Ухвала від 25.09.2014 по справі 760/23751/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 760/23751/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Зінченко С.В. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

УХВАЛА

Іменем України

25 вересня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Твердохліб В.А., Бужак Н.П.;

за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Солом'янського районного суду м.Києва від 16 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації, про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2013 року, позивач звернувся до Солом'янського районного суду м.Києва з позовом до Київської міської державної адміністрації, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації, про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги мотивував тим, що рішення відповідача мають бути скасовані, оскільки комісіями не були взяті до уваги всі наявні факти та докази, що свідчать про перебування позивача в зоні відчуження в період з 06.06.1986 року по 30.06.1986 року, а саме, виписки з наказів №111 та №127, довідка №813 про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах Чорнобиля, що за своєю формою та змістом відповідає вимогам постанови КМУ від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та показами свідків, що перебували у зоні відчуження разом з позивачем. Просив суд скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України щодо підтвердження правильності рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Київській міській державній адміністрації щодо визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 позивачу, від 30.05.2013 року, затвердженого протоколом №61, а також зобов'язати Київську міську державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А категорії 2.

Постановою Солом'янського районного суду м.Києва від 16 травня 2014 року у задоволені позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.

Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, рішенням Солом'янського районного суду м.Києва від 27.03.2012 року було встановлено факт перебування позивача у відрядженні в населених пунктах району м.Чорнобиля, які віднесені до зон відчуження, з 06 червня 1986 року по 30 червня 1986 року, та зобов'язано військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку, необхідну для призначення пенсії зі скороченням пенсійного віку.

Проте, рішенням Апеляційного суду м.Києва від 05.2012 року вказане вище рішення районного суду скасоване та провадження у справі закрито, оскільки питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вирішує комісія при Мінпраці.

Після звернення позивача до Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Київській міській державній адміністрації, нею було прийнято рішення від 06.11.2012 року про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 , і в подальшому вказане рішення було підтверджено рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 30.05.2013 року, затвердженого протоколом №61.

Вказані рішення на переконання представника позивача мають бути скасовані, оскільки комісіями не були взяті до уваги всі наявні факти та докази, що свідчать про перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження в період з 06.06.1986 року по 30.06.1986 року, а саме виписки з наказів №111 та №127, довідка №813 про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах Чорнобиля, що за своєю формою та змістом відповідає вимогам постанови КМУ від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та показами свідків, що перебували у зоні відчуження разом з позивачем.

Із заперечень відповідачів встановлено, що 10.09.2012 року ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою щодо видачі йому дублікату посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Листом від 20.09.2012 року №4139 управлінням праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації було зроблено запит до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України щодо надання архівної довідки про участь позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

04.10.2012 року Комісією для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Київській міській державній адміністрації було прийнято рішення - доопрацювати справу та долучити рішення суду з питання підтвердження відряджень позивача до зони відчуження.

08.10.2012 року до управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації надійшла архівна довідка від 01.10.2012 року №85762 ГДА МОУ про те, що відрядження ОСОБА_1 в зони ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в наказах начальника 229 Окружної продовольчої бази за травень та червень 1986 року не відображені.

Позивачем, 16.10.2012 року було подано до управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації копії рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 27.03.2012 року було встановлено факт перебування позивача у відрядженні в населених пунктах району м.Чорнобиля, які віднесені до зон відчуження, з 06 червня 1986 року по 30 червня 1986 року, та зобов'язано військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку, необхідну для призначення пенсії зі скороченням пенсійного віку, та рішення Апеляційного суду м. Києва від 05.2012 року, яким вказане вище рішення районного суду скасоване та провадження у справі закрито, оскільки питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вирішує комісія при Мінпраці.

06.11.2012 року Комісією для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Київській міській державній адміністрації, нею було прийнято рішення про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 .

Позивач, 23.11.2012 року звернувся до управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації із заявою щодо передачі його особової справи на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України.

Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 30.05.2013 року було підтверджено рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 06.11.2012 року.

Виходячи з викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскаржувані позивачем рішення прийняті правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства, а отже підстав для їх скасування немає.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, поряд з тим, що на суб'єкта владних повноважень, у випадку, якщо він є відповідачем в адміністративній справі, покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, Кодексом адміністративного судочинства України на кожну сторону, в не залежності від того чи є вона суб'єктом владних повноважень, покладено обов'язок щодо доведення обставин на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Солом'янського районного суду м.Києва від 16 травня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 30 вересня 2014 року.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено - 25 вересня 2014 року.

Головуючий суддя Костюк Л.О.

Судді: Бужак Н.П.

Твердохліб В.А.