18 вересня 2014 р. Справа № 818/1592/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Служби безпеки України в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.07.2014р. по справі № 818/1592/14
за позовом ОСОБА_1
до Управління Служби безпеки України в Сумській області треті особи ОСОБА_2
про поновлення на роботі, стягнення оплати за час вимушеного прогулу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 , в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати наказ №206- о/с від 12.08.2019 року за п.п. «б» п.61 та п.п. «д» п. 62 (через сімейні обставини).
- поновити позивача на посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області .
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 30.07.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.
Визнано незаконним та скасовано наказ начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області №206- о/с від 12.08.2019 року про звільнення з військової служби у запас збройних силу України прапорщика ОСОБА_1, молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування, за п.п. «б» п.61 та п.п. «д» п. 62 (через сімейні обставини).
Поновлено ОСОБА_1 на посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області з 13.08.2009 року.
Управління Служби безпеки України в Сумській області, не погоджуючись з вказаною постановою суду, подало апеляційну скаргу, вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають дійсним обставинам справи, судом невірно застосовані та порушені норми матеріального і процесуального права та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.07.2014 року, прийняти у справі нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.
ОСОБА_1 заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги, просить суд апеляційної інстанції залишити її без задоволення , постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що 06.05.2006 року ОСОБА_1 згідно з контрактом про проходження військової служби у Службі безпеки України прийнятий на військову службу за контрактом строком на 5 років (а.с. 51-53).
12.08.2009 року наказом начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області №206-о/с прапорщика ОСОБА_1, молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування звільнено з військової служби у запас збройних сил України за п.п. "б" п.61 та п.п. "д" п. 62 на підставі поданого ним рапорту про звільнення за сімейними обставинами (а.с. 14).
20.08.2009 року постановою Зарічного районного суду м. Суми відносно ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
Органом досудового слідства ОСОБА_1 та інші обвинувачуються у тому, що своїми умисними, які виразилися у вчиненні 23.04.2009 року у період часу з 00:50 до 03:00 розбійного нападу на ОСОБА_3 і ОСОБА_4 з корисливих мотивів, за попередньою змовою в групі осіб, з метою заволодіння належними потерпілим грошовими коштами у особливо великих розмірах, вирученими останніми від продажу будинку, що поєднувалось із насильством небезпечним для життя і здоров'я потерпілих, та з погрозами застосування такого насильства, з погрозами вбивства, що поєднувалось із проникненням до житла потерпілих, виконуючи при цьому ролі співвиконавців і пособників, вчинили злочин, передбачений ст. 187 ч. 4 КК України - розбій, тобто напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоровґя осіб, які зазнали нападу, та з погрозами застосування такого насильства та вбивства, за попередньою змовою групою осіб, поєднаний з проникненням у житло потерпілих, спрямований на заволодіння майном у особливо великих розмірах.
17.03.2014 р. згідно ухвали Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 звільнений із слідчого ізолятора.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що бесіди , які передбачені Згідно п. 7.4. Інструкції про організацію виконання положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, яка затверджена Наказом СБУ 14.10.2008 року № 772 , при звільненні позивача відповідачем не проводились, що свідчить про порушення встановленого порядку звільнення військовослужбовців Служби безпеки України із лав СБУ. Крім того, зазначив про відсутність в матеріалах особової справи рапорта на звільнення за власним бажанням ОСОБА_1
Проте , колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 9 Закону України "Про Службу безпеки України" систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України. Центральне управління Служби безпеки України, інші органи та установи, що входять у систему Служби безпеки України, є юридичними особами, мають печатку із зображенням державного герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в банках, у тому числі валютні.
За змістом ст. 19 Закону України "Про Службу безпеки України" визначено, що кадри Служби безпеки України складають: співробітники-військовослужбовці, працівники, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, а також військовослужбовці строкової служби. Порядок обліку кадрів Служби безпеки України затверджується Головою Служби безпеки України.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Службу безпеки України" умови і порядок виконання своїх обов'язків співробітниками - військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством.
Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27 грудня 2007 року N 1262/2007 (далі - Положення) визначає порядок проходження військової служби за контрактом особами офіцерського складу, рядового, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України (далі - військовослужбовці Служби безпеки України), виконання ними військового обов'язку в запасі та особливості проходження військової служби у воєнний час.
Згідно із п. 9 Положення контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України - письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Служба безпеки України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Відповідно до п. 15 Положення дія контракту припиняється у день, зазначений у наказі про виключення військовослужбовця Служби безпеки України зі списків особового складу Служби безпеки України.
Згідно п. п. б) п. 61 Положення звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється у запас Збройних Сил України: осіб рядового, сержантського і старшинського складу, якщо вони не досягли граничного віку перебування у запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби в мирний або воєнний час; осіб офіцерського складу, якщо вони не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби в мирний або воєнний час, у разі недоцільності використання їх у запасі Служби безпеки України або на їх прохання.
Звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби здійснюється за підставами, передбаченими пунктами 62 і 63 цього Положення, як правило, без зарахування в розпорядження прямих начальників (командирів).
Рішення про звільнення з військової служби в запас або у відставку доводиться до відома військовослужбовців Служби безпеки України, як правило, не пізніше ніж за два місяці до подання про звільнення. Безпосередні та прямі начальники проводять з ними особисті бесіди.
Порядок звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби визначається Головою Служби безпеки України.
Відповідно до п.п. д) п. 62 Положення контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці Служби безпеки України звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
Згідно п. 7.4. Інструкції про організацію виконання положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, яка затверджена Наказом СБУ 14.10.2008 року № 772 (далі - Інструкція) передбачено, що військовослужбовцями, які звільняються за однією з підстав, передбачених пп."а"-"д", "з", "ї" п.62 Положення (1262/2007) та пп. "а"-"д", "и" п.63 Положення, перед звільненням із військової служби проводиться не менше двох індивідуальних бесід.
Колегією суддів встановлено , що ОСОБА_1 самостійно визначив бажання звільнитися за сімейними обставинами, позивачем за час, визначений для проведення бесід, зауважень щодо звільнення не подавалось.
Враховуючи визнання відповідачем сімейних обставин і наявність волевиявлення ОСОБА_1 щодо звільнення не виконання ним п. 7.4. Інструкції щодо проведення не менше двох індивідуальних бесід перед звільненням не може бути підставою для визнання незаконним звільнення ОСОБА_1 з військової служби у запас збройних силу України.
Стосовно посилання суду першої інстанції на те , що в матеріалах особової справи рапорт на звільнення за власним бажанням ОСОБА_1 відсутній , колегія суддів зазначає , що позивач не оспорює подання ним та наявність рапорту щодо звільнення за сімейними обставинами.
Суд першої інстанції помилково зазначив , що звільняючи із займаної посади ОСОБА_1, Управління Служби безпеки України в Сумській області вийшло за межі повноважень,оскільки вихід за межі повноважень це вчинення дій, які виходять за межі компетенції органу, однак звільнення позивача належить до компетенції відповідача.
Вищевказане не було враховано судом першої інстанції , що свідчить про неправильне застосування норм матеріального права, тому відповідно п.4 ст. 202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, а апеляційна скарга частковому задоволенню.
Доводи апеляційної скарги щодо залишення без розгляду позову у зв'язку з пропуском строку звернення до суду до уваги колегією суддів не приймається до уваги враховуючи знаходження ОСОБА_1 під вартою з 13.08.2009р. по 17.03.2014р.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Сумській області задовольнити частково.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.07.2014р. по справі № 818/1592/14 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.
Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М.
Повний текст постанови виготовлений 23.09.2014 р.