18 вересня 2014 р.Справа № 820/11949/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська автомобільна торгівельна компанія" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р. по справі № 820/11949/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська автомобільна торгівельна компанія"
до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківська автомобільна торгівельна компанія", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просив визнати недійсним та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000232204 від 22.01.2014 року, № 0000262204 від 22.01.2014 року, № 0001122204 від 10.04.2014 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р. по справі № 820/11949/14 позов залишено без задоволення.
Позивач не погодився з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р., та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог матеріального та процесуального законодавства з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у ній.
Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "Харківська автомобільна торгівельна компанія" за жовтень 2013 року.
Результати перевірки оформлені актом від 20.12.2013р. №808/20-23-22-04-09/36031913.
У вказаному акті перевірки контролюючий орган відобразив висновок про порушення позивачем п.201.4, 201.6 ст.201 та ст.187 ПК України, внаслідок чого занижено суму податкових зобов'язань на суму 5333334,0 грн.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення: №0000232204 від 22.01.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 2824430,0 грн., в т.ч. на 1882953,0 грн. - за основною сумою та 941477,0 грн. - за штрафними санкціями; №0000262204 від 22.01.2014 року про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість на 3450381,0 грн.
З дослідженого акту перевірки слідує, що фактичною підставою встановлення вказаних порушень та прийнятя спірних податкових повідомлень-рішень слугували висновки податкового органу про те, що підприємством позивача в жовтні 2013 року виписано на адресу ТОВ "Глобал Автогруп" податкову накладну № 1 від 28.10.2013 р. (номенклатура: автомобіль Geely FE-2 (commercial name "Geely Emgrand" ЕС-7-RV) на загальну суму 32000000,0 грн., в т.ч. ПДВ - 5333333,33 грн. та податкову накладну № 2 від 29.10.2013р. (номенклатура: автомобіль Geely FE-2 (commercial name "Geely Emgrand" ЕС-7-RV), автомобіль Geely (maple) "CBU") на загальну суму 32586000,0 грн., в т.ч. ПДВ - 5431000,0 грн., які були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Перевіркою повноти та правильності даних, задекларованих у податкові звітності з податку на додану вартість за жовтень 2013 року на підставі даних декларації з податку на додану вартість за жовтень 2013 року (вх. від 20.11.2013р. №9075124774), реєстру отриманих та виданих податкових накладних за жовтень 2013 року (вх. від 20.11.2013р. №9075124941), додатку № 5 "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (вх. від 20.11.2013 №9075124941) відповідачем встановлено, що платником податків не включено до реєстру виданих податкових накладних та до складу податкових зобов'язань суму податку на додану вартість у розмірі 5333333,0 грн. по податковій накладній № 1 від 28.10.2013р., яка включена до Єдиного реєстру податкових накладних.
Також, Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "Харківська автомобільна торгівельна компанія" за грудень 2013р.
Результати перевірки оформлені актом від 18.03.2014р. №367/20-23-22-04-09/36031913.
В даному акті перевірки відповідач відобразив висновок про порушення позивачем п.200.1, п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України та п.п.4.6.7 п.4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, внаслідок чого занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на суму 3450381,0 грн.
За наслідками складання вищевказаного акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.04.2014 року № 0001122204 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ на 5175572,0 грн., в т.ч. на 3450381,0 грн. - за основним платежем та 1725191,0 грн. - за штрафними санкціями.
В акті перевірки контролюючим органом відображено висновок про те, що згідно з поданою ТОВ "Харківська автомобільна торгівельна компанія" до Харківської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Харківській області податковою декларацією з ПДВ за грудень 2013 року (вх. від 17.01.2014 № 9087784111) платником податків визначена "Сума залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) у розмірі 3450381,0 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення, що декларувалось платником у травні - липні та вересні - жовтні 2013 року.
Також, в акті перевірки від 18.03.2014 р. № 367/20-23-22-04-09/36031913 зазначено, що актом попередньої перевірки платника за жовтень 2013 року (акт від 20.12.2013р. №808/20-23-22-04-09/36031913) встановлені порушення ст.187 Податкового кодексу України, що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (рядок 19 декларації) у сумі 1286872,0 грн., завищення залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, який підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 22 декларації) у сумі 2163509,0грн., та заниження суми податку на додану вартість до сплати до бюджету у розмірі 1882953,0 грн., однак підприємство позивача в податковій декларації з ПДВ (рядок 21.3 декларації) за грудень 2013 року не відобразило результати попередньої камеральної перевірки.
Позивач в позові та апеляційній скарзі посилається на те, що підставою для відображення податкових зобов'язань платника податків є вчинення останнім господарської операції. Також зазначає, що господарської операції, що могла б бути підставою для виписки податкової накладної № 1 від 28.10.2013 року, позивачем не вчинялось, сама податкова накладна № 1 не виписувалась, а внесення такої податкової накладної до ЄРПН здійснено помилково. Оскільки податкова накладна № 1 від 28.10.2013 року не виписувалась та не передавалась покупцю - ТОВ "Глобал Автогруп", то і відображення її позивачем у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних не здійснювалось.
Щодо акту перевірки від 18.03.2014 № 367/20-23-22-04-09/36031913 позивач зазначив, що вказаний акт перевірки не може бути підставою для внесення змін до податкової звітності позивача ані за грудень 2013 р., ані за будь-який інший податковий звітний період, оскільки відбувалась процедура адміністративного оскарження.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.
За приписами п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до положень ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.
Податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Згідно з п.5 Узагальнюючої податкової консультації щодо окремих питань відображення у податковому обліку з податку на додану вартість звітного періоду податкових накладних, виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту, затвердженого наказом ДПС України від 16.02.2012 № 127, наявність в Єдиному реєстрі податкової накладної з помилками спричиняє розбіжності між даними Єдиного реєстру та реєстру виданих податкових накладних платника податку - продавця. Ці розбіжності є податковою інформацією, що свідчить про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи податкової служби. Якщо платник не надасть пояснення щодо суті таких розбіжностей та документальні підтвердження своїх пояснень на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, це є однією з обставин, за наявності якої здійснюється документальна позапланова перевірка платника податку (підпункт 78.1.1 п. 78.1 статті 78 розділу II Кодексу).
Згідно з п. 123.1 ст.123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відповідачем надано до суду копію податкової накладної №1 від 28.10.2013р., яка виписана на підставі договору поставки від 02.09.2013р. №А/ГП003-130 на суму ПДВ 5333333,33 грн. (а.с. 91).
Отже, вказана накладна надавалась на адресу ТОВ "Глобал Автогруп" в рамках укладеного договору та була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується відміткою в накладній, але не відображена в податковій звітності підприємства.
Окремо колегія суддів зазначає, що основним видом діяльності ТОВ "Харківська автомобільна торгівельна компанія" є торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами.
Згідно із п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст.54 Податкового Кодексу України (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми ПДВ, розрахованого платником податків відповідно до р. V Податкового Кодексу України, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Пунктом 2.2 р. ІІ Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 р. № 1236, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2012р. за № 2135/22447, визначено, що відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення за формою згідно з додатком 8 про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість платника (форма "В4").
Відповідно до п.4 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.11.2013р. № 671, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.12.2013р. за №2094/24626, рядок 21.3 декларації передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатам камеральної чи документальної перевірки, проведеної контролюючим органом.
Отже, у разі коли за результатами перевірки податковим органом встановлене перевищення платником податків задекларованого залишку від'ємного значення податкової декларації з ПДВ, то сума зменшення залишку від'ємного значення на підставі повідомлення-рішення за формою "В4" відображається платником зі знаком "-" у ряд 21.3 податкової декларації з ПДВ податкового (звітного) періоду, в якому таке повідомлення-рішення отримано.
Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р. (далі - Порядок) визначено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача щодо помилкового внесення відомостей до Єдиного реєстру податкових накладних та реєстрації податкової накладної №1 від 28.10.2013 р.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).
Позивачем до матеріалів справи не надано документів, які б спростовували висновки контролюючого органу, що зазначені в актах перевірки про встановлені порушення податкового законодавства.
За таких обставин, висновки контролюючого органу, що викладенні в актах перевірки відповідають дійсності, податкові повідомлення - рішення відповідача № 0000232204 від 22.01.2014 року, № 0000262204 від 22.01.2014 року, № 0001122204 від 10.04.2014 року відповідають ч.3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, спростовуються зібраними доказами по справі та не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська автомобільна торгівельна компанія" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р. по справі № 820/11949/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.
Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 22.09.2014 р.