м. Вінниця
18 серпня 2014 р. Справа № 802/2274/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Панченка Тараса Дмитровича,
представника позивача: Усова Ю.В.,
представника відповідача: Обертас О.В.,
представника третьої особи: Шевцова Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Агрономічної сільської ради до Комунального підприємства "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача приватне мале підприємство "Сервіс-центр "Мрія" про визнання протиправним та скасування рішення,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Агрономічна сільська рада Вінницької області з адміністративним позовом до комунального підприємства "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача приватне мале підприємство "Сервіс-центр "Мрія" про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржуваним рішенням зареєстровано право власності за ПМП "Сервіс-центр "Мрія" на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок, що розташований в селі Агрономічне Вінницького району Вінницької області, по вул. Академічній б/н, однак станом на дату прийняття зазначеного рішення такий фундамент на території Агрономічної сільської ради був відсутній, а тому неможливо зареєструвати право власності на неіснуючий об'єкт та без технічної інвентаризації об"єкта.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та зазначені в поясненнях, наданих у судовому засіданні. Просив адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, надавши суду письмові заперечення (а.с.36-37), в яких вказала, що реєстратором КП "ВООБТІ" правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства, в тому числі вимог розділу IV Тимчасового положення "Про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно", яке затверджене наказом Міністерства юстиції України N 7/5 від 07.02.2002 року, проведено державну реєстрацію права власності на фундамент житлового будинку по вул. Академічній б/н в с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області.
Представник третьої особи в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що реєстратор КП "ВООБТІ" під час винесення рішення про реєстрацію права власності за ПМП "Сервіс-центр "Мрія" на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок діяв у межах та у спосіб визначений чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством.
Крім того, відповідачем та третьої особою до суду подані клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущенням позивачем, визначених ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, строків звернення до суду. Однак, враховуючи, що ні в поданих клопотаннях, ні під час розгляду справи в судовому засіданні представниками відповідача та третьої особи не спростовано належними доказами твердження позивача, що Агрономічна сільська рада дізналась про існування оскаржуваного рішення лише в січні 2014 року після ознайомлення в Вінницькому окружному адміністративному суді з матеріалами інвентаризаційної справи, суд, ухвалою постановленою без виходу до нарадчої кімнати, запис про яку занесено в журнал судового засідання, відмовив в задоволенні вищезазначених клопотань.
Заслухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.07.2006 року між ПМП "Сервіс-центр "Мрія" (орендар) та Агрономічною сільською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі, згідно якого, з урахуванням внесених 22.01.2007 року змін до договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку під будівництво 63-х квартирного житлового будинку на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, в межах населеного пункту с. Агрономічне ( а.с. 17-19, 21-22 ). На підставі зазначеного договору ПМП "Сервіс-центр "Мрія" видано Акт прийому-передачі земельної ділянки, в якому зазначено цільове призначення земельної ділянки: для громадських потреб (під будівництво 63-х квартирного житлового будинку) ( а.с. 65 ).
Крім того, 15 травня 2007 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю управління містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації ПМП "Сервіс-центр "Мрія" був наданий дозвіл № 99/6308 на виконання будівельних робіт з будівництва 63-х квартирного житлового будинку в с. Агрономічному по вул. Академічній Вінницького району, Вінницької області ( а.с. 23 ).
02 листопада 2007 року директор ПМП "Сервіс-центр "Мрія" звернувся до КП "ВООБТІ" із заявою про реєстрацію за ПМП "Сервіс-центр "Мрія" права власності на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок за адресою: вул. Академічна, б/н, с. Агрономічне Вінницького району ( а.с. 69 ).
Підставою для проведення реєстрації права власності на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок за адресою: вул. Академічна, б/н, с. Агрономічне Вінницького району в заяві зазначено рішення постійно діючого третейського суду при асоціації "Правовий центр підприємництва" від 16.01.2006 року в справі №19-12/05-20 та ухвалу даного третейського суду про виправлення описки від 07.08.2007 року ( а.с. 13-14 ).
Так, зазначеними рішеннями третейського суду при асоціації "Правовий центр підприємництва" за ПМП "Сервіс-центр "Мрія" визнано право власності на об'єкт будівництва - фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок по вул. Академічна, с. Агрономічне, Вінницького району.
05.11.2007 року, на підставі вищезазначених рішень третейського суду, за заявою ПМП "Сервіс-центр "Мрія" КП "ВООБТІ" було проведено реєстрацію права власності на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок за адресою: вул. Академічна, б/н, с. Агрономічне Вінницького району та видано реєстраційне посвідчення на об'єкт нерухомого майна від 05.11.2007 року ( а.с. 12, 56 ).
Позивач не погоджується з прийнятим КП "ВООБТІ" рішенням про реєстрацію права власності за ПМП "Сервіс-центр "Мрія" на вищезазначений об'єкт будівництва, вважає його протиправним, а тому звернувся до суду з вимогою щодо його скасування.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходив з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина (ч. 1). Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень (ч. 3). Під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб (ч. 10).
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 19 цього Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
На час виникнення спірних правовідносин, умови та порядок здійснення реєстрації прав на нерухоме майно були визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обмежень" та Тимчасовим положенням "Про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", яке затверджене наказом Міністерства юстиції України N 7/5 від 07.02.2002 року, та яке було чинним станом на 05 листопада 2007 року (далі - Тимчасове положення).
Тимчасовим положенням було визначено порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва (далі - державна реєстрація прав), а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Пунктом 1 Тимчасового положення встановлено, що воно визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.
Положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.
Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць (п.п. 1.3 Тимчасового положення).
Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Підпунктом 2.1 пункту 2 Тимчасового положення визначено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Разом з тим, в п.п 3.1. п. 3 Тимчасового положення зазначено, що з моменту прийняття заяви розпочинається розгляд реєстратором заяви та доданих до неї документів.
Реєстратор установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав; перевіряє угоди, які відповідно до чинного законодавства України не були нотаріально посвідчені; приймає рішення про реєстрацію прав власності чи про відмову в реєстрації прав власності; видає витяги з Реєстру прав або відмовляє у наданні таких витягів.
У своїх діях реєстратор керується виключно чинним законодавством України.
Пунктом 3.5.6. вказаного Тимчасового положення передбачено, що реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації.
Пункт 4.2. Тимчасового положення передбачав, що у разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку та дозвіл на виконання будівельних робіт.
Отже, здійснивши системний аналіз вищезазначених вимог чинного на момент здійснення спірних правовідносин законодавства, суд приходить до висновку, що однією з необхідних умов для винесення реєстратором БТІ рішення про державну реєстрацію прав є проведення технічної інвентаризації об'єкта щодо якого вирішується питання про державну реєстрацію.
Так, в матеріалах справи міститься викопіювання з матеріалів інвентаризаційної справи №(593) 84, з яких вбачається, що станом на 22 червня 2007 року відповідачем була проведена інвентаризація об'єкту незавершеного будівництва і згідно зі зведеним актом вартості будинків, господарських будівель, споруд, а також оцінювальним актом про будинок (загальний метод) за адресою: вул. Академічній, 56 у с. Агрономічне в наявності було незавершене будівництво житлового будинку з цокольним поверхом готовністю 26 % ( а.с. 57-88 ).
Разом з тим, як вбачається з реєстраційного посвідчення на об»єкт нерухомого майна від 05.11.2007 року КП "ВООБТІ" зареєстровано за ПМП "Сервіс-Центр "Мрія" право власності на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок за адресою: вул. Академічна, б/н, с.Агрономічне Вінницького району (а.с. 86).
Таким чином, вищенаведене свідчить про те, що на час прийняття реєстратором КП "ВООБТІ" рішення від 05 листопада 2007 року про державну реєстрацію об'єкта нерухомого майна - фундамента під 55-ти квартирний житловий будинок, який розташований у с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, вул. Академічна, б/н, технічна інвентаризація зазначеного об'єкта не була проведена. Проте, була в наявності інвентаризаційна справа на інший об'єкт будівництва, а саме на незавершене будівництво житлового будинку з цокольним поверхом готовністю 26 %, розташованого по вул. Академічній, 56 у с. Агрономічне.
Про факт відсутності, на час прийнятті відповідачем оскаржуваного рішення, об'єкту нерухомого майна - фундаменту під 55-ти квартирний житловий будинок, який розташований у с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, вул. Академічна, б/н, свідчать відомості зазначені в реєстрі актів виконаних робіт 63-х квартирного житлового будинку, з якого вбачається, що в 2007 році було демонтовано вищезазначений фундамент (а.с. 26 - 27 ).
Враховуючи вищенаведені обставини справи суд приходить до висновку, що рішення щодо проведення державної реєстрації права власності за ПМП "Сервіс-Центр "Мрія" на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок, який розташований у с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, вул. Академічна, б/н, було прийняте відповідачем за відсутності ( без проведення ) технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації та за наявності розбіжностей між правовстановлюючими та дозвільними документами, що свідчить про недотриманням відповідачем вимог Тимчасового положення "Про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно".
Крім того, суд критично ставиться щодо твердження представника відповідача про наявність в інвентаризаційній справі №84 ( а.с. 57 ) необхідної для проведення державної реєстрації технічної та дозвільної документації та зазначає наступне.
Як встановлено судом, ПМП "Сервіс-Центр "Мрія" до заяви про проведення державної реєстрації додало як правовстановлюючі документи рішення постійно діючого третейського суду при асоціації "Правовий центр підприємництва" від 16.01.2006 року та ухвалу цього ж суду від 07.08.2007 року в справі № 19-12/05-20, згідно з якими за ПМП "Сервіс-Центр "Мрія" було визнано право власності на об'єкт будівництва, а саме фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок по вулиці Академічній с. Агрономічне Вінницького району. Саме на підставі цих правовстановлюючих документів і був виписаний виконавчий лист Ленінським районним судом м. Вінниці 19.11.2007 року для можливості здійснення державної реєстрації.
Також, разом із зазначеними вище правовстановлюючими документами до заяви про державну реєстрацію був доданий договір оренди землі від 14 липня 2006 року, зміни до договору оренди земельної ділянки від 22 січня 2007 року та дозвіл на виконання будівельних робіт № 99/6308 від 15 травня 2007 року, згідно яких, станом на 05 листопада 2007 року ПМП "Сервіс-Центр "Мрія" мало право користування земельною ділянкою для будівництва 63-х квартирного житлового будинку по вул. Академічній у с. Агрономічне Вінницького району і саме для будівництва цього об'єкту підприємству був наданий дозвіл на виконання будівельних робіт.
Таким чином, надані ПМП "Сервіс-Центр "Мрія" до КП "ВООБТІ" правовстановлюючі документи суперечили дозвільним документам для здійснення будівництва, що, відповідно до п.п. 3.1 Тимчасового положення, унеможливлювало здійснення реєстрації.
Виходячи з встановлених обставин справи та вищенаведених норм законодавства України, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи рішення про реєстрацію права власності за ПМП "Сервіс-центр "Мрія" на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок, що розташований в с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, по вул. Академічній б/н, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваного рішення.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зауважує, що в ході розгляду справи відповідачем не доведено правомірність прийнятого спірного рішення, в той час, як позивачем доведено наявність обставин, що обґрунтовують заявлену вимогу.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про протиправність прийнятого Комунальним підприємством "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" рішення про реєстрацію права власності за ПМП "Сервіс-центр "Мрія" на фундамент під 55-ти квартирний житловий будинок, що розташований в с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, по вул. Академічній б/н, та, як наслідок, про задоволення позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства «Вінницьке обласне об"єднане бюро технічної інвентаризації» від 05 листопада 2007 року про проведення державної реєстрації права власності за приватним малим підприємством "Сервіс - Центр «Мрія» об"єкту нерухомого майна - фундаменту під 55-ти квартирний житловий будинок, який розташований у с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, по вул. Академічній, б/н.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна