Справа № 815/5646/14
03 жовтня 2014 року 20:30 год
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., при секретарі Свириді Х.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Одеської міської ради до Громадської організації «Голос Одеси», Громадської організації «Комітет захисту громадян», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Виконавчого комітету Одеської міської ради до Громадської організації «Голос Одеси», Громадської організації «Комітет захисту громадян», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони Громадським організаціям «Голос Одеси» та «Комітет захисту громадян» проведення масових публічних заходів, а саме: зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та будь-яких інших мирних зібрань, а також заборони встановлювати намети, будь-які інші споруди, в т ому числі збірно-розбірні, встановлювати та /або використовувати звуковідтворювальну апаратуру (гучномовці, динаміки, тощо), автомобілі, інші транспортні засоби, в тому числі причепи та напівпричепи та інше обладнання з метою проведення зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та будь-яких інших мирних зібрань 04.10.2014 року та 05.10.2014 року біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що заявою від 02.10.2014 року №02/10/4 (а.с.8) Громадська організація «Голос Одеси» повідомила про проведення конкурсу дитячого рисунку «Одеса за мир» 04.10.2014 року та 05.10.2014 року з 12-00 до 18-00 години біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле. 03.09.2014 року Громадська організація «Комітет захисту громадян» надіслала повідомлення (а.с.9) про проведення мітингу на тему «В підтримку єдності України та на підтримку бійців АТО», який планується провести 04.10.2014 року та 05.10.2014 року з 09-00 до 20-00 години біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле. Вказані дії представник позивача вважає масовим заходом, якій планується здійснювати у місці, де планується проведення вказаного заходу є важливими об'єктами міської інфраструктури, через які щоденно проходять численні потоки людей, транспорту, туристів, ці зони на сьогодні є такими, що передбачають скупчення людей та вважаються небезпечними для життя й здоров'я населення, наразі проявів групування населення. Представник позивача вважає, що проведення масових акцій в громадських місцях, не обладнаних спеціальними санітарно-побутовими об'єктами, знаходження значної кількості людей може створити реальні шкідливі наслідки як для громадян, що мешкають або працюють поблизу, загального санітарного стану міста, так і для здоров'я самих учасників акції. Також, представником позивача зазначено, що заявки на проведення масових акцій подали різнополярні організації, учасники яких підтримають різні політичні погляди та мають своїх прихильників, що може призвести до конфліктів та існує загроза виникнення сутичок між активістами різних політичних поглядів. На підставі викладеного, представник позивача просить обмежити право відповідачів на мирне зібрання 04.10.2014 року та 05.10.2014 року біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле.
В судовому засіданні 03.10.2014 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві. Представник третьої особи на боці позивача Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області також просив задовольнити позов з тих саме підстав. Представник відповідача Громадської організації «Голос Одеси» заперечив проти задоволення позовних вимог, оскільки не вважає, що проведення конкурсу дитячого малюнку загрожує чиєїсь безпеки. Представник Громадської організації «Комітет захисту громадян» був сповіщений телефонограмою від 03.10.2014 року о 17-45 про день, час та місце слухання справи (а.с.22), але в судове засідання не прибув без поважних причин, а тому суд, на підставі положень ч.4 ст.128, ч.4 ст.182 КАС України, ухвалив рішення розглянути справу за його відсутності за наявними в справі запереченнями та доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та третьої особи та дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Реалізація права на мирні зібрання в Україні регулюється актами національного та міжнародного законодавства.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікована Верховною Радою України згідно із Законом України від 17.07.1997 року №475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 до Конвенції», гарантує кожній особі, серед інших прав і свобод, право на свободу зібрань та об'єднання. Зокрема, частиною першою статті 11 Конвенції передбачено право кожного на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.
Статтею 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ратифікованого ще Указом президії Верховної Ради Української РСР від
19.10.1973 року № 2148-VIII, також визнається право на мирні збори. Зазначена стаття визначає, що користування цим правом не підлягає ніяким обмеженням, крім тих, які накладаються відповідно до закону і які є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров'я і моральності населення або захисту прав та свобод інших осіб.
Мирні зібрання можна розтлумачити як масові заходи громадян, відкриті й доступні кожному, хто бажає взяти у них участь. Мирні заходи найчастіше проводяться з метою вираження ставлення тих чи інших груп, об'єднань громадян до суспільних явищ та проблем, привернення уваги органів влади до них та є однією із форм безпосередньої демократії. Основною рисою мирних зібрань є мирний характер їх проведення.
Статтею 39 Конституції України передбачено право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.11 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.
Згідно ч.2 ст.10-1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, здійснення свободи вираження поглядів, оскільки воно пов'язане з обов'язками і відповідальністю, може підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі, для захисту репутації або прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду і є необхідним у демократичному суспільстві.
Вищенаведені норми міжнародного та національного законодавства дають змогу прийти до висновку, що мирне зібрання - це навмисна та тимчасова присутність групи осіб в громадському місці, яка має наміри (тобто такі, що не порушують законодавство) та об'єднана метою вираження спільних інтересів. Цей термін включає в себе поведінку, яка може дратувати та ображати осіб (не порушуючи при цьому їхніх прав та свобод), незгідних з підтримуваними такими зібраннями ідеями або заявами, а також включати таку поведінку, яка спрямована на навмисне створення завад діям третіх осіб.
Щодо визначення форм та видів мирних зібрань у національному законодавстві, необхідно зазначити, що залежно від поставленої мети та методів проведення масові заходи громадян розподілено на кілька категорій Статутом патрульно-постової служби міліції України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.07.1994 року № 404. Так, відповідно до підпунктів 332-336 пункту 4 розділу XV цього Статуту:
- збори - це спільна, спеціально організована невелика присутність громадян у громадському або іншому місці, викликана необхідністю обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем;
- мітинг - масові збори з питань злободенних, переважно політичних питань, які проводяться, як правило, на вулицях, майданах, стадіонах, парках. Неодмінні атрибути мітингу - масова аудиторія, промовці, лозунги, прапори, заклики (усні, друковані, письмові);
- демонстрація - масове находження громадян з приводу висловлення будь-яких громадсько-політичних настроїв, в тому числі з питань протесту або незгоди будь з чим. (Цей захід може проявлятися також у проступку однієї особи, здійсненні нею вчинку з метою підкреслення свого відношення до будь-якої події чи посадової особи тощо);
- вуличний похід проводиться з тією ж метою, що і демонстрація, мітинг, однак відрізняється меншою динамікою, відсутністю мітингово-демонстраційної атрибутики;
- пікетування - форма демонстрації, під час якої виставляються представники будь-де, наприклад, перед будинками об'єднань, підприємств з метою висловлення протесту проти чого-небудь, для забезпечення охорони на місці проведення страйку або демонстрації.
Таким чином, для встановлення можливості обмеження права на мірне зібрання необхідно встановити ту обставину, що вказаний захід саме підпадає під наведені вище визначення мирного зібрання.
Із повідомлення Голови Громадська організація «Голос Одеси» від 02.10.2014 року №02/10/4 (а.с.8) вбачається, що цієї організацією планується проведення конкурсу дитячого рисунку «Одеса за мир» 04.10.2014 року та 05.10.2014 року з 12-00 до 18-00 години біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле.
Із зазначених у вказаному повідомленні дій не вбачається, що під час проведення такого заходу планується зібрання групи осіб в громадському місці, яка має певні наміри (тобто такі, що не порушують законодавство) та об'єднаної метою вираження спільних позицій у політичній чи соціальній сфері у наведених вище формах проведення такого заходу.
Це свідчить про те, що зазначений у повідомленні захід - проведення конкурсу дитячого рисунку на тему «Одеса за мир» не підпадає під визначення мирного зібрання громадян, у розумінні положень ст.39 Конституції України та ст.11 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, а тому його проведення не може бути обмежена судом за правилами ч.5 ст.182 КАС України, в зв'язку із чим, в задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Одеської міської ради до Громадської організації «Голос Одеси» про обмеження права на мірне зібрання шляхом реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони проведення масових публічних заходів, а саме: зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та будь-яких інших мирних зібрань, а також заборони встановлювати намети, будь-які інші споруди, в т ому числі збірно-розбірні, встановлювати та /або використовувати звуковідтворювальну апаратуру (гучномовці, динаміки, тощо), автомобілі, інші транспортні засоби, в тому числі причепи та напівпричепи та інше обладнання з метою проведення зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та будь-яких інших мирних зібрань 04.10.2014 року та 05.10.2014 року біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Окрім того, під час офіційного з'ясування обставин справи судом встановлено, що керівник Громадської організації «Комітет захисту громадян» ОСОБА_3 не подавав на ім'я Одеського міського Голови ОСОБА_4 повідомлення про планування проведення мітингу на тему «В підтримку єдності України та на підтримку бійців АТО», який планується провести 04.10.2014 року та 05.10.2014 року з 09-00 до 20-00 години біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле. Вказана обставина була встановлена за допомогою СМС керівника організації ОСОБА_3 (а.с.23), яка була направлена із телефону НОМЕР_1, який зазначений у повідомленні від 03.09.2014 року (а.с.9) на телефон суду, в якій він зазначив, що вказану заявку не подавав. Представник позивача - Виконавчого комітету Одеської міської ради не надав інших доказів того, що вказана громадська організація має намір провести мирні зібрання 04.10.2014 року та 05.10.2014 року по зазначеній вище темі та адресі, в зв'язку із чим, вказана обставина (намір проведення мирного зібрання) не є встановленою та в задоволенні заявлених позовних вимог щодо необхідності обмежити цю громадську організацію у праві на проведення масових заходів (мирних зібрань) слід також відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.94,158-163,182 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Виконавчого комітету Одеської міської ради до Громадської організації «Голос Одеси», Громадської організації «Комітет захисту громадян», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони Громадським організаціям «Голос Одеси» та «Комітет захисту громадян» проведення масових публічних заходів, а саме: зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та будь-яких інших мирних зібрань, а також заборони встановлювати намети, будь-які інші споруди, в т ому числі збірно-розбірні, встановлювати та /або використовувати звуковідтворювальну апаратуру (гучномовці, динаміки, тощо), автомобілі, інші транспортні засоби, в тому числі причепи та напівпричепи та інше обладнання з метою проведення зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та будь-яких інших мирних зібрань 04.10.2014 року та 05.10.2014 року біля Будинку профспілок за адресою: м.Одеса, площа Куликове поле - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя Єфіменко К.С.
03 жовтня 2014 року.