22 вересня 2014 року Справа № 2а-17828/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
суддів Денисюка Р.С., Волдінера Ф.А.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідачів Кушнір Ю.В., Ніколайчука Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку заяви Міністерства доходів і зборів України та Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Міністерства доходів і зборів України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання права на здійснення платежів без ідентифікаційного номеру,
Міністерство доходів і зборів України та Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області звернулися в суд з заявами про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Міністерства доходів і зборів України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання права на здійснення платежів без ідентифікаційного номеру.
Дані заяви мотивовані тим, що постанова Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року була прийнята з урахуванням норм Закону України від 22.12.1994 року №320/94-ВР "Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів", який з 01.01.2011 року втратив чинність, у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України, яким встановлено, що облік фізичних осіб за ідентифікаційними номерами у Державному реєстрі припиняється.
Водночас, ПК України встановлено, що облік фізичних осіб в Державному реєстрі ведеться за реєстраційними номерами облікових карток платників податків. Статтями 63 та 70 ПК України передбачено новий порядок обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номеру, зокрема такий облік ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Таким чином, ПК України передбачає ведення окремого реєстру у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта, а не тільки за прізвищем, ім'ям та по-батькові, датою народження та місцем проживання, оскільки останні не є унікальними.
Крім того, ПК України не передбачено правових підстав вилучати інформацію з реєстру чи не вносити її щодо осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера, навіть за наявності умови проставлення відповідної відмітки у паспортах зазначених осіб про наявність у них права здійснювати будь-які платежі.
А тому, у Міністерства доходів і зборів України та Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області як суб'єктів владних повноважень відсутня можливість виконати рішення суду у порядку та спосіб, що передбачені останнім, а саме зберегти за ОСОБА_4 та ОСОБА_5 форму обліку платника податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації, що була передбачена Законом №320/94, та вилучити чи не вносити в Державний реєстр інформацію щодо позивачів.
Враховуючи вищевикладене, Міністерство доходів і зборів України просить суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення, шляхом зобов'язання Міністерство доходів і зборів України здійснити облік ОСОБА_5 за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорту відповідно до ст.63 Податкового кодексу України із внесенням інформації до окремого реєстру у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України, а Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року та викласти абзац 3 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Міністерство доходів та зборів України здійснювати в подальшому облік ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як платників податків та інших обов'язкових платежів, за формою обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям, по батькові та номером та серією паспорта) відповідно до ст.63 Податкового кодексу України»; викласти абзац 4 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Міністерство доходів та зборів вести облік ОСОБА_4 в окремому реєстрі у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України»; викласти абзац 5 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області вести облік ОСОБА_4 в окремому реєстрі у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України»;, викласти абзац 6 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області здійснювати в подальшому облік ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як платників податків та інших обов'язкових платежів, за формою обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям, по батькові та номером та серією паспорта) відповідно до ст.63 Податкового кодексу України» та викласти абзац 8 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Міністерство доходів та зборів вести облік ОСОБА_5 в окремому реєстрі у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України».
В судовому засіданні представники заявників - Міністерства доходів і зборів України та Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення підтримали з підстав викладених у заявах та просили їх задовольнити повністю.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення заяв про зміну способу і порядку виконання судового рішення заперечив та просив відмовити у їх задоволені.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зміст поданих заяв та матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяв про зміну способу і порядку виконання судового рішення слід відмовити, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підстави для звернення до суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення встановлені ст.263 КАС України, згідно якої звернення із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення передбачає наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його виконання неможливим.
Зокрема, такими обставинами є відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо та інші подібні обставини.
При вирішенні питання про зміну способу виконання суд повинен з'ясовувати обставини, що свідчать про неможливість виконання рішення.
З наведеного вбачається, що суд вправі змінити спосіб виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності встановлених ч.1 ст.263 КАС України випадків та за умови надання суду відповідних доказів на підтвердження неможливості виконання судового рішення.
Зміна способу чи порядку виконання може відбуватись у заміні одного заходу примусового виконання судового рішення іншим, зокрема, при відсутності грошових коштів - звернення стягнення на належне боржнику майно чи при відсутності майна, яке слід повернути, звернення стягнення на суму оцінки майна на кошти боржника, тощо.
При цьому, приписи ст.263 КАС України передбачають встановлення порядку чи способу виконання судового рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог.
Таким чином, суд, здійснюючи зміну способу чи порядку виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини судового рішення та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні спору.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Міністерства доходів і зборів України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання права на здійснення платежів без ідентифікаційного номеру, задоволено повністю.
Зобов'язано Міністерство доходів і зборів України не надавати ідентифікаційний номер ОСОБА_4.
Зобов'язано Міністерство доходів і зборів України здійснювати в подальшому облік ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як платників податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру.
Зобов'язано Міністерство доходів і зборів України не вносити дані про ОСОБА_4 до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Зобов'язано Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області не направляти до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів інформацію про ОСОБА_4 та не надавати йому ідентифікаційний номер.
Зобов'язано Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області вести облік ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру.
Зобов'язано Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області проставити на сторінці 7 або 8 або 9 у паспорті ОСОБА_4 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис печаткою Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області.
Зобов'язано Міністерство доходів і зборів України видалити інформацію про ОСОБА_5 з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Резолютивна частина вищезазначеної постанови Волинського окружного адміністративного суду повністю відповідає визначеному позивачами способу захисту порушеного права та способу його виконання, тобто, спосіб захисту порушеного права та спосіб виконання визначений при зверненні до суду з позовом саме позивачем (в подальшому, стягувачем за виконавчим листом).
З прохальної частини заяв про зміну способу та порядку виконання судового рішення вбачається, що Міністерство доходів і зборів України просить суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення, шляхом зобов'язання Міністерство доходів і зборів України здійснити облік ОСОБА_5 за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорту відповідно до ст.63 Податкового кодексу України із внесенням інформації до окремого реєстру у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України, а Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року та викласти абзац 3 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Міністерство доходів та зборів України здійснювати в подальшому облік ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як платників податків та інших обов'язкових платежів, за формою обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям, по батькові та номером та серією паспорта) відповідно до ст.63 Податкового кодексу України»; викласти абзац 4 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Міністерство доходів та зборів вести облік ОСОБА_4 в окремому реєстрі у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України»; викласти абзац 5 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області вести облік ОСОБА_4 в окремому реєстрі у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України»;, викласти абзац 6 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області здійснювати в подальшому облік ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як платників податків та інших обов'язкових платежів, за формою обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям, по батькові та номером та серією паспорта) відповідно до ст.63 Податкового кодексу України» та викласти абзац 8 резолютивної частини рішення по даній справі у наступній редакції: «Зобов'язати Міністерство доходів та зборів вести облік ОСОБА_5 в окремому реєстрі у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків відповідно до ст.70 Податкового кодексу України».
Тобто, Міністерство доходів і зборів України та Луцька ОДПІ Головного управління Міндоходів у Волинській області фактично просять суд ухвалити нове рішення, змінивши резолютивну частину постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року.
В судовому засіданні представниками заявників не надано та не наведено суду доказів існування обставин, які б свідчили про неможливість виконання рішення суду.
В той час, як представником позивача в судовому засіданні надано суду докази, а саме: копії постанов про відкриття виконавчого провадження та про закінчення виконавчого провадження в аналогічних справах, що, на думку суду, спростовує позицію Міністерства доходів і зборів України та Луцької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Волинській області щодо неможливості виконання постанови суду через зміну законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заяви Міністерства доходів і зборів України та Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Міністерства доходів і зборів України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання права на здійснення платежів без ідентифікаційного номеру, не підлягають до задоволення.
Крім того, суд звертає увагу на те, що в разі задоволення заяв про зміну способу і порядку виконання судового рішення фактично змінюється по суті зміст резолютивної частини постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі №2а-17828/09/0370, що суперечить положенням ст.263 КАС України.
Керуючись частиною 7 статті 160, статтями 165, 263 КАС України, суд
В задоволенні заяв Міністерства доходів і зборів України та Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Міністерства доходів і зборів України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання права на здійснення платежів без ідентифікаційного номеру, відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, повний текс якої буде виготовлено 27 вересня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Ю.Ю. Сорока
Судді: Р.С. Денисюк
Ф.А. Волдінер