Постанова від 04.10.2014 по справі 875/233/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/233/14 Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2014 року 14-15 м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Мамчура Я.С.,

Шостака О.О.,

при секретарі: Бабенку Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії та просив визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо ненадання документів та інформації про рішення, прийняте за заявою позивача від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, та витребувати від відповідача копію вказаного рішення. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що всупереч вимог ч.6 ст.59 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія не повідомила про результати розгляду його заяви від 25.09.2014 щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України, чим порушила його права як суб'єкта виборчого процесу.

В судовому засіданні представник позивача, ОСОБА_4, що діяла на підставі довіреності, підтримала позовні вимоги з підстав, викладених в позові, та просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Додатково зазначила, що 25 вересня 2014 року позивачем подано до Центральної виборчої комісії заяву та низку інших документів з метою реєстрації кандидатом у народні депутати України в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Заява про самовисування, як і решта докладених до неї матеріалів, містили особистий підпис позивача. Причин відсутності підписів на копіях документів, наданих ЦВК до суду, пояснити не може. Станом на 02 жовтня 2014 року жодне із рішень, передбачених ч.6 ст.59 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відповідачем не прийнято, про результати розгляду вищеозначеної заяви, зокрема, ані щодо реєстрації ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України, ані щодо відмови у такій реєстрації, позивачеві повідомлено не було, що, на її думку, в будь-кому випадку порушує права останнього як суб'єкта виборчого процесу, оскільки в першому випадку відповідач такою незаконною бездіяльністю скоротив строки передвиборчої агітації, а в другому випадку обмежив і продовжує обмежувати можливість позивача оскаржити таке рішення.

Представник Центральної виборчої комісії до судового засідання не з'явився, направивши на адресу суду письмові заперечення проти позову з докладенням копій витребуваних судом документів. Проти заявленого адміністративного позову відповідач заперечує з тих підстав, що подана позивачем заява була оформлена без дотримання вимог, встановлених ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», а тому правомірно повернена заявнику.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи позовної заяви і докази на їх підтвердження, а також доводи і докази, подані відповідачем у заперечення позову, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон № 4061-VI).

Частиною 2 статті 55 Закону № 4061-VI встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини 3 статті 2 цього Закону, та за умови отримання нею пакету документів.

Відповідно до ч.6 ст.59 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації.

У разі реєстрації особи кандидатом у депутати в одномандатному окрузі Центральна виборча комісія разом з копією рішення про реєстрацію цього кандидата у депутати у триденний строк з дня його прийняття видає посвідчення кандидата у депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Повідомлення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі разом із рішенням про його реєстрацію в цей же строк оприлюднюється Центральною виборчою комісією в регіональних чи місцевих друкованих засобах масової інформації (ч.7 ст.59 Закону № 4061-VI).

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року Центральною виборчою комісією рішення, передбаченого статтею 59 Закону № 4061-VI прийнято не було. Листом від 29.09.2014 за №21-30-4414 відповідач повідомив позивача, що його заява підлягає поверненню, оскільки всупереч вимогам п.5 ч.6 ст.14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» не містить його підпису.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи колегія суддів виходить з такого:

Визначений статтею 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» порядок застосовується виключно до звернень в розумінні частини 3 цієї статті, а саме: заяв, в яких міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав, права на участь у референдумі, надати консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів і референдумів, роз'яснення з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми або в якій висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства України з питань виборів і референдумів та правового регулювання виборів і референдумів в Україні, стосовно покращеання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів тощо; скарг, в яких міститься інформація про порушення законодавства України про вибори і референдуми та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, права на участь у референдумі, законних інтересів суб'єктів виборчого і референдумного процесів, поновити порушені виборчі права та право на участь у референдумі.

В свою чергу, порядок подання та розгляду заяв про реєстрацію кандидатом у народні депутати України, врегульовано Розділом VII Закону № 4061-VI, стаття 59 якого містить імперативний припис щодо виду процесуальних документів, прийняття яких можливе за результатами розгляду, зокрема, заяви про самовисування. Це або рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі, або про відмову в його реєстрації. Прийняття жодних інших процесуальних рішень за вказаними заявами чинним законодавством не передбачено. Таким чином, застосувавши законодавство, що не розповсюджується на дані правовідносини, Центральна виборча комісія допустила бездіяльність в частині невиконання імперативних приписів статті 59 Закону № 4061-VI.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що в даному випадку Центральною виборчою комісією було допущено протиправну бездіяльність, що виразилась в неприйнятті рішення за заявою ОСОБА_3 про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, - чим порушено вимоги ч.6 ст.59 Закону № 4061-VI, а тому вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Крім того, для повного захисту порушених прав позивача, за приписами частини 2 статті 11 КАСУ, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати ЦВК прийняти за результатами розгляду заяви позивача про самовисування одне з рішень, визначених частиною 6 статтію 59 Закону № 4061-VI.

Водночас, колегія суддів дійшла висновку, що неприйняття Центральною виборчою комісією відповідного рішення унеможливлює задоволення позовних вимог про його витребування.

Керуючись ст.ст.7-12, 71, 86, 159, 160, 161, 163, 172, 177, 179 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії України щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_3 від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Зобов'язати Центральну виборчу комісію України розглянути заяву ОСОБА_3 від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та прийняти за результатами її розгляду одне з визначених чтастиною 6 статті 59 Закону України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» рішень.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення через Київський апеляційний адміністративний суд.

Головуюча:

Судді:

Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.

Судді: Мамчур Я.С

Шостак О.О.