Справа № 875/248/14 Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
Іменем України
03 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Старової Н.Е., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1330 від 29.09.2014 року в частині та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернувся з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії України № 1330 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.» від 29.09.2014 року в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному окрузі № 153 та зобов'язання Центральної виборчої комісії України зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №153.
Позивач, в обґрунтування позовних вимог зазначає, що постанова Центральної виборчої комісії № 1330 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.» від 29.09.2014 року в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному окрузі № 153 винесена відповідачем на підставі хибного висновку щодо відсутності у документах, поданих позивачем для реєстрації кандидатом у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, документів, зазначених у пункті 1 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Позивач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Просив розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, наразі означене не є перешкодою для розгляду справи в силу частини 12 статті 172 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до наступного висновку.
За приписами пункту 6 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Судом встановлено, що 24 вересня 2014 року позивач - ОСОБА_2 подав до Центральної виборчої комісії України заяву про реєстрацію його кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 153 на позачергових виборах до Верховної Ради України, що призначені на 26 жовтня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії України № 1330 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.» від 29.09.2014 року, позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 153.
Зазначена постанова відповідача в частині відмови в реєстрації позивачу мотивована тим, що заява про самовисування ОСОБА_2 суперечить вимогам пункту 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме: не містить зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України або зазначення того, що така діяльність не здійснюється.
З огляду на зазначені обставини, відповідач дійшов висновку про наявність підстав для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України відповідно до пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" - через відсутність власне заяви про самовисування у якості кандидата в народні депутати України.
Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України".
Частиною другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Згідно з частиною одинадцятою статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" при проведенні повторних, проміжних та позачергових виборів депутатів декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидатами у депутати не подається.
Відповідно до частини четвертої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Згідно з довідкою про прийняття документів, наявною у матеріалах справи, 24 вересня 2014 року для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 153 відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ОСОБА_2 особисто пред'явлено паспорт та подано, а Центральною виборчою комісією прийнято, такі документи: заява про самовисування кандидатом у народні депутати України; автобіографія кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; документ про внесення грошової застави; 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперовому носії та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата; передвиборна програма кандидата у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді.
Так, відповідно до ст. 78 Конституції України народні депутати України здійснюють свої повноваження на постійній основі. Народні депутати України не можуть мати іншого представницького мандата, бути на державній службі, обіймати інші оплачувані посади, займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності), входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку. Вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності встановлюються законом.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про статус народного депутата України" N 2790 від 17 листопада 1992 року (зі змінами та доповненнями) - народний депутат не має права: 1) бути членом Кабінету Міністрів України, керівником центрального органу виконавчої влади; 2) мати інший представницький мандат чи одночасно бути на державній службі; 3) обіймати посаду міського, сільського, селищного голови; 4) займатися будь-якою, крім депутатської, оплачуваною роботою, за винятком викладацької, наукової та творчої діяльності, а також медичної практики у вільний від виконання обов'язків народного депутата час; 5) залучатись як експерт органами у кримінальному провадженні, а також займатися адвокатською діяльністю; 6) входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку.
При цьому, як вбачається з оскаржуваної постанови, у заяві про самовисування ОСОБА_2 не зазначено зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України.
Визначення позивачем в заяві про самовисування відсутності іншого представницького мандата, що несумісний з мандатом народного депутата України (у теперішньому часі) - не співпадає за змістом та суттю із зобов'язанням на майбутнє припинити діяльність та скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні із мандатом народного депутата України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява про самовисування позивача кандидатом у народні депутати України не відповідає вимогам п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", що є перешкодою в реєстрації його документів.
За приписами ч. 1 ст. 30 Закону України "Про вибори народних депутатів України" повноваження Центральної виборчої комісії щодо підготовки та проведення виборів депутатів визначаються цим Законом, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами України.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.
Колегія суддів вважає, що в даному випадку у поданих на реєстрацію документах має місце невідповідність (відсутність обов'язкової інформації) їх нормам чинного законодавства. В даному випадку, позивачем було порушено вимоги Закону України "Про вибори народних депутатів України" в частині змісту документів, необхідних для його реєстрації кандидатом у народні депутати.
Оскільки заява ОСОБА_2 про самовисування не містить обов'язкових реквізитів та не відповідає вимогам, передбаченим Законом України "Про вибори народних депутатів", вона не може вважатися заявою про самовисування у розумінні пункту 1 частини 2 статті 55 Закону, що відповідно є перешкодою в реєстрації його документів.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу в реєстрації кандидатом у народні депутати України, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" за результатами розгляду на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови.
Оскільки Центральна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а постанова № 1330 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.» від 29.09.2014 року в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному окрузі № 153 судом визнається законною та обґрунтованою, а також беручи до уваги те, що зобов'язання зареєструвати позивача кандидатом у народні депутати віднесено до виключної компетенції ЦВК, а не суду, то вимога про зобов'язання Центральної виборчої комісії України зареєструвати позивача кандидатом у народні депутати України у одномандатному окрузі № 153 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 4, 8-11, 158-163, 167, 172, 174, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії України № 1330 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.» від 29.09.2014 року в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному окрузі № 153 та зобов'язання Центральної виборчої комісії України зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №153 - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя Є.І. Мєзєнцев
суддя Н.Е. Старова
суддя В.В. Файдюк
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Файдюк В.В.
Старова Н.Е.