25 вересня 2014 р.Справа № 531/1275/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області на постанову Карлівського районного суду Полтавської області від 20.08.2014р. по справі № 531/1275/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області
про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області, в якому просить визнати рішення від 19 травня 2014 р. про відмову у призначенні пільгової пенсії зі зниженням пенсійного протиправним ( нечинним). Визнати за ОСОБА_1 , право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати Управління пенсійного фонду в К'арлівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня виникнеш мене права на пенсію зі зниженням пенсійного з 01 березня 2014 р.
Постановою Карлівського районного суду Полтавської області від 20.08.2014р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано рішення Управління пенсійного фонду в Карлівському районі Полтавської області від 19 травня 2014 р. за № 1 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку протиправним ( нечинним) та скасувати його. Зобов'язано Управління пенсійного фонду в Карлівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня виникнення у нього права на пенсію, тобто з 01 березня 2014 р. Зобов'язано Управління пенсійного фонду в Карлівському районі Полтавської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня виникнення у нього права на пенсію, тобто з 01 березня 2014 р.
Управління Пенсійного фонду України в в Карлівському районі Полтавської області, не погодившись з постановою суду першої інстанції , надіслало апеляційну скаргу , вважає, що під час винесення постанови судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права , неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, що призвело до винесення незаконного та невірного по своїй суті судового рішення та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Карлівського районного суду Полтавської області від 20.08.2014р., прийняти нове рішення яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено , що ОСОБА_1 , має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 21.11.1991 р. серії НОМЕР_1 , виданим Полтавською обладміністрацією , копія якого мається у матеріалах справи ( а.с12).
Згідно довідки із Карлівсько-Машівського об'єднаного районного військового комісаріату Полтавської області від 02 червня 2014 р. за №4/685 ( а.с.8) позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі в/ч НОМЕР_2 в термін з 08.05.1986 по 09.08.1986 р. підстава : військовий квиток НОМЕР_3 (а.с.11).
Із архівної довідки з галузевого державного архіву Міністерства оборони України, вбачається, що по архівних документах в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 , приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 08 травня по 09 серпня 1986 року. ( а.с.7).
У квітні 2014 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФ в Карлівському районі про призначення йому пільгової пенсії.
Рішенням УПФ в Карлівському районі №1 від 19.05.2014 р. ( а.с.5), вирішено відмовити позивачу у призначенні пенсії згідно ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують в установленому порядку період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при розгляді ОСОБА_1 щодо призначення позивачу пільгової пенсії , відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Так, статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій.
Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637, для підтвердження спеціального трудового стажу (пільгового стажу або за вислугу років) приймаються лише уточнюючі довідки підприємств, установ організацій, або їх правонаступників.
За правилами частини 1 статті 101 Закону "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган.
За таких обставин, пунктом 2 наведеної вище постанови передбачено, що у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Крім того, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону N 796-ХІІ за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ.
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Тобто , основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення .
В п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22- 1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 при зверненні до УПФУ Карлівського району з заявою для призначення пенсії. Надав наступні документи : довідку галузевого державного архіву Міністерства оборони України , довідку Карлівсько- Машівського об'єднаного районного військового комісаріату Полтавської області , посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.
Як вбачається з Рішення УПФ в Карлівському районі , позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку через невідповідність вищезазначених документів вимогам абз.7 п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме, як стверджує відповідач, не надано документів, що підтверджують в установленому порядку період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Однак, зі змісту п. 7 вказаного Порядку № 22-1 випливає, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 N 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи вищевикладене та те , що позивачем при зверненні до відповідача з заявою щодо призначення пенсії надані документи, якими підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році протягом періоду, що є не меншим, ніж відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ є достатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що пенсійний орган не спростував належність та достатність для підтвердження спеціального трудового стужу наданих позивачем документів, що є обов'язком відповідача.
На підставі вище викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку , що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку , тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Карлівського районного суду Полтавської області від 20.08.2014р. по справі № 531/1275/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.
Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М.
Повний текст ухвали виготовлений 30.09.2014 р.