Ухвала від 23.09.2014 по справі 2а-12232/11/1370

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2014 року Справа № 4874/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Сеника Р.П.,

суддів Попка Я.С., Хобор Р.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.03.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про скасування реєстрації транспортних засобів, -

ВСТАНОВИВ:

31.10.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому просить скасувати державну реєстрацію транспортного засобу RENAULT MIDLINE M180, д.н.з. НОМЕР_1, 1998 р.в. та L 2000, д.н.з. НОМЕР_2, 1998 р.в.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ніколи не мав у власності, не ввозив на територію України і не реєстрував на своє ім'я транспортних засобів RENAULT MIDLINE M180, д.н.з. НОМЕР_1, 1998 р.в. та L 2000, д.н.з. НОМЕР_2, 1998 р.в. і нікому не доручав вчинення цих дій. Відповідно не підписував особисто жодних документів на реєстрацію зазначених автомобілів, а самі документи містять суттєві неточності. У зв'язку з цим звернувся в прокуратуру Львівської області та був визнаний потерпілимю по кримінальній справі, порушені відносно службових осіб Львівського ВРЕВ УДАІ ГУМВСУ у Львівській області. Вважає дії УДАІ ГУМВСУ у Львівській області по реєстрації транспортних засобі протиправними, оскільки податок при реєстрації ніким не сплачено, а орган реєстрації не пересвідчився в особі, що реєструвала автомобілі. Враховуючи ці обставини, просить скасувати реєстрацію транспортних засобів, зареєстрованих на його ім'я.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.03.2014 року позов задоволено повністю, визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію транспортних засобів midliner НОМЕР_1, 1998 року випуску та M180 Man L2000 НОМЕР_2 1998 року випуску, на ім'я ОСОБА_1 Управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області на підставі заяв № 5378 від 22 травня 2009 року та № 5575 від 23 травня 2009 року.

Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.

Просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.03. 2014 року та постановити нове рішення яким у задоволенні вимог позивача відмовити.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів. Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Львівський відділ реєстраційно - екземенаційної роботи Управління ДАІ Головного УМВС України у Львівській області надав інформацію ДПА у Львівській області про фізичних осіб, якими протягом 2008 р.- 2010 р. здійснювалась перша реєстрація вантажних автомобілів в Україні та інформація про сплату податку по яких підлягає перевірці органами державної податкової служби. Серед зазначених фізичних осіб вказано і ОСОБА_1 та згідно з даними Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано транспортні засоби: RENAULT MIDLINE M180, д.н.з. НОМЕР_1, 1998 р.в., № кузова НОМЕР_3 та MAN L 2000, д.н.з. НОМЕР_2, 1998 р.в., № кузова НОМЕР_4.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що у зв'язку з ненадходженням до бюджету податку в розмірі 107600,00 грн., ДПІ у Шевченківському районі м. Львова зверталась до суду з позовом про його стягнення з ОСОБА_1 Так, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2011 р. (справа № 2а-10812/11/1370) стягнуто з ОСОБА_1 107600,00 грн. податку. Однак постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 р. постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2011 р. було скасовано та прийнято нову, якою в задоволенні позову ДПІ у Шевченківському районі м. Львова відмовлено.

Також судом першої інстанції встановлено, що слідчим відділом прокуратури Львівської області порушено кримінальну справу № 181-0311, з якої виділено матеріали в кримінальну справу № 181-0062 та № 181-0290 щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364, ч.1, 3 ст. 358 КК України (зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень, використання невстановленими особами підроблених документів), а слідчим СУ ГУМВСУ у Львівській області Гелецьким В.І. визнано ОСОБА_1 потерпілим у кримінальній справі № 181-0062, про що винесено постанову від 03.11.2012 р. Згідно з постановою про визнання ОСОБА_1 потерпілим, транспортні засоби зареєстровані на його ім'я незаконно з вини невстановлених слідством осіб.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів.

Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений Постановою КМ України від 07.09.1998 р. № 1388, встановлено єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, та видачі реєстраційних документів і номерних знаків. Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень. Державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції.

Згідно з п. 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

З наведених норм вбачається, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації, а не після. Суд погоджується, що вчинення державної реєстрації транспортного засобу повинно відбуватись тільки при вчиненні іншої дії (тобто, сплата податку).

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 р., яка набрала законної сили, встановлено, що ОСОБА_1 не є платником податку з власників транспортних засобів, та відмовлено ДПІ у Шевченківському районі м. Львова у стягнення податку.

Враховуючи наведені обставини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції та вважає, що при реєстрації транспортних засобів, зареєстрованих на ім'я ОСОБА_1, службові особи Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Львівського МРЕВ ДАІ безпідставно зареєстрували на ім'я ОСОБА_1, RENAULT MIDLINE M180, д.н.з НОМЕР_1, 1998 р.в., № кузова НОМЕР_3 та MAN L 2000, д.н.з. НОМЕР_2, 1998 р.в., № кузова НОМЕР_4.

Таким чином, державну реєстрацію автомобіля RENAULT MIDLINE M180, д.н.з. НОМЕР_1, 1998 р.в., № кузова НОМЕР_3, дата реєстрації 22.05.2009 р та MAN L 2000, д.н.з. НОМЕР_2, 1998 р.в., № кузова НОМЕР_4, дата реєстрації 23.05.2009 р. слід визнати протиправною та скасувати.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі наведеного, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області залишити - без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.03. 2014 року по справі №2а-12232/11/1370 залишити - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий: Р.П. Сеник

Судді : Я.С. Попко

Р.Б. Хобор