Справа № 875/168/14
Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
Іменем України
03 жовтня 2014 року 14:45 м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Пилипенко О.Є.,
Судді: Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі: Грабовській Т.О.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_2,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2014 року № 1334 та зобов'язати вчинити дії, -
ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2014 року № 1334 та зобов'язати вчинити дії, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 1334 від 29 вересня 2014 року «Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.» в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 170 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 170 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було подано вичерпний перелік документів для реєстрації кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі, передбачений статтею 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», позаяк відповідач необґрунтовано відмовив у реєстрації позивачу, оскільки наявність помилок і неточностей у поданих документах не є правовою підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати відповідно до ст.60 вказаного Закону.
02.10.2014 року через канцелярію Київського апеляційного адміністративного суду представником ОСОБА_7 - ОСОБА_8 було подано клопотання про залучення до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_7. Свою заяву представник ОСОБА_7 мотивувала тим, що останній на даний час є зареєстрованим кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі № 170, згідно постанови Центральної виборчої комісії від 18.09.2014 року № 986. У разі, якщо рішенням у справі № 875/168/14 позов ОСОБА_3 буде задоволено та його буде зареєстровано кандидатом у народні депутати України у тому самому окрузі, в якому ОСОБА_7 також зареєстрований кандидатом у народні депутати України, таке рішення суду прямо вплине на права ОСОБА_7, як кандидата у народні депутати України, у зв'язку із тотожним прізвищем та ім'ям ОСОБА_7 та прізвищем та ім'ям позивача у справі № 875/168/14 - ОСОБА_3.
Проаналізувавши зміст клопотання про залучення до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_7 та з урахуванням положень ч. 2, 3 ст. 53 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що факт прийняття судом рішення в адміністративній справі № 875/168/14 не може вплинути на права та охоронювані законом інтереси ОСОБА_7, як кандидата в народні депутати України, так як відповідно до ст. 1 Закону України «Про вибори народних депутатів України» народні депутати України обираються громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування, а тому у суду відсутні правові підстави для його залучення до участі в адміністративної справи в якості треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору та задоволенні відповідного клопотання.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, місце та час проведення судового засідання повідомлений належним чином, заперечення на адміністративний позов подано не було.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 24 вересня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування разом з іншими документами щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 170 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії № 1334 від 29.09.2014 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.» позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 170.
Вказана постанова Центральної виборчої комісії в частині відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України мотивована тим, що в порушення п.2 ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ОСОБА_3 в автобіографії відсутні відомості про його трудову діяльність, склад сім'ї та адреси місця проживання.
Так, у відповідності до ч.2 ст. 55, ч. 3 ст. 56, ч.1, 6 ст. 59, п.2 ч.1, ч.2 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», керуючись ст. 11 - 13, п. 17 ст. 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині другій статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
- заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).
- автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
- декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
- документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
- 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
- ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Згідно ч. 4 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Згідно довідки від 24.09.2014 року ОСОБА_3 було подано до відповідача наступні документи:
- заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України;
- автобіографію кандидата в народні депутати на паперовому та в електронному вигляді;
- документ про внесення грошової застави;
- 4 фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 см;
- ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у депутати;
- передвиборну програму кандидата у народні депутати України на паперовому носії та в електронному вигляді.
Разом з тим, відповідачем у постанові «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.» в частині відмови у реєстрації позивача зазначено, що останнім порушено вимоги п.2 ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та в автобіографії не зазначено: відомості щодо трудової діяльності, склад сім'ї, адреси місця проживання.
Колегія суддів звертає увагу на той факт, що відповідно до ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Виходячи з системного аналізу положень ч.2 ст.55, п.2 ч.1, ч.3 ст. 60 вищевказаного Закону вбачається, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів; у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати.
Таким чином, підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати міг бути факт неподання автобіографії, а не її оформлення із порушенням вимог п.2 ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Окрім того, варто зауважити, що відповідно до поданої ОСОБА_3 автобіографії, остання містить певні відомості щодо трудової діяльності, складу сім'ї, адреси місця проживання, а саме: з 2014 року - дотепер: директор ПП «Народний депутат», одружений; є син 7 років; АДРЕСА_1.
Судова колегія зазначає, що певні неточності в документах, що надаються Центральній виборчій комісії для реєстрації згідно Закону України «Про вибори народних депутатів України», не слід вважати відсутністю самого документа для цілей цього Закону, що може мати наслідком позбавлення особи можливості приймати участь у виборах, адже така позиція суб'єкта владних повноважень не відповідає як буквальному прочитанню Закону, так і розумному співвідношенню пропорційності між застосованим заходом і метою, на яку такий захід спрямований.
Отже, з урахуванням того, що позивачем було подано до Центральної виборчої комісії перелік документів визначений ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», колегія суддів приходить до висновку про протиправність винесення Центральною виборчою комісією постанови «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.» від 29 вересня 2014 року № 1334 в частині відмови ОСОБА_3 в реєстрації його як кандидата у народні депутати України та необхідність задоволення позовних вимог в цій частині.
Разом з тим, колегія суддів вважає необґрунтованою позовну вимогу ОСОБА_3 щодо необхідності зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_3 як кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 170 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, з огляду на те, що позивач не усунув недоліки в поданій ним автобіографії, шляхом виправлення недоліків, зазначених Центральною виборчою комісією. Така поведінка останнього не може розцінюватись як добросовісне ставлення до своїх обов'язків, передбачених, зокрема, Законом України «Про вибори народних депутатів України» щодо подання належно оформлених документів на реєстрацію.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача зареєструвати позивача кандидатом у народні депутати України на підставі неточних документів, чи таких, що містять помилки, які за імперативним приписам частини 3 статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» підлягали виправленню.
З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 8, 76 Конституції України, ч. 2 ст. 55, ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», ст. ст. 2, 11, 53, 71, 86, 158 - 161, 172, 177 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2014 року № 1334 та зобов'язати вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року № 1334 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.» в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 170.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту закінчення строку на подання апеляційної скарги, а у разі подання апеляційної скарги - з моменту постановлення рішення за наслідками апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.
Головуюча суддя Пилипенко О.Є.
Судді : Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.