Рішення від 22.09.2014 по справі 915/1042/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2014 року Справа № 915/1042/14

за позовом: Фонду державного майна України

01601, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9

відповідачі: 1. Виконавчий комітет Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області

55223, Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Леніна, 46

2. Комунальне підприємство «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації»

56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Леніна, 41

3. Реєстраційна служба Доманівського районного управління юстиції у Миколаївській області

56401, Миколаївська область, смт. Доманівка, вул. Леніна, 21-А

4. Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго»

54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40

про: визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності та зобов'язання 3-відповідача вчинити певні дії.

Суддя Смородінова О.Г.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача: Стасюк О.Д., за довіреністю;

Від 1-відповідача: не з'явився;

Від 2-відповідача: не з'явився;

Від 3-відповідача: не з'явився;

Від 4-відповідача: Пронь Д.С., за довіреністю; Левченко О.В., за довіреністю.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач 07.07.14 р. звернувся до господарського суду з позовом: - визнати незаконним та скасувати свідоцтво про право власності від 27.07.2009 серія САВ № 994952, видане виконавчим комітетом Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області; - визнати незаконним та скасувати запис Комунального підприємства «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації» за № 29 в книзі: 1, реєстраційний номер 27878254, тип об'єкта: комплекс, що розташований за адресою: Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Набережна, буд. 11, що був оформлений за відкритим акціонерним товариством «Миколаївобленерго» на підставі свідоцтва про право власності /САВ № 994952 /27.07.2009/, виданого виконавчим комітетом Богданівської сільської ради; - зобов'язати Реєстраційну службу Доманівського районного управління юстиції Миколаївської області внести запис про скасування державної реєстрації права власності за відкритим акціонерним товариством «Миколаївобленерго», яке виникло на підставі свідоцтва про право власності /САВ № 994952 /27.07.2009/, виданого виконавчим комітетом Богданівської сільської ради за № 29 в книзі: 1, реєстраційний номер 27878254, тип об'єкта: комплекс, що розташований за адресою: Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Набережна, буд. 11 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; - зобов'язати Реєстраційну службу Доманівського районного управління юстиції Миколаївської області зареєструвати право власності на комплекс, що розташований за адресою: Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Набережна,11 за державою в особі Фонду державного майна України з видачею свідоцтва на об'єкт нерухомого майна державної власності.

Позовні вимоги ґрунтуються на підставі: рішень виконавчого комітету Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області № 14 від 07.07.2009 р. та № 22 від 21.07.2011 р., рішення Богданівської сільської ради № 1 від 26.03.2014 р.; свідоцтва про право власності серія САВ №994952 від 27.07.2009 р.; листа СБУ від 28.02.2014 р. № 8/1/1-3063; наказу ДАЕК «Миколаївобленерго» від 07.08.1997р. № 116; претензії (лист від 06.03.14 р. № 10-25-2511) до ПАТ «Миколаївобленерго», листа Богданівської сільської ради від 27.03.14 р. № 114; наказу Міністерства юстиції України від 12.12.2011 р. № 3502/5; ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.06.2014 р. по справі № 814/1148/14; норм ст. ст. 2, 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. ст. 3, 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», ст. 393 Цивільного кодексу України, ст. 19 Конституції України, п. 41 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1141 та мотивовані наступним:

як вбачається з матеріалів, надісланих Службою безпеки України (лист від 28.02.2014 № 8/1/1-3063) Наказом ПАТ «Миколаївобленерго» від 07.08.1997 № 116 «О приемке на баланс Вознесенских електрических сетей обьектов межколхозного Совета по зксплуатации Константиновской ГЕС» об'єкти Костянтинівської ГЕС були прийняті на баланс ПАТ «Миколаївобленерго», тобто через 2 два роки після створення зазначеного товариства, а їх вартість не могла бути включена до вартості його статутного капіталу. Таким чином, об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди Костянтинівської ГЕС, які розташовані за адресою: вул. Набережна, 11, село Богданівка Доманівський район Миколаївської області не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Миколаївобленерго» та є державними.

Рішеннями виконавчого комітету Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області від 07.07.2009 № 14 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна» та від 21.07.2011 № 22 «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна», прийнятих всупереч абз. 4 підпункту а) пункту 8.1 розділу VIII Положення, протиправно змінено форму власності з державної на приватну, чим порушено майнові інтереси держави.

Богданівська сільська рада Доманівського району Миколаївської області листом від 27.03.2014 № 114 повідомила Фонд про те, що своїм рішенням від 26 березня 2014 року № 1 скасувала рішення виконавчого комітету Богданівської сільської ради від 07.07.2009 № 14 «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна» та від 21.07.2011 № 22 «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна» як такі, що не відповідають чинному законодавству. Разом з тим свідоцтво про право власності від 27.07.2009 серія САВ № 994952 та запис Комунального підприємства «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації» за № 29 в книзі: 1, реєстраційний номер 27878254, тип об'єкта: комплекс, що розташований за адресою: Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Набережна, буд. 11, що був оформлений за відкритим акціонерним товариством «Миколаївобленерго» на підставі свідоцтва про право власності /САВ № 994952/27.07.2009/, виданого виконавчим комітетом Богданівської сільської ради залишаються не скасованими.

Позивач зважає на те, що державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій є об'єктом управління державної власності, а Фонд забезпечує захист майнових прав держави на території України відповідно до законодавства, а за її межами -відповідно до чинних міжнародних договорів у межах своїх повноважень (підпункт і) пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»), тому Фонд вважає, що право власності на комплекс, що розташований за адресою: Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Набережна, буд. 11, має бути зареєстровано за державою в особі Фонду.

Про порушення прав держави щодо зміни форми власності з державної на приватну, Фонду стало відомо з листа Служби безпеки України від 28.02.2014 № 8/1/1-3063, який надійшов на адресу Фонду 03.03.2014.

1-Відповідач (виконавчий комітет Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області) відзив по суті спору не надав, жодного разу в судове засідання свого представника не направив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать відмітки канцелярії на зворотніх сторонах судових ухвал.

Але, 22.09.14 р. факсимільним зв'язком 1-відповідач направив лист, в якому зазначає, що позов визнає в повному обсязі та просить розглянути справу без його присутності.

2-Відповідач (Комунальне підприємство «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації») у відзиві (вх. № 14990/14 від 18.08.14 р.) вважає, що, по-перше, не є належним відповідачем по справі так як жодним чином не порушувало інтереси держави, або інших осіб по даній справі, не приймало рішень, які б порушували права сторін по справі, а тільки у встановленому законом порядку здійснювало технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна та реєстрацію прав на нерухоме майно відповідно до наданих на той час БТІ прав та повноважень; по-друге, станом на момент звернення до суду та на час розгляду справи всі питання пов'язані з реєстрацією прав власності на нерухоме майно підвідомчі Реєстраційній службі, а не органам БТІ. Отже, за вказаних обставин, 2-відповідач вважає безпідставним залучення позивачем КП «Вознесенське МБТІ» до розгляду даної справи в якості відповідача.

Стосовно правової позиції сторін по справі КП «Вознесенське МБТІ» не може надати жодних коментарів та цілком покладається на розсуд суду.

3-Відповідач (Реєстраційна служба Доманівського районного управління юстиції у Миколаївській області) в письмових запереченнях (вх. № 14963 від 15.08.14 р.) вважає себе неналежним відповідачем по справі, просить в задоволенні позовних вимог до реєстраційної служби відмовити посилаючись на те, що, по-перше, з 01.01.13 р. набрав чинності новий порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, до зазначеної дати реєстраційна служба не реєструвала і не могла реєструвати права власності на нерухоме майно в силу зазначених підстав; по-друге, в разі винесення судом рішення про скасування права власності за ВАТ «Миколаївобленерго» та визнання права власності за державою в особі Фонду державного майна України, службою буде проведено державну реєстрацію права власності за державою в особі Фонду державного майна України. Рішення суду в такому разі і буде документом, що підтверджує виникнення права власності. Взагалі, 3-відповідач вказує на те, що в позовній заяві не наведено жодного аргументу щодо дій реєстраційної служби Доманівського управління юстиції у Миколаївській області якими порушені, або оспорювані права і охоронюваних законом інтересів позивача.

2-Відповідач та 3-відповідач також в судове засідання своїх представників не направили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчать відмітки канцелярії на зворотніх сторонах судових ухвал. Водночас, письмово клопотали перед судом про розгляд даної справи без їх участі.

4-Відповідач (ПАТ «Миколаївобленерго») у відзиві (вх. № 15315 від 21.08.14р.) просить суд припинити провадження по справі на підставі п.п. 1 та 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вимоги позовної заяви не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства через те, що позивачем не дотримано правила підсудності стосовно вимог, які ним заявляються.

Крім того, вимоги позивача про зобов'язання реєстраційної служби зареєструвати право власності на майно за останнім є безпідставними у зв'язку з тим, що суду не надані докази того, що Фонд державного майна України звертався до вказаного уповноваженого органу за реєстрацією відповідного права, і йому в цьому було відмовлено. Також, всупереч вимогам п. 5 ч. 2 ст. 54 ГПК України, позивачем в позовній заяві не наведено обставини, на яких ґрунтується позов, та не зазначено докази, які його підтверджують.

По суті спору відповідач звертає увагу суду на той факт, що Костянтинівська ГЕС до переходу на баланс Вознесенських електричних мереж перебувала на балансі відповідної міжколгоспної ради. Натомість відсутні дані, що ця ГЕС будь-коли перебувала на балансі державного підприємства, установи, організації, а відтак, являлась державною власністю.

22.09.2014 року за результатами розгляду справи суд, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши представників сторін, суд -

встановив:

Причиною спору в даній справі стало питання про наявність або відсутність підстав, по-перше, для визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно - комплекс від 27.07.2009 серія САВ № 994952, видане виконавчим комітетом Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області власнику - ВАТ ЕК «Миколаївобленерго».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про власність» власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності, зокрема передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування, а також у довірчу власність іншим особам. Всім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава безпосередньо не втручається в господарську діяльність суб'єктів права власності.

Втім, матеріали справи свідчать про наступні факти та події:

1. - 10.02.2009 р. Вознесенським міжміським бюро технічної інвентаризації (на замовлення ВАТ ЕК «Миколаївобленерго») було виготовлено технічний паспорт на нежитлову будівлю комплекс будівель с. Богданівка, інф. № 825, власник - Відкрите акціонерне товариство ЕК «Миколаївобленерго», ідеальна частина 1/1.

- 17.03.2009 р. Богданівська сільська рада Доманівського району Миколаївської області своїм рішенням № 5 не дала згоду ВАТ «Миколаївобленерго» на визнання права власності на об'єкти нерухомого майна: Богданівське поштове відділення та Костянтинівську ГЕС, в зв'язку з тим, що відсутні документи, які б свідчили про право власності даних об'єктів.

- 07.07.2009 р. рішенням № 14 виконавчий комітет Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області, на підставі заяви ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» оформив право власності з видачею свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна - будівля ГЕС по вул. Набережна, буд. 11 в селі Богданівка Доманівського району Миколаївської області Відкритому акціонерному товариству ЕК «Миколаївобленерго».

- 27.07.2009 р. виконавчим комітетом Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області було оформлено та видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно Серія САВ № 994952, згідно якого за Відкритим акціонерним товариством ЕК «Миколаївобленерго» комунальним підприємством «Вознеське міжміське бюро технічної інвентаризації» зареєстровано право власності (номер запису 29 в книзі1, реєстраційний номер: 27878254) на комплекс за адресою: Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Набережна, буд. 11.

- 21.07.2011 р. виконавчий комітет Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області, враховуючи документи та заяву від керівництва ПАТ «Миколаївобленерго», прийняв рішення № 22, яким в зв'язку зі зміною найменування юридичної особи з ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» на ПАТ «Миколаївобленерго» надано дозвіл на виготовлення свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди Костянтинівської ГЕС, які розташовані за адресою: вул. Набережна, 11, село Богданівка Доманівський район Миколаївська область Публічному акціонерному товариству «Миколаївобленерго».

- 26.03.2014 року Богданівська сільська рада Доманівського району Миколаївської області своїм рішенням № 1, розглянувши претензію Фонду державного майна України, скасувала рішення виконавчого комітету Богданівської сільської ради № 14 від 07.07.09 р. «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна» та № 22 від 21.07.2011 р. «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна», які такі, що не відповідають чинному законодавству.

Відповідно до змісту п. 9 та п. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Таким чином, скасування рішень виконкому відповідною радою не суперечить приписам наведеного Закону. Водночас, вищенаведене рішення ради від 26.03.2014 р. не оскаржено зацікавленими особами та не визнано незаконним в судовому порядку, отже є діючим та підлягає виконанню, оскільки згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Згідно з п. 1 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані. Форми, найменування і порядок прийняття актів державними чи іншими органами (далі - акти) залежать від місця даного органу в системі відповідних органів та його компетенції і регламентуються Конституцією України, відповідними законами України та положенням (статутом) про такий орган.

Статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» саме встановлені підстави для видачі свідоцтва, що підтверджує виникнення права власності на нерухоме майно.

З огляду та зазначене, суд наголошує на тому, що свідоцтво про право власності є правовстановлюючим документом, а тому може бути предметом спору у господарських судах.

2. - Згідно з п. 1.1 Статуту Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго» (дата реєстрації 06.09.1995 р.) Державна акціонерна енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» заснована відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 31.08.1995 р. № 170 шляхом перетворення Державного підприємства «Миколаївобленерго» у Державну акціонерну енергопостачальну компанію «Миколаївобленерго» відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995 р. № 282/95 «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України».

Відповідно до п. 4.1 цього Статуту засновником компанії є держава в особі Міністерства енергетики та електрифікації України і володіє 100% акцій.

Згідно розділу 6 пункту 6.3 змін та доповнень до Статуту ДАК ЕК «Миколаївобленерго» (дата реєстрації 30.05.1996р.) після прийняття рішення про приватизацію та передачі акцій компанії, що належать державі, Фонд державного майна України він (ФДМУ) стає єдиним акціонером компанії і передає Міністерству енергетики та електрифікації України управління державного пакету акцій компанії.

- Згідно з п. 1.1 Статуту ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» (дата реєстрації - 01.02.2005 р.) Відкрите акціонерне товариство Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» створене шляхом перетворення Державної акціонерної компанії «Миколаївобленерго» у Відкрите акціонерне товариство Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго».

- Згідно з п. 1.1 Статуту ПАТ «Миколаївобленерго» (дата реєстрації - 14.04.2011 р.) Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» є правонаступником всіх прав та зобов'язань Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго».

- 17 березня 1997 року Наказом № 11-ДПК Фонд державного майна України прийняв рішення про приватизацію майна об'єкту, який перетворено у Відкрите акціонерне товариство у процесі корпоратизації шляхом продажу акцій.

За твердженням позивача, 70% акцій ПАТ «Миколаївобленерго», на сьогоднішній день належать державі з функціями корпоративного управління ФДМ України.

3. Згідно ст. 10 Конституції (Основного Закону) Української Радянської Соціалістичної Республіки від 20.04.1978 (аналогічно ст. 5 в редакції від 30.01.1937 р.) в УРСР існувала соціалістична власність або у формі державної власності (всенародне добро), або у формі кооперативно-колгоспної власності (власність окремих колгоспів, власність кооперативних об'єднань).

Статтею 137 Цивільного кодексу УРСР (станом на 1997 р.) визначено, що майно, яке не має власника або власник якого невідомий (безхазяйне майно), надходить у власність держави за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою фінансового органу. Безхазяйне майно, що належало колгоспному дворові, надходить у власність колгоспу, на території якого знаходиться це майно, за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою колгоспу. Заява про визнання майна безхазяйним може бути подана не раніше як через один рік після прийняття майна на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів. Порядок виявлення та обліку безхазяйного майна визначається Міністерством фінансів Української РСР.

З наданих суду доказів вбачається наступне:

- 31.08.1995 р. Наказом № 170 Міністерством енергетики та електрифікації України «Про створення Державної акціонерної компанії «Миколаївобленерго» було затверджено акт оцінки цілісного майнового комплексу Державного енергопостачального підприємства «Миколаївобленерго» та засновано на базі державного енергопостачального підприємства «Миколаївобленерго» - Державну акціонерну компанію «Миколаївобленерго» з затвердженням її Статуту.

- 06.09.1995 р. виконавчим комітетом Миколаївської міської ради оформлено свідоцтво про державну реєстрацію Державної акціонерної компанії «Миколаївобленерго».

- 21.06.1996 р. Наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 21.06.1996 р. № 104 «Про передачу акцій Державної акціонерної компанії «Миколаївобленерго» вирішено передати Фонду державного майна України документи згідно з актом приймання-передачі та визначити разом з Фондом державного майна України порядок передачі Міненерго управління частками (паями, акціями) майна Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго».

- 07.08.1997 р. Державна акціонерна енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» Вознесенські електричні мережі Наказом № 116 встановила у зв'язку з саморозпуском міжколгоспної ради, обладнання Костянтинівської ГЕС та об'єкти, які відносяться до інфраструктури по обслуговуванню ГЕС протягом останніх 10 років, які фактично є безхозними, та тільки завдяки рівню експлуатації, що склався та підтримується Арбузинським ГЕС в задовільному стані вважати прийнятими на баланс Вознесенських електричних мереж Костянтинівську ГЕС.

Загальні відомості по Костянтинівській ГЕС свідчать про початок її будівництва - 1952 рік та ввод - 01.02.1995 р.

Підтвердженням того, що нерухоме майно - Костянтинівська ГЕС не увійшло до Статутного фонду товариства у зв'язку з тим, що було прийнято лише на баланс ПАТ «Миколаївобленерго» також виступають: лист ПАТ «Миколаївобленерго» № 01/30-995 від 21.02.2014 р.; довідка ПАТ «Миколаївобленерго» про балансову вартість об'єктів основних засобів № 003/250 від 31.10.08 р., Наказ Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго» № 116 від 07.08.1997 р.; довідка ПАТ «Миколаївобленерго» № 01/28-5211 від 11.09.2014 р.

Отже, беручи до уваги вищенаведені норми та правовий статус 4-відповідача, Державна акціонерна компанія «Миколаївобленерго» (на даний час - ПАТ «Миколаївобленерго») не мала законних підстав для самовільного взяття на баланс у 1997 році спірне майно, яке вважало безхазяйним.

4. Дослідивши вищенаведені факти та обставини, оцінивши відповідно до вимог ст. 43 ГПК України докази надані учасниками судового процесу, проаналізувавши норми діючого законодавства, які регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність заявлених вимог відносно визнання незаконними та скасування свідоцтва про право власності з записом КП ММБІ в реєстраційній книзі.

Так, судом беззаперечно встановлено факт належності спірного майна - Костянтинівської ГЕС до державної власності.

Відповідно до абзацу 8 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначено, що державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій є об'єктом управління державної власності.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону Фонд державного майна України є суб'єктом управління об'єктами державної власності.

Згідно приписів ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

За змістом пунктів 3, 4 частини 1 ст. 4 вказаного Закону до основних завдань Фонду державного майна України належать, управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план приватизації або план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України; захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій, а також корпоративних прав держави на території України та за її межами.

Фактично зазначене державне майно вибуло з володіння Держави поза волею власника майна, внаслідок незаконних дій відповідачів, оскільки Костянтинівська ГЕС у процесі корпоратизації не увійшла до статутного фонду ПАТ «Миколаївобленерго» та є власністю держави в особі Фонду державного майна України.

Лист від 18.07.14 р. за № 01/12-1514 Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо можливості приватизації, зокрема, - Костянтинівської ГЕС, як об'єкта державної власності, підтверджує, що рішення про відчуження Костянтинівської ГЕС до приватної або колективної власності органом управління не приймалось.

Таким чином, спростовуються доводи 4-відповідача стосовно недоведеності позивачем того, що саме позивач уповноважений державою здійснювати функції щодо управління майном, що розташоване на території України (в тому числі майна, зазначеного в оспорюваному акті).

Згідно із статтею 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Отже, судом встановлена незаконність (без відома та згоди ФДМУ) набуття товариством права власності на об'єкт - Костянтинівську ГЕС, що мало наслідком противоправне вибуття його з власності держави та порушення в зв'язку з цим законних інтересів останньої. Тим більше, що таке набуття майна відбулося на підставі скасованих в подальшому рішень виконкому № 14 і № 22 Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області.

Тому, оскаржуване свідоцтво серія САВ 994952 від 27.07.2009 р. про право власності на нерухоме майно серія САВ № 994953 видане виконавчим комітетом Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області від 27.07.2009 р., яким зареєстровано за ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» право власності на нерухоме майно: комплекс (?) за адресою: вул. Набережна, буд. 11 с. Богданівка Доманівського району Миколаївської області як і запис № 29 в книзі: 1 є незаконними та повинні бути скасовані.

Відповідно до приписів п. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За правилами ст. ст. 32, 33 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Водночас, суд зауважує на недоведеності позивачем порушення його прав реєстраційною службою із-за відсутності відповідного спору, в зв'язку з чим позовні вимоги до 3-відповідача є передчасними, отже задоволенню в цій частині не підлягають.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 ГПК України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Беручи до уваги, вищенаведену процесуальну норму, суд покладає стягнення судового збору з 4-відповідача, оскільки спір виник внаслідок ініціативи неправомірних дій саме цієї юридичної особи.

Таким чином, керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати незаконним та скасувати свідоцтво про право власності від 27.07.2009 серія САВ № 994952, видане виконавчим комітетом Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області.

3. Визнати незаконним та скасувати запис Комунального підприємства «Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації» за № 29 в книзі: 1, реєстраційний номер 27878254, тип об'єкта: комплекс, що розташований за адресою: Миколаївська область, Доманівський район, с. Богданівка, вул. Набережна, буд. 11, що був оформлений за відкритим акціонерним товариством «Миколаївобленерго» на підставі свідоцтва про право власності /САВ № 994952 /27.07.2009/, виданого виконавчим комітетом Богданівської сільської ради.

4. В задоволенні інших вимог відмовити.

5. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» (54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40, код ЄДРПОУ 23399393) на користь Фонду державного майна України (01601, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) - 2436,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Повне рішення складено 29 вересня 2014 року.

Суддя О.Г.Смородінова