10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
іменем України
"01" жовтня 2014 р. Справа № 806/2735/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Охрімчук І.Г.,
при секретарі Кратюк А. О. ,
за участю позивача та представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" серпня 2014 р. у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Житомирської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, треті особи: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області , Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області про зобов'язання повернути єдиний внесок в розмірі 422,65 грн. ,
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.08.2014 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь Державного бюджету України 1644 грн. 30 коп. судового збору.
Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, позивач у справі подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись, зокрема на неповне встановлення обставин справи, порушення норм матеріального й процесуального права, просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального й процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.
Матеріали справи свідчать, що 13 червня 2014 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 (фізична особа-підприємець ) із позовом до Державної податкової інспекції у м.Житомирі, треті особи: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, Управління Державної казначейської служби України у м.Житомирі Житомирської області про визнання незаконним рішення №14756/Р/17-5 від 21 травня 2014 року та стягнення надмірно сплачених внесків у розмірі 422 грн. 65 коп.
У позовній заяві ФОП ОСОБА_4 вказав, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець і є платником єдиного податку та платником єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 14 березня 2014 року ним було подано заяву до Житомирського центру медико-соціальних експертиз Житомирської обласної ради про призначення групи інвалідності. 5 травня 2014 року було прийнято рішення відповідно до якого йому було призначено ІІІ групу інвалідності безстрокового терміну дії та розпочато виплату пенсії згідно довідки до акту Медико-соціальної експертної комісії та довідки №1211 від 13 травня 2014 року. У період розгляду вищевказаної заяви про визначення групи інвалідності позивачем було сплачено єдиний соціальний внесок за І квартал 2014 року, у тому числі за березень 2014 року у розмірі 422 грн 65 коп. 21 травня 2014 року заступником начальника Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Козяр В.Я. було прийнято рішення №14756/Р/17-5 про відмову у задоволенні заяви позивача стосовно повернення йому надміру сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказане рішення оскаржувалось ФОП ОСОБА_4 до Головного управління Міндоходів у Житомирській області, однак було залишено без змін. Просить визнати незаконним рішення заступника начальника Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Козяр В.Я. від 21 травня 2014 року №14756/Р/17-5 про відмову в задоволенні заяви про повернення надміру сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію повернути суму надміру сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень 2014 року у розмірі 422 грн 65 коп. шляхом оформлення відповідних розрахункових документів та направлення їх до УДКСУ в м.Житомирі.
Під час розгляду справи у суді першої інстанції позивачем було зменшено позовні вимоги, а саме: позивач просив зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію повернути суму надміру сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень 2014 року у розмірі 422 грн. 65 коп. шляхом оформлення відповідних розрахункових документів та направлення їх до УДКСУ в м.Житомирі (а.с.30).
Заяву про зменшення позовних вимог правомірно прийнято судом попередньої інстанції (а.с.38).
Під час судового розгляду справи первинного відповідача Державну податкову інспекцію в м.Житомирі замінено на належного - Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області (а.с. 35-36).
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с.8-9,19), є платником єдиного податку (а.с.17) та платником єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.18).
14 березня 2014 року ФОП ОСОБА_4 подано до Житомирського обласного центру медико-соціальних експертиз Житомирської обласної ради заяву про призначення групи інвалідності.
18 квітня 2014 року ФОП ОСОБА_4 було сплачено єдиний соціальний внесок за І квартал 2014 року, у тому числі за березень 2014 року у розмірі 422 грн. 65 коп.., про що свідчить квитанція №КР-90/1 від 18 квітня 2014 року (а.с.7).
5 травня 2014 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією було прийнято рішення щодо встановлення ФОП ОСОБА_4 з 14 березня 2014 року ІІІ групи інвалідності безстроково, про що видано довідку до акта медико-соціальної експертної комісії серії 10ААВ №818475 (а.с. 15).
УПФУ в м.Житомирі Житомирської області довідкою №1211 від 13 травня 2014 року підтвердило те, що ОСОБА_4 знаходиться на обліку та отримує пенсію по інвалідності 3-ї групи з 14 березня 2014 року і довічно (а.с.16).
14 травня 2014 року ФОП ОСОБА_4 до Житомирської ОДПІ була подана заява про повернення надміру сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень 2014 року в розмірі 422 грн. 65 коп., у зв'язку з набуттям ним статусу інваліда з 14 березня 2014 року та відповідно до частини 4 статті 4 Закону України №2464-VI, яка передбачає звільнення фізичних осіб-підприємців, які є інвалідами від сплати єдиного внеску (а.с.22-23).
21 травня 2014 року заступником начальника Житомирської ОДПІ Козяр В.Я. було прийнято рішення №14756/Р/17-5 про відмову у задоволенні заяви про повернення надміру сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.20-21).
Не погодившись із прийнятим рішенням, ФОП ОСОБА_4 21 травня 2014 року подав скаргу до Головного управління Міндоходів у Житомирській області (а.с.12-14).
5 червня 2014 року за результатами розгляду скарги заступником начальника Головного управління Міндоходів у Житомирській області Литвиненко І.Ю. була надана відповідь, якою рішення Житомирською ОДПІ від 21 травня 2014 року №14756/Р/17-5 залишено без змін (а.с.10-11).
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Враховуючи викладене, фізична особа-підприємець, яка є платником єдиного податку та інвалідом, звільняється від сплати єдиного внеску незалежно від встановленої групи інвалідності.
Із абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI вбачається, що платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Судова колегія наголошує, що до 14 березня 2014 року ОСОБА_4 не мав статусу інваліда та відповідно до вищезазначеної норми був зобов"язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України №2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Абзацом першим частини 11 статті 8 Закону України №2464-VI визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
З огляду на те, що відповідно до статті 8 Закону України від 16 січня 2014 року №719-VII «Про державний бюджет України на 2014 рік» у березні 2014 року мінімальна заробітна плата складала 1218 грн. 00 коп., то суд попередньої інстанції дійшов правильного висновку, що розмір мінімального страхового внеску за березень 2014 року складав 422 грн. 65 коп. (1218 грн. 00 коп. х 34,7%).
Саме таку суму страхового внеску і було сплачено ФОП ОСОБА_4 за березень 2014 року, що стверджується матеріалами справи.
Таким чином, окружний суд дійшов правильного висновку, що незважаючи на набуття ОСОБА_4 14 березня 2014 року статусу інваліда, він як фізична особа-підприємець повинен був сплатити єдиний внесок за березень 2014 року у розмірі, не менше, ніж 422 грн. 65 коп. (мінімальний страховий внесок за березень 2014 року), оскільки сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу, а тому підстави для повернення ФОП ОСОБА_4 422 грн. 65 коп. єдиного внеску за березень 2014 року відсутні.
На думку апеляційного суду, відповідач довів правомірність своїх дій (такий його обов"язок передбачений ст.71 КАСУ), а тому окружний суд правомірно відмовив у позові.
Судова колегія вважає помилковими доводи скаржника, що суд першої інстанції несправедливо визначив характер даного адміністративного позову як майновий.
Колегія наголошує, що позов у цій справі є майновий.
З огляду на викладене окружний суд підставно застосував приписи Закону України «Про судовий збір», зокрема стосовно визначення розміру судового збору за мінімальною ставкою 1,5 розміру мінімальної заробітної плати й правомірно стягнув з позивача 1644 грн. 30 коп. судового збору ( врахувавши сплату ОСОБА_4 при зверненні до суду з позовом 10% розміру мінімальної ставки збору у сумі 182 грн. 70 коп.) .
Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Інші доводи апеляційної скарги не є переконливими, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Правові підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" серпня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "02" жовтня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Житомирська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014
4,5 - третім особам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області - вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003,
Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області - вул. 1-го Травня,12/5,м.Житомир,10008,