29 вересня 2014 року Справа № 876/6958/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Обрізка І.М., Левицької Н.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.06.2014 року про відстрочення виконання рішення суду в справі за заявою Державного підприємства «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про відстрочення виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Державного підприємства «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про стягнення грошових коштів в дохід державного бюджету, -
Державне підприємство «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (далі - ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», інституту, заявник) звернувся до адміністративного суду із заявою про відстрочення виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 26.02.2013 року по справі №К/9991/77329/12 (№2-а-2710/10/1970) про стягнення з ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» суми в розмірі 427292,16 грн. в дохід Державного бюджету України на строк до 31.12.2014 року.
Заява обґрунтована тим, що в інституту наявні кошти в розмірі 8655,81 грн., що є недостатніми для виконання рішення суду та є заборгованість по обов'язкових платежах до Державного та місцевого бюджетів в розмірі 238000грн. Дебіторська заборгованість Державного бюджету України перед підприємством станом на 01.05.2014 року складає 2392086,40 грн. Також інститут, з метою економії коштів, прийняв рішення про внесення змін в структуру чисельності штатного розпису, що зумовить скорочення чисельності штатних посад.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.06.2014 року про відстрочення виконання рішення суду заяву задоволено, відстрочено виконання рішення Вищого адміністративного суду України у справі №2а- 2710/10/1970 (К/9991/77329/12) від 26.02.2013 року за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Державного підприємства "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" про стягнення суми в розмірі 427292,16 грн. до 31 грудня 2014 року.
З даною ухвалою не погодилася Державна фінансова інспекція в Тернопільській області (далі - ДФІ в Тернопільській області) та подала апеляційну скаргу. Вважає оскаржувану ухвалу незаконною та необґрунтованою й такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства та матеріалах справи, тому просить оскаржувану ухвалу скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні заяви.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, заявник апеляції вважає, що суд першої інстанції, всупереч вимогам ч. З ст. 169 КАС України не досліджував, із посиланням на відповідні докази у справі та відповідно не встановив, у чому полягає винятковість вказаних обставин для виконання рішення Вищого адміністративного суду України. Не досліджував наявності або відсутності визначених обставин, які б прямо свідчили про ускладнення виконання судового рішення (тобто відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) та не встановив причинно-наслідкового зв'язку між вищевказаними обставинами та можливістю чи неможливістю державного підприємства виконати рішення суду. Вважає, що заявлені заявником доводи про те, що ним ініційовано внесення змін до фінансового плану на 2014 рік, а також про проведення відповідної роботи щодо стягнення дебіторської заборгованості не підтверджено жодними доказами, які досліджувалися в судовому засіданні.
Враховуючи те, що цю справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, а усі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України апеляційний розгляд проведено у порядку письмового провадження.
Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги Державної фінансової інспекції в Тернопільській області та матеріалів справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Вищого адміністративного суду України від 26.02.2013р. скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.09.2010р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2012р. й ухвалено у справі нове рішення, яким позов задоволено. Стягнуто з Державного підприємства «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» в дохід Державного бюджету 427292 грн. 16 коп.
14.05.2014 року ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» звернувся до суду із заявою про відстрочення виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 26.02.2013 року по справі №К/9991/77329/12.
Задовольняючи подану заяву та приймаючи рішення про відстрочення виконання судового рішення, суд першої інстанції виходив з того, що станом на 13.05.2014 року на розрахунковому рахунку заявника наявні кошти в розмірі 8655,81 грн., а сума коштів, що підлягає до стягнення за постановою суду с значно більшою. Наявна також заборгованість підприємства по обов'язкових платежах до Державного та місцевого бюджетів, яка становить 238000 грн. Оскільки фінансовим планом підприємства на 2014 рік було передбачено видатки на суму 427792,16 грн. по погашенню заборгованості перед Державним бюджетом, котрий на даний час не виконано у зв'язку з відсутністю оплати за виконання попередніх договірних зобов'язань, то виконання вказаної постанови суду є можливим лише у 2015 року або при зміні кошторисних призначень у 2014 році.
Наведений висновок суду колегія суддів вважає невірним та помилковим, з наступних підстав.
Згідно вимог ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Зазначена стаття не обмежує право суду певними обставинами, при наявності суд яких може відстрочити виконання прийнятого рішення, проте визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
Підставою для відстрочки можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим судом способом.
З урахуванням наведеного, оцінюючи в сукупності наведені ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» доводи на обґрунтування заяви про відстрочку виконання судового рішення, колегія суддів вважає, що заявником не доведено винятковості зазначених випадків та не підтверджено їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
Проведеною ДФІ в Тернопільській області плановою ревізією фінансово-господарської діяльності ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2013 р. (акт від 28.02.2014 р. №07-22/29) спростовано збитковість підприємства.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що ухвала суду постановлена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання про відстрочення виконання судового рішення, а відтак вона підлягає скасуванню з постановленням нової ухвали про відмову в задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Керуючись ст.160, ст. 195, ст.197, п.6 ч.1 ст.199, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, п.3 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області задовольнити.
Скасувати ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.06.2014 року про відстрочення виконання рішення суду та прийняти нову ухвалу, якою в задоволенні заяви Державного підприємства «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про відстрочення виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 26.02.2013р. в адміністративній справі № 2а-2710/10/1970 (К/9991/77329/12) відмовити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді І.М. Обрізко
Н.Г. Левицька