24 вересня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2983/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Івлевій В.О., за участю представників позивача Франковського Е.Ф., Пасеки В.І., представника відповідача Предместнікової Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавріда-Земля і Люди" до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавріда-Земля і Люди" (далі по тексту - позивач або ТОВ "Тавріда-Земля і Люди") звернулось до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Херсонській області (далі по тексту - відповідач або Реєстраційна служба ГУЮ в Херсонській області) про зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою господарського суду Херсонської області від 22.04.2013р. по справі № 923/339/13 TOB "Тавріда Земля і Люди" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатора якого зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру та подати до суду звіт і ліквідаційний баланс. Згідно ч.1 от. 38 зазначеного закону, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Ліквідатором, при здійснені своїх повноважень, було виявлено заборони на відчуження нерухомого майна банкрута у зв'язку з наданням в іпотеку ПАТ "Кредобанк" нерухомого майна банкрута згідно договором іпотеки від 10.01.2008р. р. № 25 посвідчений приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4: заборона від 10.01.2008р. накладена приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4 на відчуження комплексу нежитлових будівель що знаходяться за адресою Херсонська область, смт. Горностаївка, вул. Торгова, 19, реєстровий № 26; заборона від 10.01.2008р. накладена приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4 на відчуження комплексу нежитлових будівель що знаходяться за адресою Херсонська область, смт. Горностаївка, вул. Об'їзна, 20, реєстровий № 28; заборона від 10.01.2008р. накладена приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4 на відчуження земельної ділянки несільськогосподарського призначення що знаходиться за адресою Херсонська область, смт. Горностаївка, вул. Об'їзна, 20, реєстровий № 27. Ухвалою від 01.10.2013р. господарського суду Херсонської області по справі № 923/339/13, скасовано арешти, накладені на майно боржника, визнаного банкрутом - TOB "Тавріда-Земля і Люди" та інші обмеження щодо розпорядження його майном. Зазначена Ухвала набрала законної сили. Крім того, позивач зазначив, що публічні обтяження накладено виконавчою службою. Постановами від 15.05.2013р. державного виконавця ВПВР УДВС Головного управління юстиції у Херсонській області закінчено (завершено) виконавчі провадження № 20030251, 18073090, 30615382, 31883558, 33232341, 22058570 в рамках зведеного ВП № 26464274 по стягненню коштів з TOB "Тавріда-Земля і Люди" в порядку п.7 ч. 1 ст. 49 ЗУ "Про виконавче провадження" у зв'язку з визнанням боржника банкрутом. Отже, державний виконавець не може вчиняти ніяких дій згідно з приписами ЗУ "Про виконавче провадження" та ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Через проявлену бездіяльність обтяжувача приватного обтяження ухвалою від 16.01.2014р. господарського суду Херсонської області по справі № 923/339/13, надано згоду на продаж майна боржника визнаного банкрутом. Таким чином, реєстрація відомостей про припинення обтяження реєстратором Державного реєстру можлива виключно на підставі рішення суду - ухвали від 01.10.2013р. господарського суду Херсонської області по справі № 923/339/13 та в порядку ст. 38 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Отже, просить суд зобов'язати Реєстраційну службу Головного управління юстиції у Херсонській області здійснити дії направлені на зняття заборони на відчуження майна.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував. Заперечення обґрунтовані тим, що Реєстраційною службою Головного управління юстиції у Херсонській області здійснено моніторинг Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внаслідок якого встановлено, що ніхто з представників TOB "Тавріда -Земля і Люди" до Реєстраційних служб Херсонської області із заявою про зняття обтяження по вказаним у позову адресам не звертався.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши представників позивача, представників відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного: постановою господарського суду Херсонської області від 22.04.2013 р. по справі № 923/339/13 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тавріда-Земля і Люди" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатора якого зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру та подати до суду звіт і ліквідаційний баланс.
Ліквідатором виявлено заборону на відчуження нерухомого майна банкрута у зв'язку з наданням в іпотеку ПАТ "Кредобанк" нерухомого майна банкрута, згідно з договором іпотеки від 10.01.2008 р. № 25 посвідчений приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4:
- заборона від 10.01.2008 р. накладена приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4 на відчуження комплексу нежитлових будівель що знаходяться за адресою Херсонська область, смт. Горностаївка, вул. Торгова, 19, реєстровий № 26;
- заборона від 10.01.2008 р. накладена приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4 на відчуження комплексу нежитлових будівель що знаходяться за адресою Херсонська область, смт. Горностаївка, вул. Об'їзна, 20, реєстровий № 28;
- заборона від 10.01.2008 р. накладена приватним нотаріусом Горностаївського районного нотаріального округу ОСОБА_4 на відчуження земельної ділянки несільськогосподарського призначення що знаходиться за адресою Херсонська область, смт. Горностаївка, вул. Об'їзна, 20, реєстровий № 27.
Суд зазначає, що дані спірні правовідносини врегульовані: Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 р. № 830.
Згідно з п. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі по тексту - Закон № 1952-IV), систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Статтею 8 Закону № 1952-IV передбачено, що орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України Закон № 1952-IV, державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи.
Згідно ч.1 ст. 42 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" від 18.11.2003 № 1255-IV, держателем Державного реєстру є уповноважений центральний орган виконавчої влади. Порядок ведення Державного реєстру визначає Кабінет Міністрів України.
До Державного реєстру вносяться відомості про виникнення, зміну, припинення обтяжень, а також про звернення стягнення на предмет обтяження. Відомості, внесені до Державного реєстру, є відкритими для всіх юридичних та фізичних осіб (ч.2 ст. 42 Закону України № 1255-IV).
Держатель Державного реєстру виконує такі функції: 1) організує ведення Державного реєстру; 2) приймає заяви і вносить записи до Державного реєстру про виникнення, зміну, припинення обтяжень рухомого майна, а також про звернення стягнення на предмет обтяження; 3) забезпечує вільний доступ будь-яких осіб до внесених до Державного реєстру відомостей про обтяження цілодобово протягом семи днів на тиждень; 4) надає витяги з Державного реєстру про наявність чи відсутність обтяжень рухомого майна; 5) стягує плату за внесення записів до Державного реєстру та надання витягів з нього (ч.3 ст. 42 Закону України № 1255-IV).
Пунктом 2 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 р. № 830 передбачено, що Державний реєстр обтяжень рухомого майна - єдина комп'ютерна база даних про виникнення, зміну, припинення обтяжень, а також про звернення стягнення на предмет обтяження; держатель Реєстру - Мін'юст, що забезпечує ведення Реєстру; адміністратор Реєстру - державне підприємство "Інформаційний центр" Мін'юсту, що відповідає за технічне, технологічне та програмне забезпечення Реєстру, збереження та захист даних, що містяться у Реєстрі.
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2006 р. № 57/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2006 р. за № 802/12676 "Про визначення реєстраторів Державного реєстру обтяжень рухомого майна" зі змінами, внесеними згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.09.2012 р. № 940-р, визначено, що реєстраторами Державного реєстру обтяжень рухомого майна є державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, державні нотаріальні контори та приватні нотаріуси.
Отже, проаналізувавши викладене, суд приходить до висновку, що до компетенції Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Херсонській області не належать повноваження щодо зняття заборони накладеної нотаріусом.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин, суд прийшов до висновку, що позивач звернувся до неналежного відповідача, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Керуючись ст.ст.2,8,9,12,17,19,158,159, 160-163,167 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 вересня 2014 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 6.3