Ухвала від 23.09.2014 по справі 335/5702/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2014 рокусправа № 335/5702/14-а (2-а/335/155/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.

суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.

за участю секретаря судового засідання: Спірічева Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06 червня 2014 року по справі №335/5702/14-а(2-а/335/155/2014) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2014 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо відмови у задоволенні заяви про призначення пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з відсутністю стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років; скасувати рішення комісії по вирішенню спірних питань при призначенні та виплаті пенсій управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя протокол №2067 від 16.05.2014 р.; зобов'язати відповідача зарахувати половину строку навчання ОСОБА_1 в Запорізькому державному університеті, а саме 2 роки 1 місяць 20 днів, до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та призначити пенсію за вислугою років за зазначеним Законом з моменту звернення за призначенням пенсії, тобто з 12.05.2014 р.

Постановою Оржонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06 червня 2014р. позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо відмови у задоволенні заяви про призначення пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з відсутністю стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років та скасувати протокол №2067 від 16.05.2014 р. управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про відмову в призначенні пенсії за вислугу років; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя зарахувати до стажу роботи позивача., що дає право на пенсію за вислугою років половину строку навчання в Запорізькому державному університеті (02 роки 1 місяць 20 днів), і виходячи зі стажу роботи 21 рік 6 місяців 03 дні, призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 12.05.2014 р.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення , яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працює на посаді першого заступника прокурора Рівненської області.

12 травня 2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя із заявою про призначення пенсії за вислугою років. До заяви він додав необхідні документи, у тому числі ті, що підтверджують період навчання у вищому навчальному закладі на юридичному факультеті. Згідно довідки №11/1-37д від 12.05.2014 року, яка була видана ОСОБА_1 для пред'явлення в органи управління Пенсійного фонду України, стаж на пільгових умовах становить 21 рік 06 місяців 08 днів: 17 років 5 місяців 1 день - стаж роботи на прокурорських посадах; 1 рік 11 місяців 17 днів - строкова військова служба; 02 роки 01 місяць 20 днів - половина строку навчання на юридичному факультеті Запорізького державного університету (підтверджується архівною довідкою №24-12/30 від 01.04.2014 р.)

Відповідно до протоколу 2067 від 16.05.2014 року комісії по вирішенню спірних питань при призначенні та виплаті пенсій, управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя відмовило у призначенні пенсії, зазначивши, що позивач має вислугу років 19 років 4 місяці 16 днів (військова служба - 1 рік 11 місяців 13 днів та робота на посадах прокурорів і слідчих прокуратури - 17 років 5 місяців 3 дні).

Відповідач зазначає, що неможливо зарахувати половину стажу навчання на юридичному факультеті Запорізького державного університету, тому що він не є юридичним навчальним закладом, як того вимагає ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що посилання відповідача на те, що Запорізький державний університет не можна вважати таким навчальним закладом, який дає вищу юридичну освіту, є необґрунтованими, а тому половину строку навчання позивача у даному вищому юридичному навчальному закладі слід зарахувати до стажу роботи, який дає право ОСОБА_1 на призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

У відповідності до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців.

Згідно ч.5 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Статтею 1 Закону України «Про вищу освіту» визначено такий термін, як вищий навчальний заклад. Це освітній, освітньо-науковий заклад, який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійні програми вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність.

За змістом ч. 1 ст. 9 Закону України «Про вищу освіту» вищий навчальний заклад, вище професійне училище, центр професійно-технічної освіти мають право видавати документ про вищу освіту державного зразка тільки з акредитованого напряму (спеціальності).

Законом України «Про вищу освіту» визначено, що акредитований напрям - напрям, за яким вищий навчальний заклад певного типу отримав право провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації; акредитована спеціальність - спеціальність відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня, за якою вищий навчальний заклад певного типу отримав право провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації.

У відповідності до ч.5 ст. 12 Закону України «Про вищу освіту» Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі освіти і науки затверджується перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. № 787 затверджений перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями. У цьому переліку за кодом 0601 визначений напрям підготовки «Право і правознавство», спеціальність «Правознавство і правоохоронна діяльність».

Чинним законодавством України не визначено окремого поняття вищого юридичного навчального закладу.

Згідно з ст.25 Закону України «Про вищу освіту» університет - багатопрофільний вищий навчальний заклад четвертого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації широкого спектра природничих, гуманітарних, технічних, економічних та інших напрямів науки, техніки, культури і мистецтв, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження, є провідним науково-методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, відповідний рівень кадрового і матеріально-технічного забезпечення, сприяє поширенню наукових знань та здійснює культурно-просвітницьку діяльність.

Відповідно до копії листа Міністерства освіти України від 25.11.1994 р. № 2-2/1-901 та копії додатка до листа Міністерства освіти України від 25.11.1994 р. № 2-2/1-901, які містяться в матеріалах справи, Запорізький державний університет визнаний ліцензованим за четвертим рівнем акредитації, здійснює підготовку фахівців різних освітньо - кваліфікаційних рівнів, в тому числі на юридичному факультеті за напрямом «Правознавство».

Відповідно до п. 4 ст.7 Закону України «Про вищу освіту» вищу освіту мають особи, які завершили навчання у вищих навчальних закладах, успішно пройшли державну атестацію відповідно до стандартів вищої освіти і отримали відповідний документ про вищу освіту державного зразка.

Проаналізувавши наведені норми права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_1 надав на розгляд комісії з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя документи, які підтверджують необхідний стаж роботи - 21 рік 6 місяців, що дає право на пенсію за вислугу років та вважає за необхідне зарахувати половину строку навчання у Запорізькому державному університеті (2 роки 1 місяць 20 днів) до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та призначити пенсію за вислугою років за зазначеним Законом з моменту звернення за призначенням пенсії, тобто з 12.05.2014 р.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд , -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя - залишити без задоволення.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06 червня 2014 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: С.А. Уханенко

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: Ю.М. Дадим