Постанова від 23.09.2014 по справі 753/5573/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 753/5573/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Шклянка М.П.

Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,

при секретарі Строяновській О.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 15 травня 2014 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом, в якому просив визнати протиправними дії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок йому пенсії з урахуванням збільшеного розміру грошового забезпечення, згідно довідки Служби безпеки України №21/3/2-1622/1756 від 29.05.2012 року, починаючи з 01.04.2013 року.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 15 травня 2014 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про залишення позову без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.

Так, суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наявність визначених законодавством підстав для проведення перерахунку отримуваної позивачем пенсії.

Проте, з таким висновком суду не можна погодитися.

Колегією суддів установлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

Як убачається із матеріалів справи, позивач отримує пенсію, розраховану виходячи із розміру грошового забезпечення, до якого входить, зокрема:

- надбавка за виконання особливо важливих завдань на рівні 32% від посадового окладу та окладу за військове звання, з урахуванням вислуги років, що складає 719,68 грн.;

- надбавка за службу в підрозділі «А» (альфа) на рівні 72% від посадового окладу та окладу за військове звання, що складає 1245,60 грн.;

- премія на рівні 10% від посадового окладу, що складає 160,00 грн.

Згідно довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-1622/1756 від 29.05.2012 року, виданої позивачу, до складу грошового забезпечення за посадою начальника 2 напрямку 3 відділу 1 управління ГУ «А» Департаменту контррозвідувального захисту національної державності і боротьби з тероризмом Служби безпеки України станом на 01.04.2012 року входять, зокрема, надбавка за виконання особливо важливих завдань на рівні 100% (2249,00 грн.), надбавка за службу в підрозділі «А» (альфа) на рівні 100% (1730,00 грн.), премія на рівні 81% (1821,69 грн.), а також надбавка за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність на рівні 50% (800,00 грн.).

Зважаючи на вказані відмінності у фактично врахованих відповідачем при розрахунку розміру його пенсії надбавок та премії та в даних довідки ФЕУ СБУ, позивач звертався до ГУ ПФУ в м. Києві за перерахунком його пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ. Проте, йому було відмовлено у такому перерахунку.

Не погоджуючись із такою відмовою, ОСОБА_2 звернувся у суд.

Надаючи оцінку діям відповідача, колегія суддів зважає на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Таким чином, збільшення розміру однієї зі складових грошового забезпечення, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.

Згідно положень пункту 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2242-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що фактична зміна (збільшення) розміру грошового забезпечення за посадою, з якої позивач вийшов у відставку, згідно ч. 3 ст. 63 Закону №2242-ХІІ, являється підставою для відповідного перерахунку пенсії.

Однак, місцевим судом не враховано, що законодавець пов'язує настання підстав для перерахунку пенсії зі збільшенням розміру складових грошового забезпечення, що носять постійний характер.

Наведена позиція суду апеляційної інстанції узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 22.10.2013 року (справа № 21-346а13), від 18.06.2013 року (справа № 21-165а13), від 15.10.2013 року (справа № 21-315а13), які є обов'язковими для врахування адміністративними судами в силу приписів частини 2 статті 161 та частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

У контексті наведеного, колегія зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», пунктом 5, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, а також за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, а також надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Указаним пунктом урядової Постанови також передбачено, що порядок та умови виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.

Враховуючи приведені норми, вказані надбавки не носять постійного характеру. Кабінетом Міністрів України визначено крайні межі (максимальні розміри у процентному відношенні до посадового окладу) їх виплат. Саме в таких межах керівник відповідного державного органу має дискреційне право призначення цих надбавок своїм письмовим наказом (розпорядженням). При цьому, ним враховуються як обсяг видатків та асигнування, виділені органу, так і особисті заслуги конкретного підлеглого службовця. Умова щодо встановлення цих надбавок в межах асигнувань означає, що їх виплата здійснюється за наявності передбачених підстав тільки в межах видатків, передбачених у відповідних кошторисах для грошового забезпечення військовослужбовців на поточний бюджетний період. Тобто, зазначені надбавки мають тимчасовий та змінюваний характер.

Тому, дані довідки ФЕУ СБУ №21/3/2-1622/1756 від 29.05.2012 року щодо зміни розміру зазначених надбавок та премії не можуть бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, так як не є постійними.

Враховуючи зазначене, а також те, що приписами Закону №2262-ХІІ передбачено проводити перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення остаточно, судова колегія приходить до висновку, що збільшення розміру пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру надбавок за виконання особливо важливих завдань, за службу в підрозділі «А» (альфа), за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність, а також премії військовослужбовців не є збільшенням грошового забезпечення, у зв'язку з яким здійснюється перерахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність задоволення позовних вимог, порушивши норми матеріального та процесуального права.

Отже, доводи апеляційної скарги знайшли підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, а тому оскаржувана постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.

Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 15 травня 2014 року скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко

суддя О.Є. Пилипенко

суддяО.М. Романчук

(Повний текст постанови складено 29 вересня 2014 року.)

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Пилипенко О.Є.

Романчук О.М