Рішення від 23.09.2014 по справі 903/818/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 вересня 2014 р. Справа № 903/818/14

за позовом державного комунального підприємства "Луцьктепло"

до Волинського територіального відділення Антимонопольного комітету України

про визнання частково недійсним та скасування рішення

Суддя Філатова С.Т.

за участю представників сторін:

від позивача: Наумчук В.А., дов. №27/08 від 07.01.2014р.

від відповідача: Луговий С.А., дов. №13 від 22.01.2014р., Лесів О.А., дов. №9 від 13.01.2014р.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки учасників судового процесу.

В судовому засіданні присутній кореспондент ТРК "Аверс, здійснюється відеозапис відповідно до ч.1 ст.4 4 ГПК України.

Суть спору: державне комунальне підприємство "Луцьктепло" звернулось з позовом про визнання недійсними та скасування п.п. 2, 3, 4 рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2014р. №24 «Про визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу», якими визнано, що державне комунальне підприємство «Луцьктепло» неправомірно нарахувавши плату за спожиту теплову енергію та послугу з постачання гарячої води споживачам м. Луцька згідно із затвердженими нормативами протягом 2013 року та І кварталу 2014 року без врахування показів лічильників, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене частиною 1 статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води в межах м. Луцька шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; накладено на державне комунальне підприємство «Луцьктепло» штрафу у розмірі 15 000 гривень; зобов'язано державне комунальне підприємство «Луцьктепло» припинити порушення, зазначене у п. 2 резолютивної частини рішення шляхом здійснення перерахунку плати за послуги з постачання гарячої води гр. ОСОБА_5 (АДРЕСА_1) з врахуванням показників квартирного лічильника за період з жовтня 2013 року по червень 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що статтею 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

Пунктом 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630 (далі по тексту - Правила надання послуг) передбачено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.

Нарахування плати за послуги з постачання гарячої води та теплової енергії за показами квартирних засобів обліку є нічим іншим як застосуванням засобу вимірювальної техніки.

Дії позивача по нарахуванню плати за спожиту теплову енергію та послугу з постачання гарячої води споживачам м. Луцька згідно із затвердженими нормативами протягом 2013 та І кварталу 2014 року без врахування показів квартирних лічильників, які не пройшли чергову метрологічну повірку, є правомірними, оскільки спрямовані на виконання імперативного припису Закону.

Стверджує, що при прийнятті п. 2 рішення відповідачем порушено та неправильно застосовано норму статті 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Відповідно до підпункту 4 пункту 32 Правил надання послуг виконавець зобов'язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж. У даній нормі не йдеться про обов'язок виконавця повідомляти споживача про необхідність проведення чергової повірки квартирного лічильника.

Відтак, відповідачем неправильно застосовано норму пп.4 п.32 Правил надання послуг.

Ні Правилами надання послуг, ні жодним іншим чинним нормативно-правовим актом, ні договорами, укладеними зі споживачами, не передбачено обов'язку позивача завчасно повідомляти споживача про необхідність проведення чергової повірки квартирного лічильника. Відповідно не існує також і будь-якого «порядку повідомлення споживачів про необхідність проведення чергової повірки лічильників гарячої води та теплової енергії», передбаченого чинним законодавством України або договором.

Обґрунтування оскаржуваного рішення посиланням на неіснуючий «порядок повідомлення споживачів...» також свідчить про незаконність такого рішення.

У рішенні міститься відверто недостовірна інформація, а саме про те, що представником позивача, ніби то, визнано вчинення порушення та у зв'язку із важким фінансовим становищем було висловлено прохання про зменшення розміру штрафних санкцій (абз.4 с.8 рішення).

Вказане твердження спростовується «Зауваженнями до подання з попередніми висновками за результатами розгляду справи №12-14 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції ДКП «Луцьктепло» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води в межах м.Луцька», поданими відповідачу листом від 20.06.2014р. за №3322/08/14, а також письмовими поясненнями посадових осіб позивача, які брали участь у засіданні адміністративної колегії Волинського ОТВ АМК України 26.06.2014р.

Повідомляє, що оскаржуване рішення було одержано позивачем 07 липня 2014 року, що підтверджується штампом реєстрації вхідної кореспонденції на супровідному листі «Про надсилання рішення».

Відповідач у письмових поясненнях від 15.09.2014р. №20/1.25-1583 позов заперечив, мотивуючи тим, що відповідно до статей 16, 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Порядок надання послуг з гарячої води врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» (надалі - Правила надання послуг).

Відповідно до пунктів 9,10 Правил надання послуг у квартирі (будинку садибного типу) квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

Аналогічні права споживача щодо взяття на облік та проведення повірки приладів обліку за кошти виконавця передбачено у п.29 Правил (пункт 5,6) та частини 3 ст.28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

За результатами розгляду звернень споживачів було встановлено, що ДКП «Луцьктепло» після завершення міжповірочного терміну квартирних приладів обліку не проводить їх повірки, не повідомляє належним чином споживачів про необхідність проведення такої повірки та справляє плату з заявників за нормативами споживання при наявності квартирних засобів обліку, не довівши при цьому неправильність показів цих лічильників.

Зазначені дії ДКП «Луцьктепло» призводили до ущемлення інтересів заявників та до значного зростання витрат на послуги з постачання гарячої води. При цьому, навіть після проведення споживачами за власні кошти повірки лічильників та підтвердження правильності їх роботи, ДКП «Луцьктепло» відмовлялось проводити перерахунок розміру нарахувань плати за послуги гарячої води з врахуванням показів приладів обліку.

У типовому договорі про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року також визначено зобов'язання виконавця контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж (підпункт 4 пункту 19 договору).

Відповідно до Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, визначеного додатком до Постанови №869, періодична повірка, обслуговування та ремонт квартирних засобів обліку води і теплової енергії входить до складу послуг, які отримує споживач з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

У Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та у Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затверджених Постановою № 869, не передбачено для водоканалів та підприємств теплових мереж джерел для покриття витрат з повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку.

Органи місцевого самоврядування, в тому числі виконавчий комітет Луцької міської ради, при затвердженні тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не передбачив відшкодування витрат на повірку приладів обліку води. Таким чином, не було передбачено фінансового джерела для покриття витрат з повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку для ДКП «Луцьктепло».

Враховуючи наявність вищезазначеної проблеми територіальне відділення рекомендувало ДКП «Луцьктепло» для реалізації зобов'язання щодо контролю установлених міжповірочних термінів приладів обліку води належним чином та завчасно інформувати споживачів про необхідність проведення повірки приладів обліку за кошти споживача.

Надходження протягом вересня 2013 року - квітня 2014 року до територіального відділення такої значної кількості звернень на дії ДКП «Луцьктепло» з приводу одного і того ж питання, виявлення нарахування плати споживачам без врахування показів приладів обліку під час розгляду справи підтверджують систематичне порушення зі сторони ДКП «Луцьктепло» законодавства про захист економічної конкуренції.

Займаючи монопольне (домінуюче) становище на ринку, ДКП «Луцьктепло» належним чином не повідомляло споживачів про причини проведення повірки приладів обліку води за кошти власників цих лічильників та після направлення листів про проведення повірки __ лічильників простим відправленням, не перевіривши отримання такого листа споживачем, проводило нарахування плати за послугу гарячої води за нормативами споживання без врахування показів приладів обліку, що прямо заборонено пунктом 10 Правил надання послуг.

Зазначені дії ДКП «Луцьктепло» в цілому щодо перекладення свого обов'язку з повірки приладів обліку на споживачів послуг гарячої води без належного повідомлення про необхідність проведення повірки за їх кошти було кваліфіковано як порушення законодавства про захист економічної конкуренції у справі № 12-14 та відповідно накладено штрафні санкції.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники відповідача позов заперечили з підстав, викладених у письмових поясненнях від 15.09.2014р. №20/1.25-1583. Долучили до матеріалів справи ухвалу апеляційного суду Волинської області від 24.04.2014р. у справі №161/18948/13-ц за позовом ОСОБА_6 до ДКП «Луцьктепло» про скасування неправомірного нарахування боргу та відшкодування моральної шкоди та зустрічним позовом ДКП «Луцьктепло» до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості за надані послуги по теплопостачанню; лист ДКП «Луцьктепло» від 16.05.2014р. №2811/14.

В судовому засіданні оглянуто справу №41-13 про порушення державним комунальним підприємством "Луцьктепло" законодавства про захист економічної конкуренції.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до справи докази, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Закону України «Про природні монополії» ДКП «Луцьктепло» займає монопольне (домінуюче) становище на ринку транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами у межах м.Луцька та включене до Зведеного переліку суб'єктів монополій під №375, про що зазначено на офіційному сайті Антимонопольного комітету України.

Рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради від 28.12.2006 року №695-1 від 24.09.2013 року №577-1 «Про виконавців послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Луцька» визначено, що виконавцями послуг з централізованого опалення, централізованого постачання колодної та гарячої води і водовідведень, електро- та газопостачання, вивезення твердих побутових відходів, технічного обслуговування та ремонту ліфтів - підприємства та організації, що надають комунальні послуги для потреб споживачів, а саме: з централізованого опалення - державне комунальне підприємс «Луцьктепло» та інших виробників теплової енергії; з централізованого постачання гарячої води - державне комунальне підприємство «Луцьктепло», інших виробників гарячої води.

До територіального відділення протягом 2013-2014 років надійшли звернення гр. ОСОБА_6 (АДРЕСА_2), гр. ОСОБА_7 (АДРЕСА_3), гр. ОСОБА_4 (АДРЕСА_4), а також гр. ОСОБА_8 (АДРЕСА_1) щодо нарахування плати за спожиту теплову енергію/гаряче водопостачання за нормативами без врахування показів лічильників.

20.03.2014р. Волинське обласне територіальне відділення АКУ надіслало ДКП «Луцьктепло» рекомендації, відповідно до яких рекомендувало останньому вжити заходів, спрямованих на припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого постачання гарячої води шляхом приведення порядку нарахування плати за спожиту гарячу воду гр. ОСОБА_7 (АДРЕСА_3) у відповідності до законодавства України; провести перерахунок гр. ОСОБА_7 за спожиту гарячу воду відповідно до показань приладів обліку за вересень 2013 року - листопад 2013 року (а.с. 42-45).

Листом від 04.04.2014р. №2016108/14 ДКП «Луцьктепло» повідомило Волинське обласне територіальне відділення АКУ про виконання рекомендацій від 20.03.2014р. №41 та проведення перерахунку плати за послуги з гарячого водопостачання по особовому рахунку гр. ОСОБА_7 (а.с. 46).

Листом від 16.05.2014р. №2811/14 ДКП «Луцьктепло» повідомило про врахування зауважень адміністративної колегії територіального відділення та проведення у розрахунках за травень місяць 2014 року перерахунків плати за послуги з опалення по квартирах №№ 13, 14, 16, 21, 36, 82, 104, 108 по. вул. Кравчука №11В в м. Луцьку, знявши про цьому нарахування по нормативу і провівши нарахування по показниках квартирних лічильників теплової енергії.

26.06.2014р. рішенням адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2014р. №24 «Про визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» п.п. 2, 3 ,4, визнано, що державне комунальне підприємство «Луцьктепло» неправомірно нарахувавши плату за спожиту теплову енергію та послугу з постачання гарячої води споживачам м. Луцька згідно із затвердженими нормативами протягом 2013 року та І кварталу 2014 року без врахування показань лічильників, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене частиною 1 статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води в межах м. Луцька шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; накладено на державне комунальне підприємство «Луцьктепло» штрафу у розмірі 15000,00 гривень; зобов'язано державне комунальне підприємство «Луцьктепло» припинити порушення, зазначене у п. 2 резолютивної частини рішення шляхом здійснення перерахунку плати за послуги з постачання гарячої води гр. ОСОБА_5 (АДРЕСА_1) з врахуванням показників квартирного лічильника за період з жовтня 2013 року по червень 2014 року (а.с. 10-14).

Рішення обґрунтоване посиланням на ст.ст. 48, 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Державне комунальне підприємство «Луцьктепло» оскаржує п.п. 2, 3, 4 рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2014р. №24 «Про визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу», як такі, що прийняті з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права, зокрема, ст. 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України оскаржуються до господарських судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Оскаржуване рішення позивачем отримано 07.07.2014р., що підтверджується штампом ДКП «Луцьктепло» на супровідному листі Волинського обласного територіального відділення АКУ від 03.07.2014р. №26/1.34-1173 «Про надсилання рішення» (а.с. 10), звернення до суду відбулось 03.09.2014р., що стверджується штемпелем господарського суду Волинської області на позовній заяві (а.с. 2), тобто в межах двохмісячного строку.

Стаття 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" відносить до основних завдань названого Комітету, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції" державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.

Статтею 13 названого Закону визначено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, зокрема обмеження конкурентоспроможності інших суб'єктів господарювання, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається: встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; часткова або повна відмова від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання.

Згідно оспорюваного рішення державне комунальне підприємство «Луцьктепло», неправомірно нарахувавши плату за спожиту теплову енергію та послугу з постачання гарячої води споживачам м. Луцька згідно із затвердженими нормативами протягом 2013 року та І кварталу 2014 року без врахування показів лічильників, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене частиною 1 статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води в межах м. Луцька шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

При цьому накладення штрафу покликане тим, що обов'язок відповідача провести повірку засобів обліку прямо встановлений як нормами закону і правил, так і положеннями укладеного між сторонами договору, а саме: ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п.п. 9, 29, 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року №630, п. 3 ч. 19 договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води від 01.09.2009р.

Згідно ч. 3 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Пунктом 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року №630, передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Пунктом 10 Правил встановлено, що справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показів засобів обліку.

Відповідно до п. 16 Правил у разі виникнення сумнівів щодо правильності показань квартирних засобів обліку споживач в установленому порядку може проводити їх позачергову повірку за власні кошти, про що інформує виконавця. Якщо виявлена у показаннях помилка виходить за межі, передбачені у паспорті квартирного засобу обліку, виконавець повинен здійснити перерахунок плати за споживання води та/або теплової енергії з дня останньої повірки або встановлення засобу обліку, якщо його повірка не проводилась, шляхом зменшення плати на відсоток, який перевищує встановлені межі точності для цього типу засобу обліку, до моменту виявлення помилки.

У відповідності до п.п. 9, 29, 32 Правил споживач має право на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку, а виконавець зобов'язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж.

Згідно п. 24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затверджений постановою КМУ від 1.06.2011 р. N 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, з розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.

За умовами договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води від 01.09.2009р. (п. 3 ч. 19), укладеного між ДКП «Луцьктепло» та гр. ОСОБА_5, саме на ДКП «Луцьктепло», як виконавця послуг, покладається обов'язок контролювати установлені міжпровірочні інтервали, проводити періодичну перевірку квартирних засобів обліку гарячої води і теплової енергії, забезпечувати їх обслуговування та ремонт (у т.ч. демонтаж, транспортування та монтаж) (а.с. 84-89).

Таким чином, обов'язок відповідача провести повірку лічильника обліку гарячої води у квартирі, де проживає гр. ОСОБА_5, прямо встановлений як нормами закону, так і положеннями укладеного між сторонами договору.

Статтею 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції» до повноважень органів Антимонопольного комітету України віднесено, зокрема, прийняття рішення про припинення порушення вимоги законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно з п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, є зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

Частиною 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що за порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Дії ДКП «Луцьктепло» щодо нарахування плати за спожиту теплову енергію та послугу з постачання гарячої води споживачам м. Луцька згідно із затвердженими нормативами протягом 2013 року та І кварталу 2014 року без врахування показів лічильників, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку та внаслідок перекладання свого обов'язку з повірки приладів обліку на споживачів послуг гарячої води було кваліфіковано як порушення законодавства про захист економічної конкуренції у справі №12-14 та відповідно накладено штрафні санкції.

Судом на врахування п. 12 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» з'ясовано, що нарахування гр.ОСОБА_5 та іншим споживачам плати за послугу з постачання гарячої води без врахування показів лічильника внаслідок невиконання зобов'язань по повірці засобів обліку призвело до нарахування додаткових сум та ущемлення їх прав.

Дослідивши долучені докази, суд дійшов висновку, що територіальним відділенням доведено факти порушення ДКП «Луцьктепло» законодавства про захист економічної конкуренції і рішення від 26.06.2014р. №24 «Про визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» прийнято у відповідності до норм матеріального права, зокрема, ст.ст. 50, 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п.п. 9, 29, 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а тому правові підстави для визнання недійсними п.п. 2, 3, 4 рішення відсутні.

Суд не приймає доводи позивача щодо прийняття п. 2 оскаржуваного рішення внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, зокрема, ст. 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», оскільки ст. 11 Закону визначає загальне положення щодо застосування засобів вимірювальної техніки лише за умови, якщо вони пройшли повірку.

Водночас, ч. 3 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п.п. 9, 29, 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, п. 3 ч. 19 договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води від 01.09.2009р. покладений обов'язок щодо повірки засобів обліку води і теплової енергії на виконавця послуг - ДКП «Луцьктепло».

Тобто, ДКП «Луцьктепло», не виконавши обов'язок, покладений на нього як нормами закону, правилами, так і договору, переклав відповідальність за невиконання цього обов'язку по повірці засобів обліку на споживачів.

Що стосується доводів позивача щодо незаконних вимог відповідача по повідомленню споживачів про необхідність проведення чергових повірок квартирних лічильників, то, зважаючи на те, що нормами закону, правил та договору саме на виконавця послуг покладений обов'язок повірки засобів обліку, у разі неможливості виконання цих приписів внаслідок не закладення відповідних витрат у тариф у 2013 році, виконавець у договірному порядку повинен був це вирішувати безпосередньо зі споживачами, попередньо повідомивши їх.

Нарахування виконавцем плати без урахування показів засобів обліку при невиконанні саме ним обов'язку по повірці засобів є незаконним, саме тому, враховуючи рекомендації АКУ, ДКП «Луцьктепло» і було проведено перерахунок плати за послуги з гарячого водопостачання заявнику гр. ОСОБА_7 та споживачам послуг по АДРЕСА_4 (а.с. 46).

Незаконність нарахувань плати без врахування показів лічильника визнано і ухвалою апеляційного суду Волинської області від 24.04.2014р. у справі №161/18948/13-ц (а.с. 65-70).

Що стосується заперечень позивача на інформацію в рішенні про визнання ним порушень, то воно на суть рішення не впливає і правові висновки суду щодо відповідності оспорюваних пунктів рішення діючому законодавству не спростовує.

Згідно зі ст. 49 ГПК України при відмові у позові судові витрати покладаються на позивача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.251 Господарського кодексу України, ст.ст. 3, 4, 13 Закону України "Про Антимонопольний комітет України, ст.ст. 48, 50, 52, 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п.п. 9, 10, 16, 29, 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року №630, ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

У позові про визнання недійсними та скасування п.п. 2, 3, 4 рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2014р. №24 «Про визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» відмовити.

Повне рішення

складено 29.09.2014р.

Суддя С.Т. Філатова