Постанова від 03.10.2014 по справі 875/156/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/156/14

Суддя-доповідач: Безименна Н.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2014 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Безименної Н.В.

суддів: Аліменка В.О.,

Кучми А.Ю.

за участю секретаря: Авраменко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИЛА:

01 жовтня 2014 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому з врахуванням доповненого адміністративного позову від 02 жовтня 2014 року просив:

- визнати протиправною та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії № 1285 від 28 вересня 2014 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 », в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії в частині невиконання вимог ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та ненадання ОСОБА_1 можливості виправлення недоліків у поданих до ЦВК документах;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що разом з заявою він подав всі необхідні документи у відповідності до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а у зв'язку із перебуванням з 12 травня 2014 року по даний час в зоні АТО був позбавлений можливості виправити недоліки або подати нову редакцію автобіографії.

Представники позивача та позивач в судовому засіданні 2 жовтня 2014 року позовні вимоги підтримали та просили задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, подав через канцелярію належним чином завірені копії документів, поданих позивачем та оскаржувану постанову.

Оскільки 3 жовтня 2014 року сторони в судове засідання не з'явилися, суд продовжував розгляд справи без представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення з'явившихся позивача та представників в судове засідання 2 жовтня 2014 року, з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 23 вересня 2014 року позивачем подано до Центральної виборчої комісії заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України та інші документи щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Постановою Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1285 ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Зазначена постанова вмотивована тим, що в автобіографії позивача не зазначено прізвища, власного імені та по батькові, громадянства із зазначенням часу проживання на території України, місця роботи, партійності, адреси місця проживання, контактного номеру телефону.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Частиною другою статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено перелік документів, які необхідні для реєстрації кандидата у депутати та визначено основні вимоги до таких документів.

Так, відповідно до пункту 2 частини другої статті 55 зазначеного Закону, автобіографія кандидата в депутати, подається до Центральної виборчої комісії на паперовому носії та в електронному вигляді та повинна обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.

Приписами частини четвертої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено, що Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Колегія суддів звертає увагу, що факт подачі позивачем всіх необхідних документів підтверджується довідкою Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2014 року, копія якої міститься в матеріалах справи.

Проаналізувавши подані 23 вересня 2014 року позивачем документи, судом встановлено, що в автобіографії ОСОБА_1 дійсно відсутня деяка інформація, яка передбачена пунктом 2 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Проте, відповідно до частини третьої статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Системний аналіз положень частини другої статті 55, пункту 2 частини першої статті 60, частини третьої статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» свідчить про те, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів; у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Крім того, з поданої позивачем автобіографії вбачається, що ОСОБА_1 з липня 2014 року і по сьогоднішній час перебуває в зоні АТО. За цей період виконано більше 80-ти годин нальоту. Зазначено й те, що складом екіпажу позивача вивезено з району бойових дій більше 160 важкопоранених військовослужбовців та 50 тон різного вантажу.

Відповідно до Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну гвардію України» національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій. Національна гвардія України бере участь відповідно до закону у взаємодії зі Збройними Силами України у відсічі збройній агресії проти України та ліквідації збройного конфлікту шляхом ведення воєнних (бойових) дій, а також у виконанні завдань територіальної оборони.

Також, в судовому засіданні позивач зазначив, що подані до Центральної виборчої комісії документи готувались ним знаходячись в бойових умовах, не маючи інтернету та можливості усунути вказані в оскаржуваній постанові недоліки.

Згідно частини шостої статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації.

При цьому, саме у вказаний вище п'ятиденний строк, заявнику надається можливість виправити допущені ним помилки та неточності в документах.

Проте, суд встановив, що позивач не мав об'єктивної можливості усунути недоліки автобіографії у вищезазначений термін, а саме протягом 5 днів, оскільки ОСОБА_1 в період з 12 травня 2014 року і до цього часу перебуває в зоні АТО у якості начальника групи управління польотами. З 25 по 29 вересня залучався до підготовки льотного складу військової частини польова пошта НОМЕР_1 , який бере участь в антитерористичній операції, що підтверджується довідкою № 893 від 3 жовтня 2014 року.

Автобіографія позивача, що була подана 23 вересня 2014 до ЦВК разом з іншими документами була особисто підписана позивачем із зазначенням його прізвища, із зазначенням того, що він проходить службу в Самбірському районі в одній із авіаційних частин та на даний час перебуває на посаді керівника польотами авіаційного полку (старший льотчик), в зв'язку з цим, колегія суддів не погоджується з висновками ЦВК про те, що позивачем в поданій автобіоргафії не зазначено такі обов'язкові реквізити, як прізвище та місце роботи.

Також, колегія суддів враховує той факт, що перебування позивача в зоні АТО, унеможливлює опублікування його персональних даних (номеру телефону) для широкого загалу, в зв'язку з чим, номер телефону позивача був зазначений лише в його заяві про самовисування, яка не публікується для широкого загалу.

Статтею 38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 177 КАС України, суд, установивши порушення законодавства про вибори, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

З огляду на імперативність норми частини 7 статті 113 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та у зв'язку з тим, що визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення не призведе до повного захисту прав позивача, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України, у одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Враховуючи, що позивач подав до Центральної виборчої комісії всі документи, перелік яких визначено пунктами 1-6 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», , та враховуючи те, що позивач був позбавлений можливості виправити недоліки в автобіографії, колегія суддів вважає, що у відповідача були відсутні підстави, передбачені пунктом 2 частини першої статті 60 вказаного Закону для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Як вбачається з офіційного сайту Центральної виборчої комісії, 30 вересня 2014 року було завершено процес реєстрації кандидатів у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. Тому, для повного та всебічного захисту прав позивача, колегія суддів вважає за можливе зобов'язати відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Також, суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині невиконання вимог ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та ненадання ОСОБА_1 можливості виправлення недоліків у поданих до ЦВК документах, оскільки чинним законодавством України не передбачено такого обов'язку.

За таких обставин та з метою повного та всебічного захисту прав та свобод позивача, колегія суддів вважає необхідним частково задовольнити вимоги позивача, а саме скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1285 в частині відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язати відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року .

На підставі викладеного, ст.ст. 3, 6, 11, 41, 71, 72, 86, 137, 160, 163, 172, 177, 179 КАС України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1285 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 », в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 120 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Вищого адміністративного суду України, в порядку визначеному ст. 177 КАС України

Головуючий суддя: Н.В. Безименна

Судді: В.О. Аліменко

А.Ю. Кучма

Головуючий суддя Безименна Н.В.

Судді: Аліменко В.О.

Кучма А.Ю.