Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/992/14-а
05 вересня 2014 року смт. Народичі
Суддя Народицького районного суду Житомирської області Діброва О.В., розглянувши у скороченому провадженні в смт.Народичі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулась до суду і просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області з 21.01.2014 року по 30.06.2014 року провести нарахування і виплату коштів, передбачених ст.ст.39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон), й щомісячної надбавки до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», мотивуючи тим, що доплата до пенсії, додаткова пенсія, компенсація й щомісячна допомога виплачувались їй не в розмірах, встановлених Законом, а згідно постанов КМУ №836 від 26.07.1996 року й №1210 від 23.11.2011 року, що призвело до порушення її прав.
Позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(надалі Закон) й Законом України «Про соціальний захист дітей війни», статтею 6, якого визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
ОСОБА_1 перебуває на пенсії, має статуси громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи категорії 3, дружини померлого громадянина із числа потерпілих першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, й «дитини війни» та протягом зазначеного нею періоду проживала в с.Бабиничі Народицького району Житомирської області, яке Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Вказані обставини підтверджуються наданими копіями паспорту, посвідчення та довідками відповідача.
Згідно Закону позивач має право на відповідні доплати, які протягом зазначеного ним періоду отримувала згідно постанов Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, №1210 від 23.11.2011 року та №1381 від 28.12.2011 року в конкретних розмірах, а зокрема: за ст.37 - в сумі 2,1 грн., ст.39 - в сумі 10,5 грн., ст.51 - 113,88 грн., ст.52 - 113,88 грн., ст.6 - 66,43 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Законом на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати:
ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40% від мінімальної заробітної плати;
ст.39 Закону - до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 2 мінімальних заробітних плат;
ст.51 Закону - особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком;
ст.52 - щомісячна компенсація в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи непрацездатним членам сім'ї, які були на його утриманні, призначається в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Зазначеними вище постановами КМУ №836, №1210 та №1381 усупереч законам України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та "Про соціальний захист дітей війни", які визначили розміри додаткової пенсії, підвищення до пенсії й доплати до пенсії в залежності від розміру мінімальної заробітної плати й мінімальної пенсії за віком, встановлено інші розміри компенсацій і доплат, зокрема:
- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,1 грн. за гр.реф.) ;
- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні;
-для щомісячної компенсації членам сім'ї в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи - 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
- для доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 10,5 гривень;
- дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 66,43 гривні.
Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку його застосування та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Згідно роз'яснень п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року (із відповідними змінами) «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" №1622-VІІ від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення в 2014 році розміру виплат, передбачених Законом.
Однак, враховуючи положення ст.58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, суд вважає, що відсутні обмеження щодо застосування норм і положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до правовідносин, що виникли до набрання зазначеним вище Законом України №1622-VІІ законної сили.
Згідно п.п.2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи(надалі - Порядок), затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян.
Відповідно до п.24 Порядку, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому, доплата до пенсії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та підвищення до пенсії підлягає перерахунку відповідачем.
На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що відмовляючи позивачу в перерахуванні підвищення до пенсії й додаткової пенсії передбачених ст.ст.39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", за період з 21.01.2014 року по 30.06.2014 року, відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідача протиправними, й вважає, що позов підлягає задоволенню.
Позивач при поданні до суду позовної заяви сплатив судовий збір в сумі 73,08 грн., а тому, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, сплачену позивачем суму слід стягнути із Державного бюджету України.
На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" та керуючись ст.ст.8-11, 18, 71, 160-162, 183-2, 267 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі додаткової пенсії, компенсації та доплати до пенсії, передбачених ст.ст.51, 52, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" й підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", за період з 21.01.2014 року по 30.06.2014 року - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючій пенсіонерці, що проживає на території радіоактивного забруднення, (ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), за період з 21.01.2014 року по 30.06.2014 року, у розмірі, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, визначеним Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, (ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), за період з 21.01.2014 року по 30.06.2014 року, із розрахунку 25 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника, передбачену ст.52 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 21.01.2014 року по 30.06.2014 року в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни, передбачену ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", за період з 21.01.2014 року по 30.06.2014 року, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області й Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення на протязі 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.
Зобов'язати Управління Державного казначейства України в Народицькому районі стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області.
Суддя: