Справа № 817/2477/14
24 вересня 2014 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився,
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
Рівненське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 16609,32 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, до початку судового засідання подав заяву про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач в судове засідання не прибув, заперечень на адміністративний позов не подав, причини неприбуття суду не повідомив. На адресу відповідача надсилались копії ухвал про відкриття провадження у справі, про призначення справи до судового розгляду та повідомлення-виклик до суду. Однак, на адресу суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення про повернення за закінченням терміну зберігання (а.с.17, 22).
Відповідно до ч. 4 ст. 33 КАС України, відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Керуючись ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе вирішувати справу на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 6 ст. 12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Станом на день звернення з позовом до суду згідно з даними обліку позивача за відповідачем рахується заборгованість по сплаті сум страхових коштів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в розмірі 16609,32 грн.
Судом встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Рівненській області на виконання Плану контрольно-ревізійної роботи на І кв.2014 року проводилась ревізія виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд).
В ході проведення ревізії досліджувались питання правильності виплати застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, в тому числі допомоги по вагітності та пологах.
За інформацією отриманою фінансовою інспекцією від Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому встановлено, що гр. ОСОБА_2 в 2013 році, як безробітна отримала допомогу по вагітності та пологах.
Разом з тим, звіркою вказаної інформації з даними про отриману допомогу по вагітності та пологах через Рівненську міську виконавчу дирекцію Фонду встановлено, що фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1) в 2013 році профінансовано допомогу по вагітності та пологах для застрахованої особи - найманого працівника ОСОБА_2 на суму 11072,88 грн.
На підставі даної інформації, фінансовою інспекцією направлено до Фонду лист від 14.05.2014 року про необхідність проведення позапланової перевірки правильності використання коштів Фонду ФОП ОСОБА_1 (а.с.25).
Відповідно до підпункту "г" пункту 3.6 Інструкції про проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду від 22.12.2010 року №29 видано наказ від 20.05.2014 року №70 про проведення позапланової перевірки в страхувальника ФОП ОСОБА_1 щодо призначення та виплати допомоги по вагітності та пологах по листку непрацездатності №141367, виданого ОСОБА_2
В свою чергу, начальника відділу експертизи тимчасової непрацездатності та якості надання медичних послуг Фонду направлено до Пологового будинку Рівненської міської ради для проведення перевірки правомірності видачі листка непрацездатності №141367.
За результатами перевірки складено Довідку про позапланову перевірку обгрунтованості видачі та продовження окремих листків непрацездатності від 06.06.2014 року (а.с.26) та Акт від 26.06.2014 року за №137 (а.с.3).
В ході перевірки встановлено, що ОСОБА_2 08.07.2013 року отримала в Пологовому будинку Рівненської міської ради листок непрацездатності №141367 по вагітності та пологах на період з 08.07.2013 року по 10.11.2013 року. Місцем роботи в листку непрацездатності зазначено приватний підприємець ОСОБА_1 (а.с.27).
В свою чергу, страхувальником ФОП ОСОБА_1 подано до Фонду заяву-розрахунок вх. №5348 від 08.08.2013 року на фінансування матеріального забезпечення застрахованої особи ОСОБА_2 в тому числі допомоги по вагітності та пологах згідно листка непрацездатності №141367 на суму 11072,88 грн. (а.с.28).
Як вбачається з виписки про рух коштів по рахунку 18.09.2013 року Рівненською міською виконавчою дирекцією Фонду кошти в повному обсязі перераховано ФОП ОСОБА_1 (а.с.29).
05.11.2013 року, ще до закінчення відпустки по вагітності та пологах, в зв'язку з розірванням трудового договору з 05.07.2013 року, ОСОБА_2 звернулась з заявою до Пологового будинку Рівненської міської ради щодо заміни листка непрацездатності на довідку (а.с.30).
З матеріалів справи вбачається, що вказана довідка була необхідна для отримання допомоги по вагітності та пологах, як безробітній особі через Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому. Листок непрацездатності №141367 ОСОБА_2 повернула, а факт розірвання трудового договору прописаний у трудовому договорі між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 04.04.2013 року (а.с.31).
Після рішення лікарсько-консультативної комісії лікувального закладу заяву ОСОБА_2 задоволено та замість ЛН№141367 ОСОБА_2 видана довідка встановленого зразка.
Судом встановлено, що під час проведення перевірки, ФОП ОСОБА_1 не надав листок непрацездатності, а в пояснюючій записці повідомив, що листок непрацездатності та трудову книжку втрачено, а кошти по вагітності та пологах ОСОБА_2 виплачені в повному обсязі (а.с.32).
Частиною 1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" встановлено, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачаються умови надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах:
1. Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
2. Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка усиновила дитину протягом двох місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження, за період з дня усиновлення і до закінчення 56 календарних днів (70 календарних днів у разі одночасного усиновлення двох і більше дітей, 90 календарних днів - для жінок, віднесених до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
3. У разі надання застрахованій особі відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами у період її тимчасової непрацездатності листок непрацездатності по тимчасовій непрацездатності закривається і з дня настання цієї відпустки видається інший листок непрацездатності. Кожен із зазначених листків оплачується за відповідними нормами цього Закону.
У разі надання застрахованій особі відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв'язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.
За період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 39 вказаного закону встановлений розмір допомоги по вагітності та пологах:
Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.
Сума допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини (граничної суми) місячної заробітної плати (доходу), з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Згідно ч.1 ст.51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці п'ятому статті 37 цього Закону, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу.
Оскільки, на день видачі листка непрацездатності (08.07.2013 року) ОСОБА_2 втратила статус застрахованої особи через розірвання трудового договору (05.07.2013 року), то призначення допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду є порушенням вищевказаних норм закону.
Таким чином, встановлено, що ФОП ОСОБА_1 допущено порушення порядку використання страхових коштів, а саме неправомірні витрати коштів Фонду по оплаті допомоги по вагітності та пологах на суму 11072,88 грн.
Відповідно до 1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
07.07.2014 року за результатами проведеної перевірки заступником директора виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду прийнято Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за №127, за яким підлягають зарахуванню до бюджету Фонду кошти в сумі - 16609,32 грн., у тому числі: 11072,88 грн. неправомірні витрати по оплаті допомоги по вагітності та пологах проведенні з порушенням порядку використання страхових коштів та штрафні санкції в сумі 5536,44 грн. (а.с.6).
Вказане Рішення з супровідним листом були направлені відповідачу поштою та відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення отримано ФОП ОСОБА_1 16.07.2014 року (а.с.7).
Частиною 3 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначено, що у разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.
Оскільки доказів оскарження та скасування Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за №127 від 07.07.2014 року не надано, грошове зобов'язання визначене вказаним рішенням, набуло статусу узгодженого та підлягає стягненню в повному обсязі.
Стаття 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" передбачає, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Станом на дату розгляду справи судом відповідачем доказів сплати заборгованості в сумі 16609,32 грн. не надано.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Рівненської міської виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по сплаті сум страхових коштів в розмірі 16609,32 грн. (Шістнадцять тисяч шістсот дев'ять грн. 32 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Гломб Ю.О.