Справа № 875/118/14
Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
Іменем України
02 жовтня 2014 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Безименної Н.В.
суддів: Бєлової Л.В.,
Міщука М.С.
за участю секретаря: Авраменко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії ,-
30 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1275 в частині відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року; зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати громадянина України ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що разом з заявою він подав документи у відповідності до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 01 жовтня 2014 року позов не визнала посилаючись на його необґрунтованість, зазначила, що подані документи були оформлені без дотримання вимог встановлених ч. 2 ст. 55 Закону, тому позивачу було відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України. З огляду на цю обставину просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. В судове засідання 2 жовтня 2014 року не з'язилася.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення з'явившихся представників
сторін та позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного:
23 вересня 2014 року позивачем подано до Центральної виборчої комісії заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України та інші документи щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року №1275 відмовлено ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.
Частиною другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4x6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Відповідно до частини четвертої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України'', Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Як вбачається з постанови Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року №1275 підставою для відмови позивачу в реєстрації кандидатом у народні депутати України стала відсутність в автобіографії відомостей щодо громадянства та громадської
роботи (у тому числі на виборних посадах).
З матеріалів справи вбачається, що 23 вересня 2014 року ОСОБА_1 подав всі необхідні документи передбачені ч. 2 ст. 55 Закону України “Про вибори народних депутатів України” для реєстрації кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, що підтверджується довідкою Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2014 року.
Відповідно до частини третьої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Системний аналіз положень частини другої статті 55, пункту 2 частини першої статті 60, частини третьої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" свідчить про те, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів; у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Таким чином, підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати міг бути факт неподання автобіографії, а не її оформлення із порушенням вимог пункту 2 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо зазначення відомостей про громадянство та громадські роботи (у тому числі на виборних посадах).
Відповідно до частини 1 ст. 177 КАС України, суд, установивши порушення законодавства про вибори, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
З огляду на імперативність норми ч. 7 ст. 113 Закону № 4061 та у зв'язку з тим, що визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення не призведе до повного захисту прав позивача, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України, у одномандатному виборчому окрузі № 90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Таким чином, надавши оцінку встановленим у справі обставинам та доказам, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав у відповідача для прийняття оскаржуваного рішення, а тому вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Крім того, колегія суддів приймає до уваги надані позивачем у судовому засіданні витяги з наказів військової частини НОМЕР_1 від 16.06.2014 та від 25.06.2014 відповідно до яких:
1) позивачем укладено контракт про проходження служби у військовому резерві Національної гвардії України строком на 5 років;
2) призначено старшого лейтенанта резерву ОСОБА_1 командиром протитанкового взводу 2-го батальйону спеціального призначення.
Також, колегія суддів зазначає, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Позивачем надано до
Центральної виборчої комісії копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України.
Як вбачається з автобіографії, що була подана до Центральної виборчої комісії, позивач 4 червня 2014 року вступив до лав Національної гвардії України добровольцем в батальйон спеціального призначення «ДОНБАС». Брав участь у бойових діях у містах Попасна, Лисичанськ, Первомайськ, Донецьк, Іловайськ.
Відповідно до Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну гвардію України» національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій. Національна гвардія України бере участь відповідно до закону у взаємодії зі Збройними Силами України у відсічі збройній агресії проти України та ліквідації збройного конфлікту шляхом ведення воєнних (бойових) дій, а також у виконанні завдань територіальної оборони.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку про необґрунтованість посилань відповідача в оскаржуваній постанові від 28 вересня 2014 року № 1275 на відсутність документів зазначених у частині 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що представником відповідача не доведено, що позивач мав можливість подати нову редакцію автобіографії до ЦВК у строк, передбачений ч. 6 ст. 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки в судовому засіданні 01 жовтня 2014 року позивач зазначив, що він в даний період знаходився у зоні АТО.
Враховуючи, що ОСОБА_1 подав до Центральної виборчої комісії всі документи, перелік яких визначено п.п. 1-6 ч. 2 ст. 55 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, у тому числі автобіографію, колегія суддів вважає, що у відповідача були відсутні підстави, передбачені п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
За таких обставин колегія суддів вважає необхідним скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1275 в частині відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року .
На підставі викладеного, ст.ст. 3, 6, 11, 41, 71, 72, 86, 137, 160, 163, 172, 177, 179 КАС України колегія суддів, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1275 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 » в частині відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №90 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя: Н.В. Безименна
Судді: М.С. Міщук
Л.В. Бєлова
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Бєлова Л.В.
Міщук М.С.