Постанова від 15.09.2014 по справі 823/2503/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2014 року справа № 823/2503/14

м. Черкаси

10 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Орленко В.І.,

при секретарі - Дудці Г.О.,

за участю представника позивача Хабла О.М. - за посвідченням від 16.08.2013р. №019740,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Жашківського району до виконавчого комітету Жашківської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача служба у справах дітей Жашківської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся прокурор Жашківського району, в якому просить:

- визнати протиправними дії Жашківської міської ради Черкаської області;

- скасувати рішення виконавчого комітету Жашківської міської ради Черкаської області №54 від 17.04.2014р. «Про розгляд клопотання служби у справах дітей Жашківської районної державної адміністрації»;

- зобов'язати виконавчий комітет Жашківської міської ради Черкаської області включити неповнолітню ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до списку осіб, що потребують поліпшення житлових умов.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що 24.06.2014 року прокуратурою Жашківського району на ім'я голови Жашківської міської ради внесено подання про усунення порушень законодавства щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким Жашківську міську раду зобов'язано скасувати рішення виконавчого комітету Жашківської міської ради № 54 від 17.04.2014 «Про розгляд клопотання служби у справах дітей Жашківської РДА» та винести рішення про взяття на облік неповнолітню ОСОБА_2 як таку, що потребує поліпшення житлових умов. Однак, подання прокурора Жашківського району залишено без задоволення, а рішення виконавчого комітету Жашківської міської ради від 17.04.2014 № 54 без змін. Позивач вважає, що вказані дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують вимоги Закону України «Про охорону дитинства» та Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Позивач також зазначає, що ОСОБА_2 позбавлена можливості реалізувати право на поліпшення житлових умов.

Представник відповідача, повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надіслав письмові заперечення, в яких просить здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача. Відповідно до письмових заперечень відповідача, причиною відмови у постановці неповнолітньої ОСОБА_2 на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, є відсутність належного пакету документів, а саме: довідки про склад сім'ї або іншого документа, який би містив відомості, необхідні для внесення особи до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Від третьої особи на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника Жашківської районної державної адміністрації за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на первинному обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування служби у справах дітей Жашківської райдержадміністрації перебуває неповнолітня ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько ОСОБА_3 позбавлений батьківських прав рішенням Жашківського районного суду від 21.02.2008р., мати ОСОБА_4 позбавлена батьківських прав рішенням Жашківського районного суду від 11.01.2000р.

Відповідно до рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 21.02.2008р. № 2-103 неповнолітня ОСОБА_2 передана під опіку ОСОБА_5 та ОСОБА_6, жителів с. Леміщиха Жашківського району Черкаської області.

05.03.2014 службою у справах дітей Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області на ім'я голови Жашківської міської ради направлено клопотання (вих. №52/02-03) про взяття неповнолітньої ОСОБА_2 на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов та в подальшому 31.03.2014р. направлено пакет документів необхідних для постановки неповнолітньої ОСОБА_2 на облік згідно листа міської ради від 07.03.2014р. № 2.16-01/34.

Рішенням виконавчого комітету Жашківської міської ради № 54 від 17.04.2014р. відмовлено в задоволенні клопотання служби у справах дітей Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області про постановку на облік неповнолітньої ОСОБА_2, яка потребує поліпшення житлових умов, у зв'язку з відсутністю документів встановленої форми, передбачених п. 18 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 №470.

Прокуратурою Жашківського району проведено перевірку додержання вимог Законів України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в діяльності Жашківської міської ради. За її результатами, прокуратурою Жашківського району на ім'я голови Жашківської міської ради внесено подання, яким Жашківську міську раду зобов'язано скасувати рішення виконавчого комітету Жашківської міської ради № 54 від 17.04.2014р. «Про розгляд клопотання служби у справах дітей Жашківської РДА» та винести рішення про взяття на облік неповнолітню ОСОБА_2 як таку, що потребує поліпшення житлових умов.

Однак, виконавчим комітетом Жашківської міської ради подання прокуратури Жашківського району відхилено, вищезазначене рішення № 54 від 17.04.2014р. залишено без змін, у зв'язку з тим, що у паспорті неповнолітньої ОСОБА_2 стоїть штамп Жашківського РС УДМС України у Черкаській області, згідно з яким місце проживання дитини зареєстровано за адресою: АДРЕСА_5 - місце проживання дитини до встановлення опіки. Тобто, за ОСОБА_2 зберігається право користування житлом, яке знаходиться АДРЕСА_1, яке належало її бабусі - ОСОБА_7, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4.

Вважаючи рішення виконавчого комітету Жашківської міської ради Черкаської області №54 від 17.04.2014 «Про розгляд клопотання служби у справах дітей Жашківської районної державної адміністрації» протиправним та таким, що було прийнято з порушенням вимог Законів України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», прокурор Жашківського району звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 № 2342-IV (далі - Закон №2342), діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, та безпритульні діти; статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування; особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

Стаття 32 Закону №2342 визначає, що за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також особами з їх числа зберігається право на житло, в якому вони проживали з батьками, рідними до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування за місцем знаходження житла дітей несуть відповідальність за збереження зазначеного у частині першій цієї статті житла і повернення його дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, а також особам з їх числа після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Жилі приміщення, в яких проживали діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, до влаштування їх у сім'ї громадян України, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також щодо яких є рішення суду, не можуть бути відчужені без отримання згоди на таке від органів опіки та піклування, яка може надаватися лише в разі гарантування збереження права на житло таких дітей.

Відповідно ст. 33 Закону №2342, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім'ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом. Порядок забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа затверджується Кабінетом Міністрів України. Соціальне житло, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа для проживання, має відповідати санітарним і технічним вимогам.

Положення Закону №2342 відповідають нормам Житлового кодексу України від 30.06.1983 № 5464-X.

Відповідно до ст. 39 Житлового кодексу України діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Згідно абз. 5 ч. 1 ст. 46 Житлового кодексу України поза чергою жиле приміщення надається: дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (далі - Правила №470), на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і прописані у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків).

Громадяни, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, беруться на квартирний облік при наявності передбачених Правилами підстав, незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті. Умова про прописку, передбачена в абзаці першому цього пункту, не поширюється на громадян, тимчасово відсутніх у даному населеному пункті, якщо за ними за законом зберігається жиле приміщення.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Частиною 5 ст. 25 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, відповідні заклади в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналогічна позиція міститься у пункті 22 листа Верховного Суду України «Правові позиції по розгляду судами окремих категорій судових справ (Житлове право)» від 26.05.2001р., в якому зазначено, що у тих випадках, коли в жилому приміщенні, з якого дитина вибула на виховання, не залишились проживати члени її сім'ї і це приміщення було надано іншим громадянам або коли вселення в нього є неможливим з інших причин, після закінчення строку виховання їй у позачерговому порядку відповідно до п. 3 ст. 71 ЖК надається жиле приміщення виконкомом місцевої ради за останнім постійним місцем проживання.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що діти, позбавлені батьківського піклування, які не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе з поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом.

Відповідно до п. 64 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини», у разі коли у дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності (користування), або якщо повернення до нього неможливе, після досягнення дитиною 16-річного віку служба у справах дітей за місцем походження або проживання дитини з урахуванням її бажання подає районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчому органові міської, районної у місті, сільської, селищної ради документи дитини, необхідні для взяття її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради за місцем походження або проживання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, у разі відсутності у неї житла після закінчення (припинення) її перебування під опікою, піклуванням, у прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, позачергово забезпечує її житловим приміщенням.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.06.2014р. №23337012 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про власника квартири АДРЕСА_2.

Згідно домової книги за адресою: АДРЕСА_3 зареєстрованими значаться - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на праві приватної власності вказане домоволодіння належало ОСОБА_7, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4. На час відкриття спадщини ОСОБА_3 проживав у вказаній квартирі разом із спадкодавцем, тому фактично прийняв спадщину в розумінні ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України.

Крім того, відповідно до рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Жашківського районного управління юстиції Черкаської області №11353401 від 04.03.2014 щодо надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо ОСОБА_2, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості щодо запитуваної інформації.

Враховуючи, що біологічний батько ОСОБА_2, згідно рішення Жашківського районного суду від 21.02.2008 у справі №2-103, позбавлений батьківських прав через ухилення від виконання батьківських обов'язків, їх подальше спільне проживання в однокімнатній квартирі неможливе.

Суд також зауважує, що штамп Жашківського РС УДМС України у паспорті неповнолітньої ОСОБА_2 про реєстрацію місця проживання дитини за адресою: АДРЕСА_4. м. Жашків (місце проживання до встановлення опіки) не підтверджує право особи на користування житлом, так як реєстрація місця проживання, за своїм змістом, є адміністративною дією, яка встановлює додатковий зв'язок особи з державою.

Відповідно ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Щодо заперечень відповідача про відсутність довідки про склад сім'ї, суд зазначає, що 31.03.2014 органом опіки та піклування подано до Жашківської міської ради довідку Леміщиської сільської ради про склад сім'ї та прописку ОСОБА_2.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до п. 19 Правил №470 попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету. Вказані комісії перевіряють житлові умови громадян і про результати перевірки складають акт.

Згідно ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Враховуючи те, що за неповнолітньою ОСОБА_2 не закріплено житлової площі, з метою забезпечення дитини, яка позбавлена батьківського піклування, житлом після завершення її перебування під піклуванням, керуючись принципом верховенства права, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Жашківської міської ради Черкаської області щодо відмови у постановці на квартирний облік неповнолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Скасувати рішення виконавчого комітету Жашківської міської ради Черкаської області № 54 від 17.04.2014р. «Про розгляд клопотання служби у справах дітей Жашківської районної державної адміністрації».

Зобов'язати виконавчий комітет Жашківської міської ради Черкаської області включити неповнолітню ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до списку осіб, що потребують поліпшення житлових умов.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлено 22.09.2014.