Справа № 875/155/14
Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
03 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Бабенку Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови в частині та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії та просив скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28.09.2014 №1281 в частині відмови йому в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №129 та зобов'язати Центральну виборчу комісію надати можливість виправити неточності у заяві про самовисування кандидатом у народні депутати України, поданій 23 вересня 2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Центральна виборча комісія відмовила йому в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №129 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року з підстав, не передбачених ч. 1 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позові, та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник Центральної виборчої комісії до судового засідання не з'явився, направивши на адресу суду письмові заперечення проти позову з докладенням копій витребуваних судом документів. Проти заявленого адміністративного позову відповідач заперечує з тих підстав, що подані позивачем документи були оформлені без дотримання вимог, встановлених ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а тому вважає, що ОСОБА_3 правомірно було відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи позовної заяви і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23 вересня 2014 року позивачем подано до Центральної виборчої комісії заяву та низку інших документів з метою реєстрації кандидатом у народні депутати України в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №129 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Пізніше, 27 вересня 2014 року представником позивача ОСОБА_4 було подано до Центральної виборчої комісії уточнену заяву.
28 Вересня 2014 року відповідачем винесено постанову за №1281 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.».
Вищевказана постанова в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України позивача вмотивована тим, що на порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» в поданій позивачем заяві про самовисування відсутнє зобов'язання ОСОБА_3 у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.
За таких обставин відповідач дійшов висновку, що подана позивачем заява не є заявою про самовисування в розумінні п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та про наявність підстав до відмови в реєстрації ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон № 4061-VI).
Частиною 2 статті 55 Закону № 4061-VI встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини 3 статті 2 цього Закону, та за умови отримання нею, зокрема, заяви про самовисування кандидата в депутати.
Вказаною нормою права також встановлено вимоги до змісту зазначених документів.
Так, серед іншого, заява про самовисування повинна містити зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України.
Як вбачається з матеріалів справи, заява позивача про самовисування від 23.09.2014 дійсно не містила зобов'язання у разі обрання ОСОБА_3 народним депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, а лише містить відомості про відсутність належних йому підприємств та корпоративних прав.
Проте, 27 вересня 2014 року, у зв'язку з виявленими неточностями, до Центральної виборчої комісії було подано уточнену заяву ОСОБА_3 із зазначенням про відсутність у нього іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, та із зобов'язанням у разі обрання ОСОБА_3 припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.
Дана обставина підтверджується матеріалами справи та не спростована відповідачем.
Відповідно до ст.60 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі, зокрема, відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону. Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику партії або кандидату у депутати, який балотується в одномандатному окрузі. Помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою до відмови в реєстрації кандидата в депутати.
З аналізу вищенаведеного вбачається, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів, натомість, помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатом на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року №1281 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.» в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі №129 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року прийнята за відсутності підстав, передбачених ст.60 Закону № 4061-VI, а тому є протиправною та підлягає скасуванню.
Водночас, позовні вимоги про зобов'язання надати ОСОБА_3 можливість виправити неточності у заяві про самовисування кандидатом у народні депутати України, поданій 23 вересня 2014 року, колегія суддів вважає такими, що не підлягають задоволенню, оскільки за своєю правовою природою повноваження відповідача щодо вирішення питання про внесення уточнень до заяв про самовисуваання є дискреційними, а суд не вправі втручатись в повноваження та діяльність суб'єктів владних повноважень, або ж підміняти їх. Крім того, колегією суддів враховується, що така заява уже фактично подана позивачем.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3 в частині визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року №1281 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.» в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі №129 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. В решті ж позовних вимог правові підстави до їх задоволення відсутні.
Керуючись ст.ст.7-12, 71, 86, 159, 160, 161, 163, 172, 177, 179 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року №1281 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.» в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі №129 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення через Київський апеляційний адміністративний суд.
Головуюча:
Судді:
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.