Постанова від 03.10.2014 по справі 875/223/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/223/14

Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2014 року 16:10 м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Пилипенко О.Є.,

Судді: Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі: Грабовській Т.О.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_2,

представник відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1381 від 30 вересня 2014 року та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1381 від 30 вересня 2014 року та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив визнати незаконними дії Центральної виборчої комісії України щодо вимог про особисту подачу ОСОБА_3 документів про реєстрацію кандидатом у народні депутати України; зобов'язати Центральну виборчу комісію встановити строк для повторного подання ОСОБА_3 документів про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №146 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є майором, учасником антитерористичної операції (АТО) і перебуває в зоні активних бойових дій, що унеможливлює подання документів про реєстрацію кандидатом у народні депутати України до Центральної виборчої комісії України особисто ним, інші ж недоліки були ним усунуті, про що свідчать матеріали справи.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, місце та час проведення судового засідання повідомлений належним чином, заперечення на адміністративний позов подано не було.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 25 вересня 2014 року представник ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_2 звернулась до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 146 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3.

Постановою Центральної виборчої комісії № 1381 від 30 вересня 2014 року «Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3» позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 146.

Вказана постанова Центральної виборчої комісії мотивована тим, що в супереч ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» документи ОСОБА_3 щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному окрузі №146 були подані іншою особою, до них не додано фотографій кандидата розміром 4х6 см на паперових носіях, а заява про самовисування не містить підпису і дати. Також в порушення п.2 ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» в автобіографії ОСОБА_3 відсутні відомості щодо громадянства із зазначенням часу проживання на території України, громадської роботи (в тому числі на виборних посадах), партійності, адреси місця проживання та контактного номеру телефону.

Так, у відповідності до ч. 2 ст. 55, ч. 3 ст. 56, ч. 1, 6 ст. 59, п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», керуючись ст. 11 - 13, п. 17 ст. 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині другій статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Порядок висування і реєстрації кандидатів у народні депутати України визначено статтями 52-62 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:

- заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

- автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;

- декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;

- документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;

- 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

- ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.

При цьому відповідно пунктами 1 та 2 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України» документом, який підтверджує особу та громадянство України є паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Згідно ч. 4 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Згідно довідки від 25.09.2014 року виданої ОСОБА_3 його представником ОСОБА_2 подано до відповідача наступні документи:

- заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України;

- автобіографію кандидата в народні депутати на паперовому та в електронному вигляді;

- 4 фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 см в електронному вигляді;

- ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у депутати;

- передвиборну програму кандидата у народні депутати України на паперовому носії та в електронному вигляді.

Також згідно графи «інші відмітки» подано: фото 9 х 13 (1 арк. 2 шт.), декларація, заява про несплату грошової застави, витяг з наказу про перебування в зоні АТО, довіреність, копія паспорту довіреної особи, диск.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 особисто 30.09.2014 року подано до Центральної виборчої комісії заяву про долучення до раніше поданих документів 25.09.2014 року разом з:

- квитанцією про сплату грошової застави;

- передвиборчу програму;

- автобіографію в паперовому вигляді та на електронному носієві.

Факт подачі вищевказаних документів підтверджується наявною в матеріалах справи копією заяви, яка прийнята Центральною виборчою комісією 30.09.2014 року, згідно відбитку печатки.

Разом з тим, Центральною виборчою комісією 30.09.2014 року було винесено постанову «Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3» в якій причиною відмови у реєстрації позивача як кандидата у народні депутати України зазначено, що в супереч ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» документи ОСОБА_3 щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному окрузі №146 були подані іншою особою, до них не додано фотографій кандидата розміром 4х6 см на паперових носіях, а заява про самовисування не містить підпису і дати. Також в порушення п.2 ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» в автобіографії ОСОБА_3 відсутні відомості щодо громадянства із зазначенням часу проживання на території України, громадської роботи (в тому числі на виборних посадах), партійності, адреси місця проживання та контактного номеру телефону.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів приходить висновку про правомірність винесення Центральною виборчою комісією постанови «Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3» № 1381 від 30 вересня 2014 року, з огляду на те, що позивачем не усунуто усіх недоліків, вказаних Центральною виборчою комісією у оскаржуваній постанові.

Так, відповідно до заяви про долучення до раніше поданих документів 25.09.2014 року переліку документів, у останньому відсутні відомості щодо долучення фотографій кандидата розміром 4 х 6 см на паперових носіях. Окрім того, заява про самовисування не містить дати подання документів для реєстрації особи кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, хоча дата заяви про самовисування є обов'язковим реквізитом, передбаченим п.1 ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів».

Також, зі змісту автобіографії, особисто поданої ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії вбачається, що останнім не зазначено наступних обов'язкових реквізитів:

- відомості щодо громадянства із зазначенням часу проживання на території України;

- громадської роботи (в тому числі на виборних посадах);

- партійності;

- адреси місця проживання та контактного номеру телефону.

Колегія суддів звертає увагу на той факт, що відповідно до ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Виходячи з системного аналізу положень ч.2 ст.55, п.2 ч.1, ч.3 ст. 60 вищевказаного Закону вбачається, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів; у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на той факт, що позивачем була використана можливість, передбачена ч.3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та подано 30.09.2014 року документи та виправлену, на думку ОСОБА_3, автобіографію, проте, як вже було зазначено раніше, позивачем не було усунуто усіх недоліків, вказаних Центральною виборчою комісією у постанові № 1381 від 30.09.2014 року, а саме: ОСОБА_3 не було надано фотографій кандидата розміром 4х6 см на паперових носіях, а заява про самовисування не містить підпису і дати. Також в порушення п.2 ч.2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» в автобіографії ОСОБА_3 відсутні відомості щодо громадянства із зазначенням часу проживання на території України, громадської роботи (в тому числі на виборних посадах), партійності, адреси місця проживання та контактного номеру телефону.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_3 та правомірність винесення Центральною виборчою комісією постанови «Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3» від 30.09.2014 року № 1381.

З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 8, 76 Конституції України, ч. 2 ст. 55, ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», ст. ст. 2, 11, 71, 86, 158 - 161, 172, 177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1381 від 30 вересня 2014 року та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту закінчення строку на подання апеляційної скарги, а у разі подання апеляційної скарги - з моменту постановлення рішення за наслідками апеляційного провадження.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуюча суддя Пилипенко О.Є.

Судді : Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.