Постанова від 23.09.2014 по справі 756/18143/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 756/18143/13-а(2а/756/69/14) Головуючий у 1-й інстанції: Маринченко М.М.

Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 вересня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 17 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2013 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з адміністративним позовом, з урахуванням уточнень до позовної заяви, до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо неврахування вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» під час виконання постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 та зменшення відсотків за вислугу років з 83 до 80 при перерахуванні пенсії позивачу при виконанні постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2-а/756/22/13; зобов'язання відповідача вчинити дії з перерахунку пенсії позивачу на підставі постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 з одночасним врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також при перерахуванні (обчисленні) пенсії врахувати розмір відсотків за вислугу років, визначений позивачу при звільненні з військової служби на пенсію.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 17 квітня 2014 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Оболонського районного суду м. Києва від 17 квітня 2014 року та задовольнити позовні вимоги, викладені в заяві про уточнення позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права.

У судове засідання сторони та їх представники не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити, постанову Оболонського районного суду м. Києва від 17 квітня 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позов ОСОБА_2, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача при виконанні постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 розрахувати пенсію позивачу виходячи з 83, а не 80 відсотків грошового забезпечення, а також для зобов'язання відповідача при виконанні вказаної постанови суду додатково нарахувати до призначеної йому відповідно до довідки Фінансово-економічного управління СБУ від 28 травня 2012 року №21/3/2-1620/4465 пенсії підвищення, передбачене постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони суперечать нормам чинного законодавства, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено колегією суддів, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та з 21 вересня 1998 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до висновку про призначення (відновлення) пенсії за вислугу років від 28 жовтня 1998 року позивачу призначено пенсію з 21 вересня 1998 року за вислугу 31 року у розмірі 83% окладу.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Фінансово-економічне управління СБУ надало відповідачу довідку від 28 травня 2012 року №21/3/2-1620/4465 про розмір грошового забезпечення (а.с.92).

Відповідачем в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року, проведено позивачу підвищення його пенсії за вислугу років з 01 липня 2012 року у розмірі 11 відсотків пенсії, обчисленої відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яке збільшено з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків.

Водночас постановою Оболонського районного суду м. Києві від 25 квітня 2013 року по справі №2-а/756/22/13 зобов'язано відповідача перерахувати позивачу пенсію на підставі довідки фінансово-економічного управління СБУ від 28 травня 2012 року №21/3/2-1622/4465 з урахуванням збільшення розміру грошового забезпечення помічника начальника відділу 1 служби Управління «А» ДЗНД СБУ з 01 квітня 2012 року.

На виконання вказаної постанови суду позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки фінансово-економічного управління СБУ від 28 травня 2012 року №21/3/2-1622/4465. Зокрема, доплата за період з 01 квітня 2012 року по 30 листопада 2013 року у сумі 26724 грн. 57 коп. включена у додаткову відомість для проведення виплати.

З 01 грудня 2013 року позивачу згідно рішення суду встановлено щомісячний розмір пенсійної виплати в сумі 7746 грн. 82 коп. Водночас перерахунок здійснено з урахуванням змін, внесених із набранням чинності 01.11.2011 року Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VІ до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно якої максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.31-32).

Вважаючи такі дії по зменшенню відсотків за вислугу років з 83 до 80 при перерахуванні пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Обговорюючи правомірність вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

8 травня 2012 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У відповідності з пунктом 1 вказаної постанови, з 1 липня 2012 року встановлюється підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Згідно частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року, отже відповідачем не обмежується розмір пенсій, а приводиться у відповідність до інших нормативно-правових актів.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 13 Закону кону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 85% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Однак судом першої інстанції не враховано, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Викладене вище повністю узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалах від 05 лютого 2014 року №К/800/43141/13, 26 червня 2014 року № К/800/47542/13.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає за необхідне визначити дату, з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивачу.

Так, матеріали та обставинами справи встановлено, що відповідний перерахунок повинен бути проведений на підставі постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 з одночасним врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З аналізу змісту резолютивної частини постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 вбачається, що судовим рішенням у справі визначено дату, з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивачу, а саме - з 01.07.2012 року. Враховуючи той факт, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 у даній справі проводиться на підставі рішення Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13, колегія суддів вважає за доцільне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.07.2012 року.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, проте невірно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення неправомірного рішення. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити, постанову Оболонського районного суду м. Києва від 17 квітня 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити, шляхом:

визнання протиправними дій щодо неврахування вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» під час виконання постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 та зменшення відсотків за вислугу років з 83 до 80 при перерахуванні пенсії позивачу при виконанні постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2-а/756/22/13;

зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 з одночасним врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 83% грошового забезпечення з 01.07.2012 року.

Керуючись ст. ст. 41, 71, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 17 квітня 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» під час виконання постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 та зменшення відсотків за вислугу років з 83 до 80 при перерахуванні пенсії ОСОБА_2 при виконанні постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2-а/756/22/13.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі постанови Оболонського районного суду м. Києва від 25 квітня 2013 року по справі №2а/756/22/13 з одночасним врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 83% грошового забезпечення з 01.07.2012 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.Є.Пилипенко

Судді Я.Б. Глущенко

С.Б. Шелест

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.