Постанова від 26.09.2014 по справі 824/1737/14-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2014 року м. Чернівці Справа № 824/1737/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лелюка О.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Кіщук О.І.,

відповідача ОСОБА_1, представника Державної податкової інспекції у м.Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області Васійчука С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державна податкова інспекція у м. Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області, про анулювання дозволу,

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації просить суд анулювати дозвіл №77-4200-129810 на експлуатацію радіоелектронного засобу аналогового УКХ радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби, який виданий фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення Закону України «Про радіочастотний ресурс України» та Податкового кодексу України. Вказує, що оскільки фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з лютого 2013 року не сплачує щомісячну суму збору за користування радіочастотним ресурсом, то виданий їй дозвіл №77-4200-129810 від 08 листопада 2010 року на експлуатацію радіоелектронного засобу аналогового УКХ радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби повинен бути анульований відповідно до частини третьої статті 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України».

В ході розгляду справи до участі в ній в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Державну податкову інспекцію у м. Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. У позовній заяві, керуючись частиною четвертою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, просив суд розглядати справу у його відсутність.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив суд в його задоволенні відмовити повністю. При цьому надав суду документи про часткову сплату збору за користування радіочастотним ресурсом України та наголосив, що наразі не має можливості сплати борг у повному обсязі у зв'язку із скрутним матеріальним становищем та сімейними обставинами. Вказав, що такий буде погашений в найближчий час.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державна податкова інспекція у м. Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області підтримала позицію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Заслухавши пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є фізичною особою-підприємцем: реєстраційний номер в ЄДР 20007226546; місце проживання: 58000, АДРЕСА_1; види діяльності: 63.99 надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у. (а.с.15-16).

08 листопада 2010 року відповідачу Українським державним центром радіочастот видано дозвіл №77-4200-129810 на експлуатацію радіоелектронного засобу аналогового УКХ радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби (а.с.12).

Листом від 19 листопада 2013 року №4394/10/15-04 Державна податкова інспекція у м. Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області повідомила Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації про несплату фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 збору за користування радіочастотним ресурсом України, у зв'язку з чим просила розглянути питання щодо анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України (а.с.8).

Листом від 23 грудня 2013 року №6036/8/15-4 Державна податкова інспекція у м. Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області надала Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації інформацію щодо наявного у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 податкового боргу по збору за користування радіочастотним ресурсом України. Також контролюючий орган просив відповідно до статті 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» анулювати ліцензію на користування радіочастотним ресурсом України, що видана фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 (а.с.9-10).

Листом від 13 березня 2014 року №1191/9/15-04 Державна податкова інспекція у м. Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області просила Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації надати відповідь щодо стану справ по вирішенню питання анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 08 листопада 2010 року №77-4200-129810, виданій фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3

Крім цього, у вказаному листі наведено інформацію щодо сплати фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 податкового боргу у 2012 та 2013 роках та щодо наявної у неї заборгованості по збору за користування радіочастотним ресурсом України (а.с.11).

Поряд з цим листом від 11 січня 2014 року №01-90/144 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації запропонувала фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 сплатити заборгованість у добровільному порядку, про що повідомити її та контролюючий орган, а також попередила, що в разі неотримання відповіді до 31 січня 2014 року будуть вжиті заходи щодо анулювання дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу аналогового УКХ радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 08 листопада 2010 року №77-4200-129810 у судовому порядку (а.с.13).

Однак у вказаний термін повідомлення про сплату заборгованості до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації не надходило.

За таких обставин, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації звернулась до суду з даним позовом.

Правову основу користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України встановлює та визначає Закон України «Про радіочастотний ресурс України» від 01 червня 2000 року №1770-III (далі - Закон №1770-III) .

Радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях (стаття 1 Закону №1770-III).

Відповідно до статті 12 Закону №1770-III користування радіочастотним ресурсом України підлягає державному регулюванню.

Органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України «Про телекомунікації».

Так, відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про телекомунікації» від 18 листопада 2003 року №1280-IV Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Пунктом 15 статті 18 Закону України «Про телекомунікації» передбачено, що до повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації належить звернення до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність на ринку телекомунікацій, законодавства про телекомунікації.

Крім цього, згідно підпункту 10 пункту 6 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1067/2011, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що провадять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв'язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв'язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.

Згідно частини другої статті 30 Закону №1770-III користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: 1) ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг; 2) ліцензій на мовлення, виданих Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для розповсюдження телерадіопрограм телерадіоорганізаціями; 3) дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.

Дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою (дозвіл на експлуатацію) - документ, який засвідчує право власника конкретного радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою на його експлуатацію протягом визначеного терміну в певних умовах (стаття 1 Закону №1770-III).

Відповідно до положень статей 16 та 42 Закону №1770-III видачу дозволів на експлуатацію радіоелектронного засобу здійснює державне підприємство «Український державний центр радіочастот», яке утворюється відповідно до Закону та відноситься до сфери управління Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Статтею 57 Закону №1770-III визначено, що користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі.

Збір за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.

Згідно підпункту 9.1.11 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України збір за користування радіочастотним ресурсом України є загальнодержавним збором.

Відповідно до підпункту 318.1.4.пункту 318.1 статті 318 Податкового кодексу України платниками збору є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.

Згідно статті 322 Податкового кодексу України збір сплачується платниками збору у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації. У разі несплати збору або сплати його в неповному обсязі платниками збору протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників збору до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством.

Відповідальність за порушення законодавства про радіочастотний ресурс України передбачена статтею 58 Закону №1770-III.

Відповідно до частини другої вказаної статті за несвоєчасну сплату щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України справляється пеня згідно із законами України.

Відповідно до частини третьої статті 58 Закону №1770-III у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.

Вирішуючи даний спір, суд з виходить з того, що за змістом частини третьої статті 58 Закону №1770-III дозвіл на експлуатацію анулюється в судовому порядку лише у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців.

Так, з позовної заяви вбачається, що підставою для звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації 03 квітня 2014 року до суду з даними позовом про анулювання дозволу на експлуатацію була несплата відповідачем збору за користування радіочастотним ресурсом України з лютого 2013 року, тобто протягом шести місяців (а.с.4-7,14).

Поряд з цим в ході розгляду даної справи судом встановлено, що згідно довідки Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міністерства доходів і зборів у Чернівецькій області від 25 червня 2014 року №9079/10/24-12-20-02-13 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за період з 01 січня 2014 року по 23 червня 2014 року було сплачено 3039,14 грн збору за користування радіочастотним ресурсом України (а.с.63).

Згідно квитанцій №5 від 24 червня 2014 року та №14 від 25 вересня 2014 року відповідачем сплачено по 500,00 грн збору за користування радіочастотним ресурсом України (а.с.64, 93). Тобто частково було погашено заборгованість, яка згідно довідки контролюючого органу від 25 вересня 2014 року, без урахування сплачених відповідачем того ж дня коштів в розмірі 500,00 грн, складає 3328,22 грн (а.с. 92).

Таким чином, відповідачем наразі вчинюються дії щодо сплати збору за користування радіочастотним ресурсом України.

Відтак, за відсутності на день розгляду справи визначеної частиною третьою статті 58 Закону №1770-III умови анулювання в судовому порядку дозволу на експлуатацію - несплата щомісячного збору протягом шести місяців, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного позову.

Крім цього, суд, враховуючи принцип верховенства права, зважає на доводи відповідача про неможливість станом на день розгляду справи сплатити заборгованість по збору за користування радіочастотним ресурсом України в повному обсязі у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем та сімейними обставинами.

При цьому суд, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації пред'явленого до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про анулювання дозволу на експлуатацію, також зважає на те, що таким рішенням фактично не порушуються чиї-небудь права та інтереси, в т.ч. держави, оскільки відповідач за користування радіочастотним ресурсом в Україні в силу положень Закону України «Про радіочастотний ресурс України» та Податкового кодексу України зобов'язаний сплачувати відповідний збір і в подальшому, а в разі його несплати та наявності заборгованості такий може бути стягнутий в судовому порядку. До того ж, у випадку несплати відповідачем щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України саме протягом шести місяців суб'єкт владних повноважень має право на звернення до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про анулювання дозволу на експлуатацію без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості.

З огляду на викладене та керуючись статтями 8, 69, 70, 71, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Лелюк

Постанова у повному обсязі складена 30 вересня 2014 року.