23 липня 2014 р. Справа № 2а/0470/3078/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Солонянської виправної колонії Дніпропетровської області №21 про зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 17.03.2011 року на виконання своїх владних повноважень звернулось Контрольно-ревізійне управління, правонаступником якого є Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області з адміністративним позовом до Солонянської виправної колонії Дніпропетровської області №21, у якому позивач просить виконати вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Солонянському районі від 05 липня 2010 року №28/615 на загальну суму 213 682,27 грн., а саме:
- провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених коштів на підвищення посадових окладів державним службовцям СВК №21 за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими та за роботу у кримінально-виконавчих установах закритого типу в загальній сумі 88 979,97 грн. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, кошти у порядку та розмірах, встановлених статтями 133-136 КЗпП;
- провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво витрачених коштів на виплату не передбаченої законодавством надбавки за безперервну роботу працівниками рядового та начальницького складу, які не мають спеціальних звань з числа службовців в загальній сумі 67 767,24 грн. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, кошти у порядку та розмірах, встановлених статтями 133-136 КЗпП;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів та повернути зайво сплачені кошти в загальній сумі 59 323,52 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2011 року строк звернення до суду поновлений.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач в добровільному порядку не виконує вимоги Державної Контрольно-ревізійного відділу в Солонянському районі від 05 липня 2010 року №28/615.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
З урахуванням неявки сторін та заявленого клопотання, відповідно до вимог статей 122 та 41 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавством, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Плану Контрольно-ревізійного відділу в Солонянському районі на II квартал 2010 року, на підставі направлення від 29.04.2010 № 36 Контрольно-ревізійним управлінням в Дніпропетровській області Контрольно-ревізійним відділом в Солонянському районі проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Солонянської виправної колонії № 21 за період з 01.01.2008 по 31.03.2010, за результатами якої складено акт від 25.06.2010 року №460-19/32.
За результатами проведеної ревізії встановлено, що протягом 2008-2009 року та І кварталу 2010 року проведення видатків з оплати праці на підвищення посадових окладів державним службовцям СВК №21 за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими; за роботу в кримінально-виконавчих установах закритого типу суперечило вимогам п.2 Постанови від 09.03.2006 року №268 та п.2 наказу від 06.04.2006 №73 і здійснювалися безпідставно, внаслідок чого працівникам зайво нараховано та виплачено підвищення посадових окладів за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими; за роботу в кримінально-виконавчих установах закритого типу на загальну суму 88 979,97 грн., та як наслідок зайво перераховано внесків до цільових фондів на суму 32 315,97 грн.
Крім того, встановлено випадки безпідставного нарахування та виплати не передбаченої законодавством надбавки за безперервну роботу працівникам рядового та начальницького складу, які не мають спеціальних звань з числа службовців, що є порушенням вимог п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298, із змінами та п.3 наказу Державного Департаменту України з питань виконання покарань від 11.11.2005 № 184 «Про впорядкування умов оплати праці працівників Державної кримінально-виконавчої служби України, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу». Вищезазначене призвело до зайвих виплат надбавки за безперервну роботу на загальну суму 67 767,24 грн. та зайвого перерахування внесків до цільових фондів на суму 24 619,09 грн.
На підставі п. 7 ст. 10 Закону України від 26 січня 1993 року «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» КРУ в Дніпропетровській області листом від 05.07.2010 року №28/615 звернулося з вимогами до Солонянської виправної колонії № 21 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області про усунення порушень, зокрема:
провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених коштів на підвищення посадових окладів державним службовцям СВК №21 за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими та за роботу у кримінально-виконавчих установах закритого типу в загальній сумі 88 979,97 грн. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, кошти у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП;
провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво витрачених коштів на виплату не передбаченої законодавством надбавки за безперервну роботу працівникам рядового та начальницького складу, які не мають спеціальних звань з числа службовців в загальній сумі 67 767,24 грн. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, кошти у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП;
провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів та повернути зайво сплачені кошти в загальній сумі 59 323,52 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів).
Правомірність вимог Контрольно-ревізійного відділу в Солонянському районі від 05 липня 2010 року №28/615 була предметом розгляду адміністративної справи №2а-10811/10/0470 за позовом Солонянської виправної колонії Дніпропетровської області №21 до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі №2а-10811/10/0470 від 21 листопада 2013 року визнано протиправним та скасовано пункти 1, 2, 4 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Солонянському районі від 05 липня 2010 року №28/615. Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, за таких обставин, як скасування пунктів 1, 2, 4 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Солонянському районі від 05 липня 2010 року №28/615 є фактом встановленим, який не підлягає доведенню в силу статті ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Солонянської виправної колонії Дніпропетровської області №21 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Турлакова