Постанова від 03.10.2014 по справі 875/187/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/187/14

Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;

суддів: Оксененка О.М., Федотова І.В.,

за участю секретаря: Бащенко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови від 30.09.2014 року №1376 в частині та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду із адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК), в якому просить суд скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30.09.2014 року №1376 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20.» в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, зобов'язати відповідача повторно розглянути документи, подані для реєстрації, та прийняти рішення, що передбачене частиною шостою статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

В обґрунтування позову посилається на те, що у відповідача були відсутні законні підстави для відмови в реєстрації його як кандидата у народні депутати у зв'язку із не зазначенням у заяві про самовисування того, що в разі обрання його депутатом він припинить діяльність, несумісну з мандатом народного депутата. На його думку підставою для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати є неподання документів, які передбачені частиною другою статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у випадку наявності помилки і неточності у змісті поданого документу, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень, та не може бути підставою для відмови у реєстрації кандидата у депутати.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Відповідач заперечує проти задоволення позову, стверджуючи, що визначені в оскаржуваній постанові невідповідності змісту заяви позивача вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України» є підставою для відмови в реєстрації кандидата.

Заслухавши пояснення сторін, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Колегією суддів встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року №1376, за наслідками розгляду заяви позивача про самовисування разом з іншими документами щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №95 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, відмовлено в реєстрації.

Постанова ЦВК обґрунтована тим, що подані позивачем документи не відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон). Так, в оскаржуваній постанові зазначено, що на порушення вимог пункту 1 частини другої статті 55 Закону заява про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції та законів України несумісна з мандатом народного депутата України. На думку відповідача вказаний документ не є заявою про самовисування в розумінні приведеної норми Закону.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням відповідача в частині відмови в реєстрації його кандидатом у народні депутати України, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи судова колегія виходить із наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок висування і реєстрації кандидатів у народні депутати України визначено статтями 52-62 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Частиною третьою статті 52 вказаного Закону встановлено, що право висування кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно частини другої статті 55 Закону Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею певного переліку документів, зокрема, заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

На виконання вимоги ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року відповідачем надано належним чином завірену копію заяви позивача про самовисування, що датована 25 вересня 2014 року.

Колегією суддів встановлено, що в заяві позивача не зазначено зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що заява про самовисування позивача кандидатом у народні депутати України не відповідає вимогам пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», що є перешкодою в реєстрації його документів.

Згідно пункту 2 частини першої статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Колегія суддів вважає, що в даному випадку позивач не дотримався вимог Закону в частині додержання змісту документів, необхідних для його реєстрації кандидатом у народні депутати, відповідно, заява про самовисування не може вважатися такою у розумінні пункту 1 частини другої статті 55 Закону.

Відповідно до частини третьої статті 60 Закону помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Проте, на думку колегії суддів не зазначення позивачем в заяві вказаного зобов'язання не може бути розцінене як помилка чи неточність.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Центральної виборчої комісії від 30.09.2014 року №1376 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20.» в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 є правомірною, відповідно, позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 160, 161, 162, 163, 172, 177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії відмовити.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення через Київський апеляційний адміністративний суд.

Відповідно до статті 177 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко

Суддя: О.М. Оксененко

Суддя: І.В. Федотов

Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.

Судді: Оксененко О.М.

Федотов І.В.