного контролю подання від 16.05.2014 року за № 471/14/02 про анулювання дії спеціально дозволу на користування надрами № 4194 від 26 07.2012р.

Згідно з статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, а саме: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 допустив порушення законодавства в сфері надрокористування, а саме вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, то наявні підстави для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4194 від 26 07.2012 року згідно з статтею 26 Кодексу України про надра.

Порядок анулювання спеціальних дозволів на користування надрами визначений п. 4, ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності», який передбачає, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності: здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем ОСОБА_1 вимог чинних нормативно-правових актів з надрокористуванням. Оскільки, відповідачем не подано у строк наданий ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.09.2014 року заперечення щодо обставин у даній справі, суд приходить до висновку, що вказані порушення відповідачем не усунуті.

Беручи до уваги викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов слід задовольнити.

Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування шляхом анулювання фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) спеціального дозволу на користування надрами № 4194 від 26.07.2012 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку питних підземних вод Великокам'янського прояву (джерело №1)

Відповідно до ч.9 ст.183-2 постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, рішення суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Суддя Матуляк Я.П.