Постанова від 03.10.2014 по справі 875/177/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/177/14

Суддя-доповідач: Федотов І.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.

суддів: Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,

при секретарі судового засідання Трегубенко Є.А.,

за участю позивача - кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №200 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_2,

представника третьої особи - кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №200 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3 - ОСОБА_4,

представника третьої особи - ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА» - уповноваженої особи Маловацького О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - кандидат у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 200 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3 та ПАРТІЯ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА» про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 27 вересня 2014 року № 1229 в частині, -

ВСТАНОВИЛА:

До Київського апеляційного адміністративного суду звернувся кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) з позовом до Центральної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач, ЦВК), про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 27.09.2014 року № 1229 в частині реєстрації ОСОБА_3 кандидата в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 200 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що його права та охоронювані законом інтереси прямо порушуються у зв'язку з незаконною реєстрацією ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України, оскільки оскаржувана постанова суперечить статті 11, частині другій статті 53, частині першій статті 59, частині першій статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що всупереч вимог ст. 53 Закону України «Про вибори народних депутатів України» на з'їзді партії «Блока Петра Порошенка» не висували жодного кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 200.

Також позивач посилається на те, що у заяві про реєстрацію кандидата у депутати, зазначено про безпартійність ОСОБА_3, а останній є членом політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина». В автобіографії ОСОБА_3 не зазначив відомостей про свою громадську роботу. Такі документи не є документами у розумінні пунктів 1, 4 частини першої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» що є підставою для скасування оскаржуваної постанови згідно пункту 2 частини першої статті 60 вказаного Закону.

Позивач в судовому засіданні позовну заяву підтримав та просив її задовольнити, з підстав, зазначених в позовній заяві.

Ухвалою колегії суддів від 02 жовтня 2014 року залучено до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 200 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3 (далі по тексту - ОСОБА_3.).

Ухвалою колегії суддів від 03 жовтня 2014 року залучено до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПАРТІЮ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА».

Представник третьої особи ОСОБА_3 проти задоволення позову заперечував посилаючись на відсутність порушеного права позивача з боку відповідача та просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА» проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що підстави для відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України, які передбачені статтею 60 Закону України «Про вибори народних депутатів» відсутні, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Як встановлено колегією суддів, 23 вересня 2014 року ПАРТІЯ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА», звернулася до Центральної виборчої комісії із заявою про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №200 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3.

Постановою Центральної виборчої комісії від 27.09.2014 №1229 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих ПАРТІЄЮ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА», в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року» зареєстровано кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 200 ОСОБА_3.

Згідно Указу Президента України від 27 серпня 2014 року №690/2014 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» припинено достроково повноваження Верховної Ради України сьомого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 26 жовтня 2014 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Порядок висування і реєстрації кандидатів у народні депутати визначено статтями 52-62 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року №4061-VI (далі - Закон №4061).

Частинами третьою та п'ятою статті 52 Закону №4061 встановлено, що право висування кандидатів у депутати у одномандатних округах реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом, а одна і та ж особа може бути включена до виборчого списку кандидатів у депутати від партії та висунута лише в одному з одномандатних виборчих округів в порядку висування партією або в порядку самовисування.

Відповідно до частини першої статті 55 Закону №4061 Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному окрузі за умови отримання нею таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата у депутати, підписаної керівником партії та скріпленої печаткою партії; 2) рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидата у депутати від партії, яке повинно містити відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати, із зазначенням його прізвища, імені, по батькові; 3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї партії (за підписом відповідного кандидата) із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні їй підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає); 4) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості; 5) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону; 6) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону; 7) 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді; 8) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.

Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) встановлено у статті 60 Закону №4061.

В силу частини першої статті 60 Закону №4061 Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата у депутати в разі: 1) порушення вимог частин четвертої, п'ятої статті 52 цього Закону; 2) відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону; 3) припинення громадянства України кандидата у депутати; 4) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для проживання чи з метою отримання політичного притулку; 5) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною; 6) набрання щодо особи, висунутої кандидатом у депутати, законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину; 7) виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.

Колегією суддів встановлено, що Центральною виборчою комісією були отримані всі документи, передбачені частиною першою статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» необхідні для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №200, на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3, а саме: заява про реєстрацію кандидата у депутати, підписана керівником партії та скріплена печаткою партії; рішення вищого керівного органу партії про висування кандидата у народні депутати України; заява особи про згоду балотуватися кандидатом у народні депутати України від ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА»; автобіографія кандидата в у народні депутати України; документ про внесення грошової застави; фотографії кандидата розміром 4х6 (4 фотографії); ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у народні депутати України; передвиборна програма кандидата у народні депутати України.

У дослідженій заяві про реєстрацію кандидата у депутати ОСОБА_3 зазначено про його безпартійність, зазначену обставину в судовому засіданні підтвердив і його представник.

Твердження позивача про не зазначення ОСОБА_3 відомостей про громадську роботу з посиланням на інформацію з реєстру громадських об'єднань, колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки з вказаної інформації вбачається лише заснування ОСОБА_3 громадської організації, а докази щодо здійснення останнім громадської роботи відсутні.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про отримання Центральною виборчою комісією належних документів для реєстрації кандидата у депутати, висунутого партією, які відповідають вимогам ч.1 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

За таких обставин, судова колегія приходить до висновку що у відповідача були відсутні підстави для відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 передбачені ст.60 Закону №4061.

Твердження позивача про порушення відповідачем пунктів 1, 3 частини п'ятої статті 11 Закону №4061, щодо висування кандидата у депутати ОСОБА_3 та його реєстрації як кандидата у депутати, колегія суддів вважає необґрунтованим з наступних підстав.

Висування кандидата у депутати від відповідної партії (блоку) не входить до компетенції Центральної виборчої комісії, а реєстрація кандидата у народні депутати ОСОБА_3, як встановлено під час розгляду справи, здійснено на підставі ч.1 ст.55 Закону №4061.

Крім того, колегія суддів не може погодитись з посиланням позивача на порушення відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови частини другої статті 53 Закону №4061, оскільки, відповідно до зазначеної норми Закону, партія може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраною депутатом.

Таким чином, ч.2 статті 53 Закону №4061 визначає порядок висування кандидатів у депутати партією, а не Центральною виборчою комісією.

Отже, встановлені обставини справи дають підстави стверджувати про відсутність порушених прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а оскаржувана постанова ЦВК від 27.09.2014 року № 1229 прийнята, на думку колегії суддів, відповідно до вимог чинного законодавства України.

Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною другою статті 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 24, 159, 160, 162, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

В задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - кандидат у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 200 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3 та ПАРТІЯ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА», про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 27 вересня 2014 року № 1229 в частині - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Ісаєнко Ю.А.

Оксененко О.М.