ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
17 вересня 2014 року № 813/5862/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді - Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання - Бравчука Д.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 про зобов'язання до вчинення дій, -
інспекція державного архітектурно-будівельного контролю (надалі - ІДАБК) у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить зобов'язати ОСОБА_1 власний рахунок здійснити приведення горища у будинку АДРЕСА_1 до попереднього стану.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивачем в результаті проведеної перевірки встановлено здійснення гр. ОСОБА_1 реконструкції власної квартири АДРЕСА_1 з влаштуванням мансардного поверху без проектної документації та дозволу на виконання будівельних робіт. Тобто реконструкція здійснена без дозволу інспекції, що є порушенням ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій". Позивачем за наслідками перевірки складено акт, протокол та винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил шляхом приведення об'єкта самочинного будівництва, відповідно до вимог ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", до попереднього стану. ОСОБА_1 вимоги припису станом на день подачі позову до суду не виконав. В зв'язку з наведеним, ІДАБК у Львівській області просить зобов'язати відповідача виконати вимоги припису № 7/1-ф від 01.04.2014 року, а саме: здійснити приведення будинку АДРЕСА_1 до попереднього стану.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.
В судовому засіданні 09.09.2014 року відповідач та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги заперечили повністю з тих підстав, що є таке, що набрало законної сили, рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27.08.2014 року про визнання за ОСОБА_1 права власності на самочинно реконструйовану квартиру, разом з мансардним поверхом, в будинку АДРЕСА_1. Таким чином, підстави для задоволення позову відсутні.
В судове засідання 17.09.2014 року відповідач та його представник не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Відтак, справу можливо розглядати у відсутності представників сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
З'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
01.04.2014 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, на підставі відповідного направлення на здійснення позапланової перевірки ІДАБК у Львівській області від 26.03.2014 року № 05-457-3/4, проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил в квартирі АДРЕСА_1, де замовником будівництва виступав ОСОБА_1
За результатами перевірки складено акт № 7/21, яким зафіксовано проведення реконструкції вищевказаної квартири у 2007-2008 роках з влаштуванням мансардного поверху без проектної документації та дозволу на виконання будівельних робіт.
За наслідками перевірки складено протокол № 7/3-ф від 01.04.2014 року про вчинення адміністративного правопорушення. Згідно протоколу, гр. ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 у 2007-2008 роках здійснив реконструкцію власної квартири (витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10.12.2004 року № 5790608) з влаштуванням в об'ємі горища мансардного поверху без затвердженої проектної документації та дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушив ч.1 ст. 9 та абз. 4 ч.1 ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", та ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій", чинного на час виконання робіт.
Приписом № 7/1-ф від 01.04.2014 року відповідача зобов'язано привести вищевказаний об'єкт самочинного будівництва відповідно до вимог містобудівного законодавства, а саме, отримати право на виконання будівельних робіт згідно ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняти в експлуатацію згідно Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМ України від 13.04.2011 року № 461.
25.07.2014 року ІДАБК у Львівській області складено акт № 7/44-ф проведення перевірки виконання вимог припису № 7/1-ф від 01.04.2014 року, яким встановлено невиконання відповідачем таких вимог.
Державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій, відповідно до ст. 31 Закону України "Про планування і забудову територій", здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури - Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Відповідно до положення "Про інспекцію архітектурно-будівельного контролю у Львівській області" інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області є територіальним органом Державної архітектурно - будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 року № 69, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
У відповідності до ст. 7 Закону України "Про архітектурну діяльність", проект об'єкта архітектури розробляється під керівництвом або з обов'язковою участю головного архітектора проекту та/або головного інженера проекту, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Проект об'єкта архітектури завіряється підписом і скріплюється особистою печаткою головного архітектора проекту та/або головного інженера проекту, які мають кваліфікаційний сертифікат.
Проектна документація на будівництво об'єктів, розроблена відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, не підлягає погодженню з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, органами охорони культурної спадщини, державної санітарно-епідеміологічної служби і природоохоронними органами.
Проекти об'єктів архітектури затверджуються замовником. Затвердження проектів об'єктів архітектури, які споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Внесення змін до затвердженого проекту проводиться виключно за згодою автора проекту, а в разі відхилення від технічних умов - за погодженням з підприємствами, установами та організаціями, які надали такі технічні умови, та замовником.
Стаття 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" вказує, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку визначеному ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій".
В ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані, серед іншого, забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією, застосовувати будівельні матеріали, вироби і конструкції, які відповідають державним стандартам, нормам і правилам і такі, що пройшли сертифікацію, якщо вона є обов'язковою; не порушувати під час організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси користувачів прилеглих земельних ділянок, власників розташованих на них будинків і споруд, відшкодовувати завдані їм збитки відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;
2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;
3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Відповідно до п. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень вимог законодавства, а позивач вправі видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства (п.п. 5 п. 5 Положення "Про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області").
Також згідно з п. 3 ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:
а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;
б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Крім того, у відповідності до п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 , суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний:
допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п. 1.1 Положення "Про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт" дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, розширення і технічного переоснащення (далі - роботи з будівництва) є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на основі поданих замовником документів, передбачених ст. 29 Закону України "Про планування і забудову території".
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, згідно з ч. 2 ст. 376 ЦК України не набуває права власності на нього.
При цьому, відповідно до ч. 7 ст. 376 ЦК України, разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Водночас, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 72 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд зазначає, що рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27.08.2014 року у справі № 456/3221/14ц за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області, третя особа інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, про визнання права власності на самочинне будівництво, за ОСОБА_1 визнано право власності на самочинно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1, яка складається з першого поверху разом з мансардним другим поверхом, а саме: трьох кімнат житловою площею 55,9 кв.м., у тому числі 1-а кімната площею - 22,4 кв.м, , 2-а кімната площею- 16,1 кв. м., 3-я кімната площею - 17,4 кв.м., кухня площею - 15,1 кв.м., санвузол площею - 3.4 кв.м., ванна кімната площею - 3,9 кв.м., коридор площею - 4,9 кв. м, коридор площею- 8,3 кв. м, загальною площею квартири 91,5 кв.м.
Рішення набрало законної сили 08.09.2014 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Статтею 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Враховуючи все викладене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, оскільки право розпорядження реконструйованою квартирою АДРЕСА_1, яка складається з першого поверху разом з мансардним другим поверхом, належить виключно ОСОБА_1 ІДАБК у Львівській області не наділена правом зобов'язувати відповідача вчиняти будь-які дії з належним йому на праві приватної власності майном, якщо це прямо не передбачено законом.
Судові витрати в цій справі стягувати не належить.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18-19, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 22.09.2014 року.
Суддя Потабенко В.А.