Провадження № 6-а/235/13/14.
Справа № 235/2532/14-а
03 жовтня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючої судді Стоілової Т.В.,
при секретарі Ковальовій В.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Красноармійську заяву ОСОБА_1 про заміну способу виконання постанови суду по справі за його адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання відмови відповідача в здійсненні перерахунку та виплати одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною та про зобов'язання вчинити дії по перерахунку зазначеної компенсації та стягнення заборгованості з цієї компенсації згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми,-
25.09.2014р. до суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну способу виконання постанови суду по справі за його адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання відмови відповідача в здійсненні перерахунку та виплати одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною та про зобов'язання вчинити дії по перерахунку зазначеної компенсації та стягнення заборгованості з цієї компенсації згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми.
В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив, що 17 червня 2014 року Красноармійським міськрайонним судом Донецької області прийнята постанова у справі за його позовом до УТЗН, якою були задоволені його вимоги про визнання відмови відповідача в здійсненні перерахунку та виплати одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною та про зобов'язання вчинити дії по перерахунку зазначеної компенсації та стягнення заборгованості з цієї компенсації згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми.
12 серпня 2014 року Відділом державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного Управління юстиції Донецької була винесена Постанова «Про початок виконавчого провадження» ВП № 44366699, якою було зобов'язано УПСЗН Красноармійської міської Ради Донецької області здійснити перерахунок та виплату одноразової компенсації йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 мінімальних заробітних плат яка склалася на час нарахування позивачеві одноразової компенсації - 10.04.2014р. в розмірі 34280,40грн., тобто виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік», за вирахуванням суми, що йому була сплачена.
Посилаючись на ст.36 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 2 Закону України «Про гарантії держави, щодо виконання рішень суду», який набрав чинності 01 січня 2013 року, Постанову КМУ №45 від 30.01.2013 року та №267 від 15.04.2013 року, якими внесені зміни до Постанови КМУ №845, заявник просить суд: 1) змінити спосіб виконання судового рішення по справі №235/2532/14-а у зв'язку з заміною сторони виконавчого провадження з органу Державної виконавчої служби Управління юстиції на орган Державної казначейської служби України; 2) визнати боржником по справі №235/2532/14-а Управління праці і соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області; 3) стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області заборгованість одноразової компенсації розрахованої згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, урахуванням раніше сплачених сум, що дорівнює 34280 гривень 40 коп.; 4) видати нове рішення суду та виконавчий лист по справі, оформлений у відповідності до ст.18 ЗУ «Про виконавче провадження».
Сторони в судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що на підставі ст. 263 КАС України заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається, що постановою Красноармійського міськрайонного суду від 17 червня 2014 року, яка набрала чинності 10.07.2014 року, задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання відмови відповідача в здійсненні перерахунку та виплати одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною та про зобов'язання вчинити дії по перерахунку зазначеної компенсації та стягнення заборгованості з цієї компенсації згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми(а.с.39-42)
На виконання зазначеної постанови 25 червня 2014 року було виписано виконавчий лист (а.с.61) з терміном пред'явлення до виконання до 11.07.2015 року.
Відповідно до постанови Красноармійського ВДВС Красноармійського міськрайонного управління юстиції від 12.08.2014р., відкрито виконавче провадження за виконавчим листом № 2а/235/122/14 від 10.07.2014р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату одноразової компенсації як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі заборгованості з цієї компенсації згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми.(а.с.88).
Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області від 28.07.2014 року № 01-10/067 ОСОБА_1 10.04.2014р. була нарахована одноразова компенсація учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок встановлення 20.02.2014р. інвалідності 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі 189,60грн. згідно Постанови КМУ від 26.07.1996р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно ст.48 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС повинна виплачуватись в таких розмірах: інвалідам 3-ї групи - 30 мінімальних заробітних плат, із розрахунку мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності 1218грн. х 30 - 189,60грн. = 36350,40грн. і повинна проводитись за рахунок коштів Державного бюджету, але не може бути виплачена, оскільки, грошові кошти надходять з Державного бюджету та направлені на цільове використання, на виплати поточного року. ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014р. видатки на виконання судових рішень не передбачені.(а.с.87).
Листом Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області повідомило, що відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного Кодексу України будь-які зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України в порядку, визначеним цим Кодексом.
ЗУ «Про державний бюджет України на 2014р.» фінансування витрат, пов'язаних з виконанням судових рішень органами соціального захисту населення не передбачено.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а у разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Виконання рішення суду про стягнення коштів з управління праці та соціального захисту населення, шляхом списання Державною казначейською службою України коштів з рахунків управління може бути здійснено лише у разі наявності відповідних бюджетних призначень для виконання судових рішень.
За ст..36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власного ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи заміну способу і порядку виконання.
Відповідно до статті 2 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення(відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду першої інстанції, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до листа ВАСУ від 13.06.2013 р. N 846/12/13-13, частина 1 ст. 263 не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Оскільки зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, виконати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 17.06.2013 року у спосіб і порядок встановлений судом неможливо, суд вважає необхідним змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 17.06.2013 року, а саме стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість одноразової компенсації розрахованої згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуван ням раніше сплачених сум, що дорівнює 34280 гривень 40 коп., видавши новий виконавчий лист по справі.
Щодо вимог заявника про заміну сторони виконавчого провадження з Органу Державної виконавчої служби Управління юстиції на орган Державної казначейської служби України і вимог про визнання боржником Управління праці і соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області - суд вважає їх такими, що суперечать одна іншій, а тому в їх задоволенні також слід відмовити.
Крім того, суд зазначає, що згідно ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягував і боржник, в даному випадку заявник та відповідач по справі.
Вимоги заявника про видачу нового рішення також не відповідають вимогам закону і в їх задоволенні слід відмовити, оскільки постанова суду від 17 червня 2014 року набрала чинності 10.07.2014 року і підстав для прийняття нового рішення немає.
В іншій частині заявлених вимог ОСОБА_1 відмовити як необґрунтованих.
Керуючись ст. 263 КАС України,
Заяву ОСОБА_1 про заміну способу виконання постанови суду по справі за його адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області задовольнити частково.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 17 червня 2013 року по справі № 2-а/235/122/2013 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання відмови відповідача в здійсненні перерахунку та виплати одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною та про зобов'язання вчинити дії по перерахунку зазначеної компенсації та стягнення заборгованості з цієї компенсації згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області, ідентифікаційний код 25953161 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.народження, ІН НОМЕР_1, заборгованість з одноразової компенсації, розрахованої згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше сплачених сум що дорівнює 34 280 гривень (тридцять чотири тисячі двісті вісімдесят гривень). 40 коп., видавши новий виконавчий лист по справі, відкликавши раніше виписаний виконавчий лист.
В іншій частині заявлених вимог ОСОБА_1 відмовити як необґрунтованих.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали . Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали .
Суддя: