22 вересня 2014 року справа № 823/2489/14
м. Черкаси
10 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась Корсунь-Шевченківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Черкаській області, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 кошти у розмірі 9287 грн. 29 коп. в рахунок погашення податкового боргу з єдиного податку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, має непогашену заборгованість зі сплати єдиного податку в розмірі 9287 грн. 29 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 19446, Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с. Квітки, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Корсунь-Шевченківською районною державною адміністрацією 20.06.2007, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22.07.2014) та перебуває на обліку в Корсунь-Шевченківській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків і зборів з 23.07.2007 за №4652 (довідка про взяття на облік платника податків від 15.07.2014 №1423141400057).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку, встановлено Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України.
Згідно п. 291.2. статті 291 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Відповідно до п. 291.3. ст. 291 Податкового кодексу України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Пункт 291.4. ст. 294 Податкового кодексу України визначає, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
1) перша група - фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 000 гривень;
2) друга група - фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень.
3) третя група - фізичні особи-підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб; обсяг доходу не перевищує 3 000 000 гривень;
4) четверта група - юридичні особи-суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб; обсяг доходу не перевищує 5 000 000 гривень;
5) п'ята група - фізичні особи-підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена; обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень;
6) шоста група - юридичні особи-суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень.
Зі змісту п.п. 298.1.1. п. 298.1. статті 298 Податкового кодексу України вбачається, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву щодо обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, на підставі якої органом державної податкової служби видається свідоцтво платника єдиного податку.
Зареєстровані в установленому порядку фізичні особи-підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.
Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої - шостої груп, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (п.п. 298.1.2. п. 298.1. ст. 298 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 298.1.4. п. 298.1. ст. 298 Податкового кодексу України суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
12 березня 2012 року відповідачем до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 01 липня 2012 року (група 3; ставка єдиного податку 5 %; вид діяльності згідно за КВЕД - будівництво будівель (45.21.1), інші роботи з завершення будівництва (45.45.0), роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту (52.12.0), діяльність автомобільного вантажного транспорту (60.24.0); місце провадження господарської діяльності - на території України).
На підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 видано свідоцтво платника єдиного податку серія А №389222 від 12.03.2012.
Згідно п. 296.3 ст. 296 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої - шостої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Відповідно до п. 293.1. статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відповідно до п.п. 293.3.1 п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі: для третьої і четвертої груп платників єдиного податку:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Судом встановлено, що податковий борг фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 виник на підставі:
- податкового повідомлення-рішення №0002431700 від 26.07.2013 про визначення штрафу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 10 % грошового зобов'язання, погашеного з затримкою, в сумі 1064,94 грн. Податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акта камеральної перевірки від 26.07.2013 №153/1700, в якому встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання. Податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 29.07.2013, що підтверджується корінцем податкового повідомлення-рішення;
- податкового повідомлення-рішення №0000401700 від 19.02.2014 про збільшення грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб на загальну суму 170,00 грн., в тому числі за штрафними санкціями 170,00 грн. Податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акта камеральної перевірки від 19.02.2014 №463/1700, в якому встановлено несвоєчасне подання декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця. Податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 12.05.2014, що підтверджується корінцем податкового повідомлення-рішення;
- звітної податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за півріччя 2013 року №1300004805 від 09.08.2013, в якій відповідач самостійно визначив суму податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 6750,00 грн.;
- звітної податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за три квартали 2013 року №1300006405 від 11.11.2013, в якій відповідач самостійно визначив суму податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 3348,80 грн.;
- звітної податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2013 рік №1400004555 від 13.05.2014, в якій відповідач самостійно визначив суму податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 1863,90 грн.
Означені вище суми самостійно розрахованих податкових зобов'язань з єдиного податку відповідачем в установлені чинним законодавством терміни не сплачено.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися, суми грошових зобов'язань за ними не сплачені.
Відповідно до зворотнього боку облікової картки з єдиного податку з фізичних осіб станом на 31.07.2014 загальна сума податкового боргу відповідача з урахуванням переплати (957,58), часткової сплати (3000,00 грн.) та пені (47,23 грн.) складає: 9287,29 грн. (6750,00 + 3348,80 + 1863,90 + 1064,94 + 170,00 + 47,23 - 957,58 - 3000,00).
Згідно п. 295.3 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої - шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
За правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій, платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до Податкового кодексу України (п. 300.1. статті 300 Податкового кодексу України).
Так, за змістом п.п. 14.1.175. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку з несплатою фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки, Корсунь-Шевченківською об'єднаною державною податковою інспекцією на адресу відповідача була направлена податкова вимога №354-17 від 09.12.2013 на суму 3904 грн. 59 коп., яка 12.05.2014 отримана відповідачем.
Відповідно до п. 87.11. статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Беручи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки, не сплатив податковий борг, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 9287 грн. 29 коп. та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (19446, Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с. Квітки, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід бюджету через Корсунь-Шевченківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області заборгованість зі сплати єдиного податку у розмірі 9287 (дев'ять тисяч двісті вісімдесят сім) грн. 29 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 26.09.2014.