Постанова від 30.09.2014 по справі 265/5669/14-а

Справа № 265/5669/14-а

Провадження № 2-а/265/649/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі

головуючого судді Мельник І.Г.,

при секретарі - Тушкановій Л.В.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії по інвалідності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області (надалі за текстом УПФУ в Орджонікідзевському районі) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії по інвалідності.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказував на те, що він має статус громадянина, який постраждав від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом 2 групи захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, та перебуває на обліку в УПФУ Орджонікідзевського району. Згідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір державної пенсії позивача не може бути менше ніж 8 мінімальних пенсій за віком, а розмір додаткової пенсії не може бути менше ніж 75 % мінімальної пенсії за віком. Натомість відповідач державну та додаткову пенсії позивачу нараховував та сплачував з 1 січня 2014 року у порушення норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чим були порушені права позивача. На підставі переліченого просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 1 січня 2014 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву з проханням вирішити спір у його відсутність, наполягаючи на задоволенні заявлених позовних вимог.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, до судового засіданням не з'явився, надавши суду письмові заперечення.

Згідно до наданих суду письмових заперечень представник відповідача, просив відмовити у задоволені позову в повному обсязі, посилались на те, що ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.

В 2013 році відповідно до п. 4 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» передбачалось застосування норм ст. ст. 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України. На підставі зазначеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» органи ПФУ проводять нарахування пенсій громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. За вказаною постановою № 1210 з 1 січня 2012 року мінімальний розмір пенсії по 2-й групі інвалідності становить 145% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а щомісячна додаткова пенсія інвалідам 3-ї групи складає 284,70 грн. При цьому рішеннями Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року та від 25 січня 2012 року була підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат на виконання вимог Закону України «Про Державний бюджет України». В подальшому Законом України від 27 березня 2014 року Розділ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» був доповнений п. 7, що надав Кабінету Міністрів України можливість приймати законодавчі акти, які стосуються соціальних стандартів та їх фінансової забезпеченості, та за результатами щоквартального виконання Державного бюджету України в 2014 році Кабінету Міністрів України було надано право вносити пропозиції про підвищення соціальних стандартів та їх фінансового забезпечення. При цьому на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що з 1 січня 2014 року норми і положення ст. ст. 48, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2014 рік. Таким чином вказували, що Кабінет Міністрів України має всі правові підстави врегулювати питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік». На підставі цього УПФУ в Орджонікідзевському районі проводить нарахування основної та додаткової пенсії позивачу в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Суд на підставі ч.6 ст.128 КАС України, у зв'язку з неявкою сторін по справі, які були належним чином повідомлені про час та місце слухання справи, вважає за можливо розглянути справу у письмовому провадження на підставі наявних в матеріалах справи документів.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного вмотивування.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та користується пільгами, передбаченими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який отримав 2 групу інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідними довідками та посвідченнями (а. с. 7, 8).

Отже позивач, як особа 1 категорії, має право на користування компенсаціями та пільгами передбаченими статтями 49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 грудня 2007 року № 796-Х11 (далі за текстом постанови - Закон № 796-Х11).

Позивач звернувся до управління з вимогами про перерахунок додаткової пенсії відповідно до вимог статей 49,50,54 Закону № 796-Х11. Проте, управлінням відмовлено у перерахунку додаткової пенсії.

Спірні правовідносини врегульовані Законом № 796-Х11 та Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про затвердження порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Закон № 796-Х11 визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796-Х11 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

На підставі чинної редакції ст. 50 Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у таких розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі статтею 54 Закону (в чинній редакції) зазначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14 червня 2011 року № 3491-У1 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-Х11 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Отже, з прийняттям Верховною Радою України зазначеного закону, визначення порядку та розмірів виплат вказаній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вимог зазначених законів Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06 липня 2011 року № 747 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (набрала чинності 23 липня 2011 року), якою визначені, у тому числі, розміри пенсій, передбачені статтями 50,54 Закону № 796-Х11.

Рішенням Конституційного Суду України від 23 грудня 2011 року № 20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.

У 2012 році відповідно до пункту 3 «Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та у 2013 році відповідно до пункту 4 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» також передбачено застосування норм і положень статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.

01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі Постанова № 1210).

З матеріалів справи вбачається, що управлінням з урахуванням вимог вказаної постанови проведено перерахунок пенсії позивачу.

Відповідно до постанови № 1210 мінімальний розмір пенсії по 2 групі інвалідності становить 160 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Щомісячна додаткова пенсія інвалідам 2 групи становить 379,60 грн.

25 січня 2012 року Конституційним судом України прийнято рішення у справі № 3-рп/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2.3,6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України (далі Рішення).

Резолютивною частиною Рішення встановлено, що Кабінет міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та Законів України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.

Тобто, визначення порядку та розмірів виплат вказаній категорії громадян було делеговано Кабінету Міністрів України.

Законом України «Про внесення змін до закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 27 березня 2014 року № 1165, який набрав чинності з 3 квітня 2014 року розділ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» був доповнений пунктом 7, що надав Кабінету Міністрів України приймати законодавчі акти, які стосуються соціальних стандартів та їх фінансової забезпеченості. Також, за результатами щоквартального виконання Державного бюджету України в 2014 році Кабінету Міністрів України було надано право вносити пропозиції про підвищення соціальних стандартів та їх фінансового забезпечення.

Враховуючи викладене, Кабінет Міністрів України має всі достатні правові підстави врегулювати питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Тобто, положення статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного Бюджету України на 2014 рік.

Кабінет Міністрів України з 24 квітня 2014 року ввів в дію Постанову № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України за питаннями пенсійного забезпечення», яким було внесено зміни до Постанови № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення».

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України за питаннями пенсійного забезпечення» було внесено зміни в Постанову Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210. В тому числі, до порядку розрахування пенсій особам, постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи.

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що відповідач проводить нарахування основної та додаткової пенсії позивачу в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно в задоволенні позову ОСОБА_1 до УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії по інвалідності, необхідно відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії по інвалідності, відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя