Копія
25 вересня 2014 р. Справа №818/2381/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач, Конотопська ОДПІ) від 29.04.2014 року № 0005851720 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем - орендна плата з фізичних осіб - у розмірі 36189,48 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між ним та Конотопською міською радою укладено договори:
- договір оренди земельної ділянки від 01.08.2012 р., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0450 га та терміном дії до 01.08.2017 р.;
- договір оренди земельної ділянки від 01.08.2012 р., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,0980 га та терміном дії до 01.08.2017 р.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0450 га встановлена в договорі в сумі 161039,36 грн (357,86 грн за 1 кв.м.). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0980 га встановлена в договорі 350707,94 грн (357,86 грн за 1 кв.м.).
Виконуючи умови договору, позивач систематично сплачує орендну плату, визначену договорами оренди земельних ділянок, а саме орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до встановленого рішенням міської ради від 26.11.2008 р. по договору оренди земельної ділянки площею 0,0980 га підвищуючого коефіцієнту 3 і складає за рік 10521,24 грн, тобто 876,77 грн на місяць. По договору оренди земельної ділянки площею 0,0450 га підвищуючого коефіцієнту 6 і складає за рік 9662,36 грн, тобто щомісячно по 805,20 грн.
29.04.2014 р. Конотопською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0005851720, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 36189,48 грн.
Позивач вважає дане податкове повідомлення-рішення протиправним та зазначає, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є помилковий висновок про те, що розрахунок орендної плати повинен проводитися, виходячи з розміру нормативної грошової оцінки землі, затвердженої рішенням Конотопської міської ради від 26.10.2011 р., яке було введено в дію з 01.01.2013 р., а не грошовою оцінкою землі, затвердженою рішенням Конотопської міської ради від 25.11.2008 р., як це вказано в п. 9 договорів оренди землі від 01.08.2012 р.
Пунктом 35 договорів оренди від 01 серпня 2012 року передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, відповідач не взяв до уваги, що питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.
При цьому зміна грошової оцінки земельної ділянки після укладення договору оренди не тягне за собою автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленого в договорі, а тим більше не встановлює обов'язок орендаря самостійно перераховувати суму податкового зобов'язання з орендної плати та подавати податкову звітність у встановленому порядку до контролюючого органу з урахуванням збільшеного розміру орендної плати. Просить позов задовольнити.
У судове засідання позивач не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, зазначив, що відповідно до п. 12 договорів оренди від 01.08.2012 р. розмір орендної плати переглядається у разі зміни розміру земельного податку. Тобто при зміні розміру земельного податку переглядається сума орендної плати з урахуванням умов договору, а саме підвищуючого коефіцієнту. Вважає, що Конотопською ОДПІ було правомірно винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та Конотопською міською радою укладено договори (а.с.5-7,8-10):
- договір оренди земельної ділянки від 01.08.2012 р., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0450 га та терміном дії до 01.08.2017 р.;
- договір оренди земельної ділянки від 01.08.2012 р., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,0980 га та терміном дії до 01.08.2017 р.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0450 га встановлена в договорі в сумі 161039,36 грн (357,86 грн за 1 кв.м.). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0980 га встановлена в договорі 350707,94 грн (357,86 грн за 1 кв.м.).
29.04.2014 р. Конотопською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0005851720, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 36189,48 грн (а.с.11).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Суб'єктами права власності на землю відповідно до пункту "б" статті 80 Земельного кодексу України (далі - ЗК) є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до частин першої та другої статті 83 ЗК землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт "в" статті 12 ЗК).
Відповідно до статті 206 ЗК використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються, зокрема, Законом України "Про оренду землі", статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що орендна плата сплачується виключно в порядку та розмірі, передбачених договором оренди, питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Наведені норми Податкового кодексу України кореспондують положенням Закону України "Про оренду землі", відповідно до статті 15 якого істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру. При цьому, згідно зі статтею 21 вказаного Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що розмір орендної плати встановлюється саме в договорі оренди, який є єдиною визначеною законодавством підставою для нарахування орендної плати, а жодної іншої форми встановлення розміру орендної плати, ніж договір оренди, не існує.
Законом України "Про оренду землі" законодавець передбачив внесення змін до умов договору щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Разом з тим слід зауважити, що контролюючий орган відповідно до Податкового кодексу України наділений повноваженнями зі здійснення адміністрування податків, зборів, платежів; контролю своєчасності подання платниками податків передбаченої законом звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечення ведення обліку податків, зборів, платежів, проте ініціативою вносити зміни до договорів оренди землі згідно з приписами статей 12, 80, 83 ЗК, статей 21, 30 Закону України "Про оренду землі" наділена одна зі сторін цих договорів, якою у даному випадку є міська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться в комунальній власності.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
Таким чином, суд дійшов висновку, що хоча зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної палати, а відтак і відповідного донарахування податковим органом суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 29.04.2014 р. № 0005851720 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем - орендна плата з фізичних осіб - в сумі 36189,48 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 30 вересня 2014 року.