Справа № 127/2831/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Бессараб А. О.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
24 вересня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 11 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про перерахунок пенсії , -
У лютому 2014 року ОСОБА_2 звернулась до Вінницького міського суду Вінницької області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця здійснити перерахунок пенсії з моменту її призначення з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, виплатити недоплачену пенсію, а також проводити її в подальшому.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від11.03.2014 року позов задоволено частково, а саме: визнано відмову управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці у здійсненні перерахунку пенсії протиправною; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, включивши до складових заробітної плати, із якої здійснюватиметься розрахунок пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутові потреби та індексації заробітної плати, а також інші виплати відповідно до довідок від 09.07.2010 року №197 та від 04.12.2013 року №401 про складові заробітної плати з 24.12.2013 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняв нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Сторони в судове засідання не з'явились. Представник відповідача 23.09.2014 року подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (вх. № 21650/14).
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів у відповідності до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України визнала можливим проводити розгляд в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Таким чином, колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач працювала в період з15.01.1996 року по 09.07.2010 року на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб, відповідно до довідки № 55/04-114 від 09.07.2010 року. Згідно зазначеної довідки стаж державної служби становить 14 років 05 місяців 24 дні. З липня 2010 року позивач перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця та отримує пенсію державного службовця.
Листом № 210/11-2 управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця від 08.01.2014 року отримала відмову на своє звернення про перерахунок її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та інших виплат.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається в розмірі не більше 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
А також ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, з тим що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
На підставі наведеного судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо задоволення заявлених вимог у спосіб, строках та межах визначених законом.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не має.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця, - залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 11 березня 2014 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку встановленому ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Залімський І. Г.
Смілянець Е. С.