ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10
про повернення позовної заяви
02 жовтня 2014 року№ 813/6731/14
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко Оксана Миколаївна, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання нечинними положень Інструкції та стягнення моральної шкоди, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Генеральної прокуратури України, в якому позивач просить:
« 1. Визнати нечинним (недійсним) положення п.п. 3.5-3.8. Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, затвердженої Наказом Генерального прокурора України від 3 грудня 2012 р. №125;
2. Визнати нечинним (недійсним) положення частині 2 пункту 3.6 Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, затвердженої Наказом Генерального прокурора України від 3 грудня 2012 р. №125;
3. Стягнути на підставі статті 56 Конституції України з Відповідача на мою користь завдану мені моральну шкоду в сумі 1000000 Євро, що дорівнює 17000000 гривен на 01.10.14 р., ця прив'язка обусловлена девальвацією національною валюти - через ведення в оману та порушення мого права доступу до Суду, права на проведення досконального розгляду моїх звернень, нечесне та неповажне ставлення до моїх вимог зі сторони прокуратур та суду, що обумовленою дією положень п.п. 3.5-3.8. Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, затвердженої Наказом Генерального прокурора України від 3 грудня 2012 р. №125. Обґрунтування моральної шкоди повно буде надано під час розгляду справи».
За правилами ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При постановленні ухвали, суд враховує наступне.
Територіальна підсудність адміністративних справ врегульована положеннями статті 19 КАС України і дозволяє розмежувати предметну компетенцію адміністративних судів одного рівня в залежності від місця розгляду справи. Територіальна підсудність визначає, який конкретно адміністративний суд може розглянути конкретну адміністративну справу за першою інстанцією.
У відповідності до ч. 3 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Зазначена норма запроваджує виключну територіальну підсудність. Виключна територіальна підсудність унеможливлює можливість вибору позивачем підсудності іншої ніж та, що встановлена адміністративним процесуальним законом для розгляду даної категорії спорів.
Виходячи із загального розуміння нормативно-правового акта - це письмовий документ компетентного органу держави, в якому закріплюються встановлені та забезпечувані державою обов'язкові правила поведінки суб'єктів суспільного життя.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить «визнати нечинним (недійсним) положення Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, затвердженої Наказом Генерального прокурора України від 3 грудня 2012 р. №125». Відтак, позивач оскаржує нормативно-правовий акт суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України.
Дослідивши зміст позовної заяви, суддею встановлено, що поданий позивачем адміністративний позов не підсудний Львівському окружному адміністративному суду, оскільки, відповідно до вимог ч. 3 ст. 19 КАС України, підлягає вирішенню адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин, позовну заяву належить повернути позивачу та роз'яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.19, 108, 165 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання нечинними положень Інструкції та стягнення моральної шкоди - повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Клименко О.М.