Справа № 875/201/14
Іменем України
03 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Мельничука В.П., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року №1386 та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року №1386 про відмову у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що постановою Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року №1386 «Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1», зокрема, відмовлено у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та повернуто ОСОБА_1 внесену ним грошову заставу, оскільки заява ОСОБА_1 не містить зобов'язання у разі обрання народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, а також в автобіографії ОСОБА_1 відсутні відомості про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), контактний номер телефону, що є порушенням вимог п.п.1,2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Однак, позивач зазначає, що заява, яка подається до Центральної виборчої комісії для самовисування та реєстрації громадянина України як кандидата у народні депутати, має містити необхідну інформацію, визначену п.1 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», враховуючи, що ОСОБА_1 не має іншого представницького мандату, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, ним було зазначено відповідну інформацію про це в поданій заяві від 25 вересня 2014 року. Крім того, позивач зазначає, що відомості про громадську роботу відсутні у автобіографії, оскільки він ніколи не працював на громадській роботі (в тому числі на виборних посадах), а відсутність контактного телефону вмотивована тим, що на момент написання автобіографії, номер позивача було заблоковано, однак після його відновлення, він був зазначений у довідці про прийняття Центральною виборчою комісією документів, необхідних для реєстрації.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року №1386 про відмову в реєстрації кандидату у народні депутати України ОСОБА_1 та зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Представник Центральної виборчої комісії в судове засідання не з'явився, про дату і час розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані сторонами докази, колегія суддів дійшла наступних висновків:
Згідно Указу Президента України від 27 серпня 2014 року №690/2014 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» припинено достроково повноваження Верховної Ради України сьомого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 26 жовтня 2014 року.
25 вересня 2014 року ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування та реєстрацію останнього кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, в якій зазначив, що іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не має; у разі обрання народним депутатом України зобов'язується протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом. Разом із даною заявою, позивачем було подано документи, згідно необхідного переліку, передбаченого ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме: автобіографія кандидата у народні депутати України; документ про внесення грошової застави; фотографії кандидата розміром 4х6 (4 фотографії); ксерокопії першої та другої сторінки паспорта громадянина України кандидата у народні депутати України; передвиборна програма кандидата у народні депутати України.
Постановою Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року №1386 «Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1», зокрема, відмовлено у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та повернуто ОСОБА_1 внесену ним грошову заставу.
Вищевказана постанова вмотивована тим, що заява ОСОБА_1 не містить зобов'язання у разі обрання народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, а додана до заяви автобіографія не містить відомості про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), контактний номер телефону, що є порушенням вимог п.п.1,2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», тому подані документи не є заявою про самовисування та автобіографією кандидата у народні депутати у розумінні п.п.1,2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», що є підставою для відмови у реєстрації кандидатів у народні депутати України в силу п.2 ч.1 ст.60 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідно до ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів: заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає); автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості; декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону; документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону; 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про статус народного депутата України» народний депутат не має права: бути членом Кабінету Міністрів України, керівником центрального органу виконавчої влади; мати інший представницький мандат чи одночасно бути на державній службі; обіймати посаду міського, сільського, селищного голови; займатися будь-якою, крім депутатської, оплачуваною роботою, за винятком викладацької, наукової та творчої діяльності, а також медичної практики у вільний від виконання обов'язків народного депутата час; залучатись як експерт органами у кримінальному провадженні, а також займатися адвокатською діяльністю; входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку.
З аналізу вищенаведеного вбачається, що чинним законодавством передбачено перелік видів діяльності, які поряд з наявністю іншого представницького мандата є несумісними із мандатом народного депутата України, а тому у заяві про самовисування згідно п.1 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» кандидат зобов'язаний зазначити, що у разі обрання депутатом він припиняє діяльність чи складає представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, а також передає в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).
Як вбачається з поданої 25 вересня 2014 року ОСОБА_1 заяви до Центральної виборчої комісії, ним зазначено про відсутність іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, та зобов'язання у разі обрання народним депутатом України протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом. Разом з тим, в поданій заяві не зазначено про зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України,
Приписи п.2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» містять вимоги до автобіографії кандидата в депутати, які полягають у зобов'язанні кандидата зазначити в ній: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості. Однак, в автобіографії, поданої позивачем, відсутні відомості про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), контактний номер телефону
Відповідно до ст.60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі, зокрема, відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону. Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику партії або кандидату у депутати, який балотується в одномандатному окрузі. Помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що Центральна виборча комісія, приймаючи постанову від 30 вересня 2014 року №1386 «Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1» в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», Законом України «Про Центральну виборчу комісію», оскільки позивач звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою, в якій у відповідності до п.1 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» не зазначено про зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, та подано автобіографію, в якій всупереч п.2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» не зазначено відомості про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), контактний номер телефону, а тому подані документи не є заявою про самовисування та належно оформленою автобіографією кандидата у народні депутати України, що є підставою для відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України відповідно до п.2 ч.1 ст.60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», рішення відповідача прийнято з урахуванням вимог чинного законодавства та є правомірним. Крім того, не зазначення у заяві про самовисування зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка несумісна з мандатом народного депутата України, а в автобіографії таких обов'язкових реквізитів, як відомості про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), контактний номер телефону, не може вважатись помилкою чи неточністю в розумінні ч.3 ст.60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки ці вимоги прямо передбачені законом і обов'язок їх внесення до заяви та автобіографії покладено на особу, яка подає документи щодо реєстрації її кандидатом у депутати.
Позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року не підлягаюсть задоволенню, оскільки вирішення питання щодо реєстрації кандидатів відноситься до виключної компетенції Центральної виборчої комісії, передбаченої Законом України «Про вибори народних депутатів України», суд не може перебирати на себе повноваження відповідного органу. Крім того, оскільки Центральна виборча комісія відмовила в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати, таке рішення судом визнається законним та обґрунтованим, вимога про зобов'язання зареєструвати позивача кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі не підлягає задоволенню.
За таких обставин, враховуючи недотримання позивачем вимог п.п.1,2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог про скасування постанови Центральної виборчої комісії №1386 від 30 вересня 2014 року в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №57 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №57.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.7-12, 71, 86, 159, 160, 161, 163, 172, 177, 179 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року №1386 та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення через Київський апеляційний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді В.П.Мельничук
І.О.Лічевецький
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.