(про повернення позовної заяви)
02 жовтня 2014 року Житомир Справа № 806/4430/14
Категорія 14
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглянувши позовну заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Житомирської міської ради в особі Виконавчого комітету Житомирської міської ради, Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою міста Житомира", треті особи - Комунальне підприємство "Реклама", Комунальне спеціалізоване ремонтно - будівельне підприємство "Зеленбуд", Управління державного казначейства у м. Житомирі Головного Управління державного казначейства в Житомирській області про визнання дій протиправними, стягнення 107979,51 грн. збитків та 40000,00 грн. моральної шкоди,
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати дії Житомирської міської ради в особі Виконавчого комітету Житомирської міської ради та Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою міста Житомира" пов'язані з вилученням транспортних засобів у кількості 12 одиниць, які були вчинені 30.03.2014 р., 02.04.2014 р., 04.04.2014 р., 11.04.2014 р., 05.05.2014 р. та 27.06.2014 р. протиправними; стягнути з відповідачів в солідарному порядку збитки у вигляді упущеної вигоди у розмірі 107979,51 грн, стягнути з Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою міста Житомира" в солідарному порядку моральну шкоду у розмірі 40000 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно із положеннями статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 року, сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи входить до системи місцевого самоврядування.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 року).
З огляду на викладене, даний позов не підсудний Житомирському окружному адміністративному суду, а підсудний місцевому загальному суду як адміністративному, оскільки відповідачами є органи місцевого самоврядування - Житомирська міська рада в особі Виконавчого комітету Житомирської міської ради та Комунальне підприємство "Інспекція з благоустрою міста Житомира" Житомирської міської ради.
Належним адміністративним судом по вирішенню вказаної адміністративної справи є місцевий загальний суд як адміністративний суд або за зареєстрований у встановленому законом порядку за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або за місцезнаходженням відповідачів.
У відповідності до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись статтями 18, 108, 186 КАС України, суддя
Позовну заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Житомирської міської ради в особі Виконавчого комітету Житомирської міської ради, Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою міста Житомира", треті особи - Комунальне підприємство "Реклама", Комунальне спеціалізоване ремонтно - будівельне підприємство "Зеленбуд", Управління державного казначейства у м. Житомирі Головного Управління державного казначейства в Житомирській області, про визнання дій протиправними, стягнення 107979,51 грн. збитків та 40000,00 грн. моральної шкоди повернути позивачу.
Копію ухвали разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами направити позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Є.Ю. Романченко