03 жовтня 2014 р. Справа№ 804/15949/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В., перевіривши матеріали позовної заяви Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" до Адміністрації Президента України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
30.09.14 Дніпропетровський обласний благодійний фонд "Екологія-Геос" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Адміністратиції Президента України, в якому просить суд: на підставі п.13) ст.3 Закону України "Про судови збір" звільнити Дніпропетровський обласний благодійний фонд "Екологія-Геос" від сплати судового збору та прийняти позов до розгляду; визнати на підставі ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та ст.40 Конституції України, бездіяльність посадових осіб Адміністрації Президента України при розгляді запиту фонду №859 від 09.09.14р. та листа фонду №1197 від 01.08.14р.протизаконною, зобовязати Адміністрацію Президента України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту і звернення фонду та відшкодувати, на підставі ст.49 Закону України "Про інформацію", п.2) ч.1 ст.24 та ч.2 ст.24 Закону України "Про доступ до публічної інформації", ст.56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду "Екологія-Геос" моральні збитки за порушене право фонду на розгляд звернення і запиту та отримання інформації по суті запиту №859 від 09.09.14р. та листа фонду №1197 від 01.08.14р. у розмірі 5 (пять) мінімальних заробітних плат.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Як вбачається з прохальної частини позову, однією із позовних вимог позивача є вимога про звільнення Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" від сплати судового збору та прийняття позову до розгляду.
З цього приводу суд зазначає, що згідно ст. 1 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (у відповідній редакції) судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
На обгрунтування обставин щодо звільнення від сплати судового збору позивач посилається на п.13 ч.2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", яким встановлено, що cудовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Так, положеннями Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду позову, зокрема, немайнового характеру, ставка судового збору складає - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, тобто - 73, 08 грн. (станом на момент звернення до суду), що сплачується за наступними банківськими реквізитами: отримувач - УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, код ЄДРПОУ (отримувача) - 37989253, рахунок - 31210206784008, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації доходів - 22030001.
Визначення Дніпропетровським обласним благодійним фондом "Екологія-Геос" на власний розсуд та надання правової оцінки діям посадових осіб Адміністрації Президента України при розгляді запиту фонду №859 від 09.09.14р. та листа фонду №1197 від 01.08.14р., що стало підставою посилання позивачем на п.13 ч.2 ст.3 Закону України "Про судовий збір" яким визначено, що cудовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, суд не бере до уваги, оскільки питання щодо незаконності діянь органів влади може бути вирішене тільки за результатами судового розгляду справи.
В даному випадку позивачем заявлено три позовні вимоги по суті спору - про визнання бездіяльності протиправною (немайнова вимога), про зобов'язання вчинити дії (немайнова вимога) та про стягнення моральної шкоди (майнова вимога).
Вказане положення п. 13 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судовий збір" стосується позовних вимог про стягнення шкоди, проте не стосується вимог про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно, позивач має сплатити судовий збір за заявлені немайнові вимоги в загальному порядку.
До того ж, позовні вимоги стосуються відшкодування моральної шкоди, яка, на думку позивача, була завдана Дніпропетровському обласному благодійному фонду "Екологія-Геос". Між тим, з позовної заяви не вбачається в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та не надано доказів які б це підтверджували.
п.7 ст.9 КАС України встановлено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Таким чином, відповідно до ст.137 ЦПК України у позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.
Тому, даний адміністративний позов не відповідає вимогам ч.2, ч. 3 ст. 106 КАС України, яка передбачає, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати, та на підтвердження обставин, якими обгрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Відповідно до ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" до Адміністратиції Президента України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії- залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 17 жовтня 2014 р. для усунення недоліків, шляхом подання до суду:
- оригіналу документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру;
- надати суду позовну заяву, з якої вбачається в чому полягає моральна шкода завдана Дніпропетровському обласному благодійному фонду "Екологія-Геос", якими саме неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та надати суду докази, які це підтверджують.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя С.В. Ніколайчук