11 вересня 2014 р. Справа №804/12199/14
14 год. 45 хвил.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О.
при секретарі судового засідання Чмоні А.О.
за участю представників: позивача відповідача Костюченка В.П. Максимюка М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про часткове визнання протиправними та скасування обов'язкових вимог про усунення порушень,-
12 серпня 2014 року Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування пункту 9 вимоги від 13 травня 2014 року №04-06-05-15/4956.
В обґрунтування позову зазначено наступне:
- із статей 2, 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939) вбачається, що діяльність державної фінансової інспекції повинна стосуватись питань, які прямо або опосередковано пов'язані з бюджетними та іншими інтересами держави у сфері господарської діяльності;
- проте, КП «Теплоенерго» відноситься до комунальної власності і до державної форми власності відношення не має, що вбачається з статуту підприємства;
- плановою перевіркою встановлено, що КП «Теплоенерго» за рахунок власних коштів забезпечило надання пільг своїм працівникам, оплативши додаткові відпустки згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, хоча підприємство і не отримало компенсації цих виплат від Управління праці та соціального захисту населення, у даному випадку виплати у сумі 18991,21 грн. ані бюджетного процесу, ані інтересів держави не стосуються;
- таким чином, вимога відповідача, яка міститься у пункті 9 вимоги від 13.05.2014 року №04-06-15/4956 про відшкодування витрат за рахунок Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення або за рахунок винних осіб, є протиправною, оскільки висунута поза межами повноважень, наданих законодавством Державній фінансовій інспекції.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що підприємством зайво понесені витрати на оплату додаткових відпусток громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на суму 14366,24 грн., що є порушенням пункту 4 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року №936 (далі - Порядок №936). Внаслідок зазначеного порушення, підприємством зайво нараховано та перераховано обов'язкових платежів до державних цільових фондів на загальну суму 4624,97 грн., з них у 2012 році 1607,28 грн. та у 2013 році 3017,69 грн., чим порушено вимоги статті 21 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14.01.1998 року №16/98-ВР.
В судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання пункту 2.8 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на І квартал 2014 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради за період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року.
За результатами перевірки 07.04.2014 року складено акт ревізії від № 06-21/07.
Ревізією питання правильності понесення підприємством витрат на виплату додаткових відпусток громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлено, що протягом ревізійного періоду працівникам підприємства - учасникам ліквідації Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії відповідно до пункту 22 частини 1 статті 20 та пункту 1 частини 1 статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надавались відпустки тривалістю 16 календарних днів, витрати на оплату яких віднесено за рахунок підприємства.
Відповідно до статі 1 Закону України «Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення» фінансування видатків на заходи, пов'язані з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та соціальним захистом населення, провадиться за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначених законами України.
Кошти Фонду витрачаються у порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
За період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року підприємством нараховано та здійснено виплати заробітної плати зазначеним працівникам за час додаткової відпустки на загальну суму 14366,26 грн. (2012 - 4336,96 грн., 2013 - 10029,28 грн.).
Таким чином, підприємством зайво понесені витрати на оплату додаткових відпусток громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на суму 14366,24 грн., що є порушенням пункту 4 Порядку №936.
Внаслідок зазначеного порушення, підприємством зайво нараховано та перераховано обов'язкових платежів до державних цільових фондів на загальну суму 4624,97 грн. (2012 - 1607,28 грн., 2013 - 3017,69 грн.), чим порушено вимоги статті 21 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Внаслідок вищезазначеного завдано матеріальної шкоди (збитків) підприємству у сумі 18991,21 гривень.
На підставі результатів ревізії 13 травня 2014 року складено вимогу №04-06-05-15/4956, пунктом 9 якої у зв'язку із викладеним порушенням КП «Теплоенерго» зобов'язано стягнути кошти у сумі 18991,21 грн. з уповноваженого органу - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої ради м. Дніпропетровська або, в іншому випадку, стягнути з осіб, винних у неподанні документів до уповноваженого органу для відшкодування понесених витрат підприємством на оплату додаткових відпусток громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за рахунок коштів Фонду, шкоду у сумі 18991,21 грн.( 14366,24 грн. - оплата відпусток, 4624,97 грн. - оплата до цільового фонду) у порядку, передбаченому законодавством.
Відмовляючи в задоволенні заявленого позову, суд виходить із того, що механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики, визначений Порядком №936.
Згідно із підпунктом 9 пункту 4 Порядку №936 виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема - оплата додаткової відпустки громадянам строком 14 робочих днів (16 календарних днів) відповідно до пункту 22 частини першої статті 20, пункту 1 частини першої статті 21, пункту 3 частини третьої статті 30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Порядком №936, зокрема пунктом 6, встановлено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінсоцполітики, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера. Графік відпусток громадян та розрахунок витрат для додаткової відпустки на наступний бюджетний рік подаються підприємством до уповноваженого органу разом із зазначеними відомостями. До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
При цьому, керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Враховуючи, що стаття 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» відносить до головних завдань органу державного фінансового контролю, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, суд дійшов висновку про правомірність заявлених вимог, оскільки віднесення спірних виплат на рахунок комунального підприємства розрахунково впливає на бюджетні відносини державного та місцевого рівнів.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування пункту 9 вимоги від 13 травня 2014 року №04-06-05-15/4956.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про часткове визнання протиправними та скасування обов'язкових вимог визнання протиправним та скасування пункту 9 вимоги від 13 травня 2014 року №04-06-05-15/4956 - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 16 вересня 2014 року.
Суддя І.О. Верба