01 жовтня 2014 року Справа № 2а/0370/424/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Ратнівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Сільськогосподарського приватного підприємства «Прогрес» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
Ратнівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась з адміністративним позовом до Сільськогосподарського приватного підприємства «Прогресс» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 55 320 215,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.08.2010 року працівниками контрольно-ревізійного відділу в Ратнівському районі на виконання доручення Контрольно-ревізійного управління у Волинській області та відповідно до постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16.07.2010 року було проведено позапланову документальну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності СГПП «Прогрес» за період з 01.07.2007 року по 01.01.2010 року, за результатами якої був складений акт №380-14/08 від 16.08.2010 року, в якому зафіксовано порушення позивачем пунктів 2.6, 3.7, 3.10 Постанови правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті» та пункту 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». На підставі акту перевірки Ратнівською МДПІ 22.09.2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000102308 на суму 55320215,00 грн. Позивач просить стягнути з відповідача на користь держави заборгованість з штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 55320215,00 грн.
Ухвалою суду від 01.10.2014 року у справі допущено заміну позивача Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції на його правонаступника Ратнівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області.
Позивач у судове засідання свого представника не направив, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
За таких обставин судовий розгляд справи здійснювався у відсутності представника позивача та представника відповідача на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження відповідно до частини 4 статті 128 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, що СГПП «Прогрес» 23.08.2002 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 399236, та спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 17.09.2014 року.
30.09.2002 року відповідача взято на облік як платника податків у Ратнівському відділенні Камінь-Каширської МДПІ, що підтверджується довідкою позивача від 30.09.2002 року.
16.08.2010 року працівниками контрольно-ревізійного відділу в Ратнівському районі на виконання доручення Контрольно-ревізійного управління у Волинській області від 20.07.2010 року №03-015-21-18/4014 та відповідно до постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16.07.2010 року згідно направлення від 27.07.2010 року №48, виданого начальником контрольно-ревізійного відділу в Ратнівському районі було проведено позапланову документальну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності СГПП «Прогрес» за період з 01.07.2007 року по 01.01.2010 року.
За результатами вказаної перевірки був складений акт №380-14/08 від 16.08.2010 року, в якому зафіксовано порушення позивачем пунктів 2.6, 3.7, 3.10 Постанови правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті» та пункту 1 статті 3, пункту 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Зокрема, встановлено, що на підставі чеків від 27.05.2008 року серії АА №910421 на суму 1000000,00 грн., від 30.05.2008 року серії АА №910423 на суму 875000,00 грн., від 17.06.2008 року серії АА №910039 на суму 807500,00 грн., від 12.08.2008 року серії АА №195779 на суму 600000,00 грн., від 01.07.2009 року серії АБ №963662 на суму 1198800,00 грн. відповідачем отримувалась з банку готівка, однак, вона не була оприбуткована у касовій книзі, на загальну суму 4481300,00 грн.
Крім того, на підставі банківських виписок від 26.09.2007 року та від 23.06.2008 року підприємством здавалась до банку готівка в сумі 600000,00 грн. та 1490500,0 грн. як «виручка по касі підприємства» без оприбуткування її в касі підприємства, всього на загальну суму 2090500,00 грн.
Також перевіркою встановлено, що в період з 01.01.2007 року по 01.01.2010 року підприємством здавалась готівка в банк раніше, ніж видавалась з каси підприємства, що призвело до несвоєчасного її оприбуткування в касі на загальну суму 4492243,0 грн.
За результатами перевірки 20.09.2010 року позивачем прийнято рішення №0000102308, яким до СГПП «Прогрес» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 55320215,00 грн.
Не погодившись з прийнятим Ратнівською МДПІ рішенням, СГПП «Прогрес» оскаржило його в судовому порядку.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16 березня 2011 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року, у справі № 2а/0370/370/11 визнано протиправним та скасовано рішення Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.09.2010 року №0000102308.
Відповідно до частини другої статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно із частиною першою статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Частиною третьою статті 254 КАС України встановлено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Оскільки постановою Волинського окружного адміністративного суду 16 березня 2011 року у справі № 2а/0370/370/11, яка набрала законної сили, скасовано рішення Ратнівської МДПІ від 22.09.2010 року №0000102308, яким до СГПП «Прогрес» були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 55320215,00 грн., тобто в іншій адміністративній справі встановлена обставина незаконного застосування до СГПП «Прогрес» штрафних (фінансових) санкцій, яка не доказується при розгляді даної справи, тому суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 55320215,00 грн. згідно рішення Ратнівської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.09.2010 року №0000102308 слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Ратнівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Сільськогосподарського приватного підприємства «Прогрес» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій