25 червня 2013 року справа № 823/1794/13-а
м. Черкаси
09 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді: Паламар П.Г.,
при секретарі: Овсієнко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення простроченої заборгованості,-
22 травня 2013 року управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за найманих осіб за періоди: з 01.04.2005 року по 31.12.2005 року та з 01.11.2007 року по 31.12.2010 року в сумі 18 799 грн. 79 коп., заборгованість зі сплати фінансових санкцій в сумі 35 957 грн. 78 коп., за донарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди: з 01.04.2005 року по 31.12.2005 року та з 01.11.2007 року по 31.12.2010 року, заборгованість зі сплати єдиного внеску за найманих осіб за період з 01.01.2011 року по 31.07.2012 року в сумі 15 481 грн. 29 коп., заборгованість зі сплати фінансових санкцій в сумі 7 498 грн. 37 коп. за донарахування єдиного внеску за періоди: з 01.01.2011 року по 31.07.2012 року, заборгованість зі сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року в сумі 4 010 грн. 30 коп., всього на загальну суму 81 747 грн. 53 коп.
Начальник управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області надіслав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без участі представника позивача.
04.06.2013р., 20.06.2013р. представник відповідача частково заперечувала проти задоволення адміністративного позову та на наступне засідання повинна була надати докази сплати заборгованості, однак 25.06.2013р. в судове засідання не з'явилася, докази не надала.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована платником страхових внесків 01.03.2002р., відповідно до заяви відповідача та має заборгованість до Пенсійного фонду України на загальну суму 81 747 грн. 53 коп., яку позивач просить стягнути на його користь.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області проведено позапланову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 26.02.2002 по 31.07.2012, в зв'язку з неподанням в установлений строк платником єдиного внеску звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню такої звітності.
За результатами перевірки складено акт №140 від 07.08.2012р.
Актом перевірки від 07.08.2012 № 140 виявлено що ФОП ОСОБА_1 займалась підприємницькою діяльністю з використанням праці найманих працівників.
Трудові угоди були зареєстровані ПП ОСОБА_1 в Уманському міському центрі зайнятості з громадянами: ОСОБА_2 з 11.02.2005 по 31.12.2005, ОСОБА_3 з 07.11.2007 по 07.08.2012, ОСОБА_4 з 10.12.2007 по 07.08.2012. Однак ПП ОСОБА_1 не подавала звітність і не сплачувала страхові внески до Пенсійного фонду за найманих працівників. Підприємець занизив фонд оплати праці на загальну суму 53530.62 грн. за періоди: з 01.04.2005 по 31.12.2005 та з 01.11.2007 по 31.12.2010 і не нарахував та не сплатив за ці періоди 18799,79 грн. страхових внесків та не подав відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованих осіб та нарахованих страхових внесків.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010р. №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України від 09.07.2003 N 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1 ст. 11, п.1 ст. 14, ч.1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, є страхувальниками та платниками страхових внесків до Пенсійного фонду.
Страхові внески до Пенсійного фонду є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (стаття 18 Закону), страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, законодавством не можуть встановлюватись пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Обов'язки страхувальників встановлені п. 4, 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п.З та п.10 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.8.1 п. 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1, зазначено що стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій.
На підставі акту перевірки від 07.08.2012р. №140 відповідачу виставлено вимогу №Ф-07 на суму 18 799 грн. 79 коп.
Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків. У такому випадку вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки.
Вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження з повідомленням про вручення.
На підставі акту перевірки від 07.08.2012р. №140 винесено рішення № 482 від 08.08.2012 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 35957 грн. 78 коп. на підставі пункту 4 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058.
Частиною 13 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (чинної на дату накладення штрафу) встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення.
Відповідно до п.п. 9.3 п. 9 Інструкції «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003 N 21-1: фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції, що діяла до 1 січня 201 1 року у таких розмірах: за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми. При цьому складається рішення.
В ході перевірки управлінням також виявлено заниження фонду оплати праці найманих працівників за період з 01.01.2011 по 31.07.2012 на загальну суму 38320.00 грн. 00 коп., що призвело до заниження нарахування єдиного соціального внеску на загальну суму 15481,29 грн.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464. Цей Закон є спеціальним нормативно-правовим актом, сфера дії якого поширюється на відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного соціального страхування. Виключно вказаним Законом визначаються платники єдиного внеску, порядок нарахування та сплати.
Згідно ст. 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 3 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.
Частиною 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску визначено фізичних осіб підприємців, які використовують працю найманих осіб.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Відповідно до п. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідно до п. 6.2 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою ПФУ від 27.09.2010 № 21-5 та зареєстрованої в Мін'юсті за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5): сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Підпунктом «а» пункту 6.3. розділу 6 Інструкції №21-5 встановлено: органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника свідчать про донарахування (зменшення) сум єдиного внеску. У такому випадку вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску.
Вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місця перебування (проживання) з повідомленням про вручення.
Так, на підставі акту перевірки від 07.08.2012 № 140 управлінням 07.08.2012 відповідачеві виставлено вимогу № Ф - 28 на суму 15481,29 грн. донарахованого єдиного внеску.
Згідно п.3 ч.11 ст. 25 Закону № 2464 зазначено, що за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
На підставі вказаних норм законодавства позивачем прийнято рішення від 08.08.2012р. №1431 про застосування до відповідача штрафних санкцій в сумі 7 498 грн. 37 коп. за донарахування 15 481 грн. 29 коп. єдиного внеску.
Як вбачається із матеріалів справи акт перевірки від 07.08.2012р. №140, вимога від 07.08.2012р. №Ф-07, рішення від 08.08.2012р. №482, вимога від 07.08.2012р. №Ф-28, рішення від 08.08.2012р. №1431 надіслані відповідачеві рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення і отримані 09.08.2012р.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхувальник зобов'язаний сплатити суми внесків і фінансових санкцій протягом 10 робочих днів з дня отримання вимоги та рішення або узгодити чи оскаржити дані рішення у встановленому порядку.
Крім того, ФОП ОСОБА_1 має недоїмку по сплаті єдиного внеску за себе як за суб'єкта підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування за 2011 рік в розмірі 4010, 30 грн.
Відповідно до п.4.5.1 та п.4.5.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 21-5 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності які обрали загальну систему оподаткування сплачують єдиний внесок протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада у вигляді авансових платежів в розмірі 25 відсотків річної суми єдиного внеску, обчисленої від суми, визначеної податковими органами для сплати авансових сум податку на доходи фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний рік до 01 квітня наступного року.
Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно п.5 ч.1 ст. 1 Закону №2464 мінімальний страховий внесок сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за якии нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Розмір внеску для Відповідача, встановлений законом, становить 34,7% (частина 1 1 статті 8 Закону № 2464).
Законом України від 23.12.2010 № 2857-У1 «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (стаття 22) встановлено мінімальну зарплату з 01.01.2011р.- 941,00 грн., з 01.04.2011р. - 960,00 грн., з 01.10.2011р. - 985.00 грн., з 01.12.2011р. - 1004,00 грн.
Виходячи із зазначеного, розмір мінімального єдиного внеску у 2011 році становить: з січня 2011 року по березень року в сумі 326,53 грн. 00 коп., з квітня 2011 року по вересень 2011 року в сумі 333,12 грн. 00 коп., з жовтня 2011 року по листопад 2011 року в сумі 341,80 грн., за грудень в сумі 348,39 грн. 00 коп.
Таким чином сума мінімального єдиного внеску за 2011 рік становить 4010,30 грн.
Відповідно до п. 6.3 розділу 6 Інструкції №21-5 управлінням Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області відповідачеві надіслано, з повідомленням про вручення, вимогу про сплату недоїмки від 20.06.2012 № Ф - 1003 на суму недоїмки 4010,30 гри. Вимога вручена відповідачеві згідно поштової відмітки 26.06.2012.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхувальник зобов'язаний сплатити суми внесків і фінансових санкцій протягом 10 робочих днів з дня отримання вимоги та рішення або узгодити чи оскаржити ці рішення у встановленому порядку.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 161, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області, що знаходиться за адресою: 20300, Черкаська область, м. Умані, вул. Тельмана, 4, ідентифікаційний код 37908064 заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за найманих осіб за періоди з 01.04.2005р. по 31.12.2005р. та з 01.11.2007р. по 31.12.2010р., заборгованість зі сплати фінансових санкцій за донарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди з 01.04.2005р. по 31.12.2005р. та з 01.11.2007р. по 31.12.2010р., заборгованість зі сплати єдиного внеску за найманих осіб за період з 01.01.2011р. по 31.07.2012р., заборгованість зі сплати фінансових санкцій за донарахування єдиного внеску за період з 01.01.2011р. по 31.07.2012р., заборгованість зі сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р. на загальну суму 81 747 (вісімдесят одна тисяча сімсот сорок сім) грн. 53 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя П.Г. Паламар