Постанова від 22.09.2014 по справі 817/2373/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/2373/14

22 вересня 2014 року 18год. 00хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Боровець І.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1,

відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2

до Відділу Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області

про зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ :

До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом про зобов'язання Відділу Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області зареєструвати на ім'я ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, транспортний засіб мопед марки Malaguti Phantom рама № НОМЕР_2.

В обгрунтування позову вказує, що влітку 2006 року він придбав зазначений транспортний засіб, державна реєстрація якого чинним на час придбання транспортного засобу законодавством передбачена не була. В 2013-2014 роках він неодноразово звертався до відповідача щодо державної реєстрації мопеда, однак в реєстрації йому було відмовлено у зв'язку з тим, що даний транспортний засіб зареєстрований в базі даних Генерального Секретаріату Інтерполу та перебуває в міжнародному розшуку як такий, що викрадений в Італії. Вказує, що до даного часу інформація щодо власника транспортного засобу та його намірів щодо повернення транспортного засобу на адресу Укрбюро Інтерполу УМВС України в Рівненській області не надходила, що підтверджено неодноразовими відповідями на запити позивача.

Позивач вважає, що обов'язок відповідача здійснити реєстрацію транспортного засобу грунтується на абз.14 п.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998, яким встановлено, що перша державна реєстрація мопедів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", може проводитися без подання документів, що підтверджують правомірність їх придбання, за встановленою цим Порядком процедурою (пункт 8 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 436 від 20.04.2011).

Вказує, що факт придбання позивачем транспортного засобу влітку 2006 року встановлений постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 26.03.2012 та відповідно до ч.1 ст.72 КАС України не підлягає доказуванню.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав з наведених у ньому підстав та просив задовольнити. Додатково пояснив, що інформація про перевірку зазначеного транспортного засобу неодноразово надавалась до НЦБ Інтерполу в Італії у 2011, 2012, 2013 та 2014 роках, однак до даного часу відомості щодо обставин його викрадення та намірів іноземного власника мопеда до уповноважених органів України не надходили. Відтак, вважає, що мопед не розшукується правоохоронними органами інших держав, а саме Італії, оскільки їх було повідомлено про його знайдення.

Відповідач адміністративний позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.23), в якому вказав, що 29.07.2014 позивачу було відмовлено в реєстрації мопеда Malaguti Phantom рама № НОМЕР_2 на підставі пункту 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998, оскільки за базою даних Інтерпол даний транспортний засіб значиться як викрадений і знаходиться у міжнародному розшуку за ініціативи правоохоронних органів Італії. За таких обставин в задоволенні адміністративного позову просив відмовити повністю.

В судове засідання представник відповідача повторно не прибув, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду. Подавав клопотання про відкладення судового розгляду у зв'язку з перебуванням представника відповідача у відрядженні. Суд вважає, що відповідач суб'єкт владних повноважень у разі тимчасової відсутності представника не позбавлений можливості забезпечити в судовому засіданні участь іншого уповноваженого представника, а відтак причину неодноразового неприбуття представника відповідача в судове засідання не може бути визнано поважною.

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатись і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на зазначені обставини суд вважає можливим вирішити справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмове заперечення проти позову відповідача, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Суд встановив, що Відділом ДАІ УМВС України в Рівненській області листом №35/24-3072 від 29.07.2014 відмовлено ОСОБА_2 в першій реєстрації транспортного засобу Malaguti Phantom, номер рами НОМЕР_3, в зв'язку з тим, що він внесений до бази розшуку Інтерполом (а.с.12).

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 26.03.2012 у справі №1715/5209/12 ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.353 Митного кодексу України, та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу мопеда марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_3 (а.с.6).

В мотивувальній частині обумовленого судового рішення зазначено, що влітку 2006 року ОСОБА_2 придбав та використовував транспортний засіб - мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_3, який був ввезений на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

Покликання позивача на те, що обставини щодо дати придбання транспортного засобу, зазначені в судовому рішенні, не підлягають доказуванню на підставі ч.1 ст.72 КАС України, не можуть бути визнані обгрунтованими, позаяк зазначена правова норма стосується обставин, встановлених судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, в той час як зазначене вище судове рішення прийняте у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч.4 ст.72 КАС України вирок суду у кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

З огляду на наведене, постанова Рівненського міського суду Рівненської області від 26.03.2012 у справі №1715/5209/12 є обов'язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалено постанову суду, лише в питаннях, чи мало місце порушення митних правил, передбачене ст.353 Митного кодексу України, та чи вчинене воно ОСОБА_2, та не встановлює фактичних обставин, які не підлягають доказуванню, у тому числі й стосовно дати придбання позивачем транспортного засобу.

Оцінюючи спірні взаємовідносини сторін щодо наявності чи відсутності підстав для державної реєстрації транспортного засобу - мопеда марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_3, суд враховує, що єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 1388 від 07.09.1998, зі змінами та доповненнями, далі Порядок.

Відповідно до пункту 2 цього Порядку, він є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) у підрозділах Державтоінспекції (крім транспортних засобів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком) та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.

Відповідно до пункту 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух") .

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:

довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, договори купівлі-продажу транспортних засобів, оформлені в Державтоінспекції, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби;

копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

договір фінансового лізингу;

акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби (пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ N 424 від 19.06.2013).

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем органам МВС.

Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах Державтоінспеції, не допускається.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Перша державна реєстрація мопедів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. N 1371 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 101, ст. 3521), може проводитися без подання документів, що підтверджують правомірність їх придбання, за встановленою цим Порядком процедурою.

Відмовляючи позивачу в державній реєстрації транспортного засобу, відповідач керувався пунктом 15 Порядку, яким встановлено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби, крім випадків вибракування їх у цілому, підлягають огляду (крім випадків перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною місця проживання власника та у разі відновлення втрачених або зіпсованих документів) з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними у поданих власником для реєстрації документах, визначення їх справжності та проведення перевірки за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, встановлення відповідності конструкції і технічного стану транспортних засобів обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.

Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.

Відмовляючи в державній реєстрації транспортного засобу, відповідач враховував, що згідно з базою даних Генерального Секретаріату Інтерполу транспортний засіб мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_3, перебуває в міжнародному розшуку як такий, що викрадений в Італії 11.03.2006.

При цьому, відповідно до повідомлення Укрбюро Інтерполу УМВС України в Рівненській області від 03.09.2013 № 12/222, 23.08.2011 Укрбюро Інтерполу УМВС України в Рівненській області було надіслано повідомлення на адресу Робочого апарату Укрбюро Інтерполу про те, що транспортний засіб було знайдено в м. Рівне, з проханням звернутись до правоохоронних органів Італії щодо з'ясування намірів законного власника по поверненню транспортного засобу, однак відповідна відповідь до даного часу не надходила (а.с.8).

Суд вважає, що застосування відповідачем до спірних правовідносин пункту 15 Порядку є необгрунтованим, позаяк зазначена правова норма стосується розшукуваних правоохоронними органами інших держав транспортних засобів, які ввезені на митну територію України.

Разом з тим, судом достовірно встановлено, що позивач звернувся до уповноваженого державного органу щодо державної реєстрації транспортного засобу не після його ввезення на митну територію України, а після придбання такого транспортного засобу в порядку, встановленому законодавством України.

Так, матеріалами справи стверджено, що після конфіскації транспортного засобу в дохід держави на підставі постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 26.03.2012 № 1715/5209/12, мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_3, був реалізований на аукціоні з реалізації рухомого арештованого майна 18 квітня 2013 року та придбаний покупцем ОСОБА_2 за 2300,00 грн., які внесені на рахунок РФ ПП "СП "Юстиція" в сумі 230,00 грн. як гарантійний внесок торгівельної організації, кошти в сумі 2070,00 грн. внесені на депозитний рахунок відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Рівненській області 19.04.2013.

Зазначені обставини підтверджені актом про проведення аукціону з реалізації рухомого арештованого майна, виданим на підставі протоколу № 09-Р/209/12/Км-4 від 18.04.2013 проведення аукціону з реалізації майна, конфіскованого на користь держави (а.с.7).

Як зазначено вище по тексту судового рішення, пунктом 8 Порядку передбачено, що акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби, є належним документом, який підтверджує правомірність придбання транспортного засобу, та є підставою для його державної реєстрації.

За наведених обставин, суд вважає, що уповноважений орган Державтоінспекції зобов'язаний здійснити державну реєстрацію такого транспортного засобу як правомірно придбаного позивачем на аукціоні з реалізації майна, конфіскованого на користь держави, в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби" від 11.02.2002 N 985, Наказом Міністерства юстиції України "Про затвердження Порядку реалізації арештованого майна" від 15.07.1999 N 42/5, Наказом Міністерства юстиції України "Про затвердження Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень" від 20.05.2003 N 43/5.

Окрім цього, суд враховує, що відповідно до повідомлення Робочого апарата Укрбюро Інтерполу МВС України від 31.01.2014 інформація про перевірку зазначеного транспортного засобу неодноразово надавалась до НЦБ Інтерполу в Італії у 2011, 2013 та 2014 роках, однак відомості щодо обставин його викрадення та намірів іноземного власника вказаного мопеда в Україну не надходили (а.с.10).

За обставинами справи суд вважає обгрунтованими доводи позивача про те, що правоохоронні органи Італії фактично не розшукують обумовлений транспортний засіб, позаяк, будучи у встановленому порядку повідомленими про місцезнаходження такого транспортного засобу ще в 2011 році, впродовж трьох років не вчинили жодних дій щодо повернення транспортного засобу іноземному власнику та не з'ясували намірів останнього в межах розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що в спірних правовідносинах відповідач суб'єкт владних повноважень діяв необгрунтовано, без урахування всіх обставин справи, що мало наслідком безпідставну відмову в реєстрації правомірно придбаного ОСОБА_2 транспортного засобу, чим порушено його права та законні інтереси, які підлягають до судового захисту шляхом зобов'язання відповідача зареєструвати відповідний транспортний засіб.

Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Відділ Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області зареєструвати на ім'я ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, транспортний засіб мопед марки Malaguti Phantom рама НОМЕР_2.

Присудити на користь позивача ОСОБА_2 із Державного бюджету судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дорошенко Н.О.