Справа № 875/172/14
Суддя-доповідач: Старова Н.Е.
Іменем України
02 жовтня 2014 року м. Київ
Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Старової Н. Е.
суддів: Мєзєнцева Є. І., Чаку Є. В.
при секретарі: Приходько К. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку ч. 3 ст. 172 КАС України, адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 (далі позивач, ОСОБА_2) до Центральної виборчої комісії (далі відповідач, ЦВК) про скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії, -
Кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ч. 3 ст. 172 КАС України, з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просить суд скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 1325 від 29 вересня 2014 року в частині відмови у реєстрації кандидату у народні депутати України ОСОБА_2, зобов"язати відповідача зареєструвати кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 78 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
У судовому засіданні позивач мотивовано підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, наполягав, що ЦВК України діяла у межах своїх повноважень, на підставі положень Закону України «Про Центральну виборчу комісію» № 1932-IV від 30 червня 2004 року, Закону України "Про вибори народних депутатів України" № 4061-VI від 17 листопада 2011 року.
Заслухавши осіб, які з'явились до судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 24 вересня 2014 року позивачем - ОСОБА_2 подано до Центральної виборчої комісії заяву про реєстрацію його кандидатом в народні депутати України на позачергових виборах до Верховної Ради України, що призначені на 26 жовтня 2014 року, в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 78, датованої 23 вересня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії № 1325 від 29 вересня 2014 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8", позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 78.
Зазначена постанова в частині відмови позивачу в реєстрації вмотивована тим, що заява про самовисування ОСОБА_2 суперечить вимогам п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки датована іншим днем (23 вересня), ніж день її подання (24 вересня), автобіографія складена з порушенням вимог п. 2 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки в ній відсутнє посилання на громадянство, адресу місця проживання, контактний номер телефону, також всупереч п. 1 ч. 2 ст. 55 того ж Закону не містить зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, який, відповідно до Конституції України та законів України, несумісний з мандатом народного депутата України або зазначення того, що така діяльність не здійснюється.
З огляду на зазначені обставини, відповідач дійшов висновку про наявність підстав для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Колегія суддів частково погоджується з висновком відповідача, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України № 4061-VI від 17 листопада 2011 року "Про вибори народних депутатів України" (із змінами і доповненнями) (далі Закон № 4061-VI).
Статтею 52 Закону № 4061-VI встановлено, що право висування кандидатів у депутати у одномандатних округах реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VI, Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею переліку документів, передбачених п. п. 1-6 ч. 2 зазначеної статті. Зокрема, автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі, на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості; заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).
Дослідивши зміст заяви про самовисування та автобіографії позивача, наявних в матеріалах справи, колегія суддів вбачає, що відомості щодо громадянства, адреси місця проживання, контактного номера телефону, в порушення п. 2 ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VI, не зазначені, заява про самовисування, в порушення п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VI, датована не днем подання документів для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати (24 вересня) до Центральної виборчої комісії, а днем раніше (23 вересня) що, згідно з ч. 1 ст. 60 Закону № 4061-VI, є перешкодою в реєстрації кандидата у депутати.
З огляду на те, що встановлене порушення є безумовним для відмови в реєстрації кандидата у депутати, колегія суддів, разом з тим, зауважує відповідачу, що позивач належним чином зазначив у заяві про самовисування про зобов'язання припинити, у разі обрання народним депутатом України, будь-яку діяльність, несумісну з мандатом народного депутата України та передати підприємство та корпоративні права на будь-яке майно, тому порушень п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону 4061-VI у зазначенної частині він не вчинив.
Враховуючи викладене, зважаючи на відсутність у документах, поданих позивачем для реєстрації кандидатом у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, автобіографії, що обов'язково повинна містити посилання на громадянство, адресу місця проживання, контактний номер телефону позивача та заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу в реєстрації кандидатом у народні депутати України, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позовна вимога щодо зобов'язання відповідача зареєструвати кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 78 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року не підлягає задоволенню, оскільки є формою втручання в дискреційні повноваження ЦВК, як колегіального органу, та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, передбачених ч. 1 ст. 2 КАС України.
Керуючись ст. ст. 4, 8-11, 122, 158-163, 167, 172, 174, 177 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Старова Н.Е.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Чаку Є.В.